• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Wąskotorowe klimaty

Reakcje
2.653 77 6
Początek stycznia 2009, Mławska Kolej Dojazdowa

DSCN0236.JPG

...
DSCN0257.JPG

...
DSCN0264.JPG
...
DSCN0270.JPG
...
DSCN0278.JPG
... ( ta sztuka aktualnie utlenia się w Przasnyszu...)


Już nie pamiętam dokładnie okoliczności dlaczego akurat w styczniu znaleźliśmy się z Żoną u Teściowej( chyba grafik w robocie tak wypadł czy jakoś tak??), ale pamiętam iż tego wieczora przeszła spora zamieć czego owoce widać na zdjęciach ( opad od zera do widocznego wyżej efektu)

Pozdrawiam z MMz:)
 
Ostatnio edytowane:

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.212 3 1
Zawsze fascynowało mnie oznaczenie tendrów Px49 - albo Ptx49, albo po prostu Px49 jak tu:
https://www.flickr.com/photos/42309484@N03/9642789574/in/photostream/

Inną kwestią jest położenie tabliczek z godłem, często pod tabliczkami z serią i numerem, albo obok nich. Czy one miały jechać do Jugosławii jako Px49 a tabliczki z orzełkiem dodano później?
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.587 73 0
Widziałem, ale to już nie są tabliczki oryginalne tylko radosna twórczość ZNTK w latach siedemdziesiątych. Pamiętam, że do jednego Px49 dołączono czteroosiowy tender i zmieniono serię parowozu na Px48! ... oczywiście pomyłkowo, gdyż tylko po jednej stronie, po drugiej pozostawiono Px49.
Kiedyś pisałem na Forum o innym przypadku, ale z normalnych torów. W Białogardzie jeden par. serii Ty2 z tendrem beczkowym posiadał po obu stronach tendra tabliczki serii 32D46!!!
Takich knotów było dużo, dużo więcej.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.456 7 0
Zgadzam się, powinno być Pty49. Spójrz na zalinkowane zdjęcie. Ptx49 występuje dla odmiany na zdjęciu zalinkowanym przez kol @PingwinRico
Nie wiem, czy nie powinno być Pt4y49 dla tendrów do parowozów serii Px49, a w przypadku parowozów Px48 tendry powinny być oznaczone Pt6x48. W praktyce zrezygnowano z oznaczeń z tych 4 ton węgla dla tendrów do Px49 i 6 ton węgla dla tendrów do Px48. To tak na 98%. Prosiłbym Kolegów Jarząbka lub Prezesa TS o weryfikację.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.587 73 0
Zapewne tak być powinno, ale z własnej obserwacji wiem, że na 5 z 6 etatowych parowozów WMD Stalowa były oryginalne tłoczone tabliczki tendrowe Ptx48 natomiast tylko na jednym była Pt6x48. Zaznaczam oryginalne.
[DOUBLEPOST=1476996341,1476995863][/DOUBLEPOST]
w przypadku parowozów Px48 tendry powinny być oznaczone Pt6x48. W praktyce zrezygnowano z oznaczeń z tych 4 ton węgla dla tendrów do Px49 i 6 ton węgla dla tendrów do Px48.
W odniesieniu do parowozów Px48 przebudowanych na tor 1000 mm chyba wszystkie tendry otrzymały nowe, żeliwne tablice Pt6x48.
Także przypominam sobie, że widziałem tender przy Px48 oznaczony ... Px48!
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.456 7 0
Faktycznie, tę prawidłowość z szóstką, zauważyłem wyłącznie dla tendrów przebudowanych na tor 1000mm. Parowóz Px48-3901 ma tender oznaczony jako Pt6x48-3901. Inne parowozy tej serii, które zostały przebudowane na tor 1000mm również powinny mieć takie tabliczki. Z własnych obserwacji parowozów kolejki średzkiej w latach osiemdziesiątych, wszystkie ich tendry miały żeliwne tabliczki z oznaczeniem Ptx48, bez szóstki. Zazdroszczę Koledze Jarząbkowi prawdziwych chwil spędzonych z kolejką marecką. Kolejka ta miała coś wyjątkowego w sobie. Pewne podobieństwa do niej zaobserwowałem na kolejce piotrkowskiej, gdzie urzekła mnie stacja Sulejów. Stacja ta przypomina mi bardzo stację Radzymin.
Przy okazji oznaczeń tendrów, obecny tender do parowozu Px38-805 oznaczono jako Px38-805. Nie jest to jego oryginalny tender. Oryginalnie pracował z parowozem Px27-774 i oznaczony był początkowo wyłącznie jako 774, a w końcowych latach eksploatacji tego parowozu tender miał oznaczenie dokładnie takie jak parowóz-Px27-774.
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki