• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Wąskotorowe klimaty

Reakcje
1.058 25 2
Poszukuje roznych zdjec wagonow z 1928 roku wykonanych w firmie 'Juliusz Weiss' we Lwowie. Jezdzily na Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej jako Cx1306, Cx1307, Cx1309, Cx1311. Prawdopodobnie sa na ponizszej fotografii, ktora pochodzi ze zbiorów Bogdana Pokropinskiego a zamieszczona zostala w ksiazce: 'Sochaczewska Kolej Waskotorowa', WKL 2012. A moze ktos ma rysunki lepsze niz te w wyzej wymienionej ksiazce? Moze ktos z Was by podpowiedzial jakie napisy mogly znajdowac sie na tych wagonach?
daromaro, cierpliwości ...
w tej chwili dysponuję jedynie nie najlepszymi odbitkami ze swych zdjęć trzech wagonów (Bx 1307, Bxi 1308 i Bxi 1309),
ale niebawem zeskanuję moje negatywy z tymi wagonami, to podeślę.
Chyba niewiele wniosą, ale może jednak.

A autorem tego zdjęcia, gdzie Tx28-1274 ciągnie te wagony jest Helmut Pochadt, zdjęcie wykonane w 1969 roku tuż przed wjazdem do Sochaczewa. Mam też taką odbitkę :
Sochaczew HP 1969 a.jpg

Sochaczew 1969, fot.Helmut Pochadt

Wydaje mi się że Pan BP ma taką koncepcję wydawania wszelkich wydawnictw, "wydam byle co, a i tak każdy będzie piać z zachwytu" od lat tak to działa i nic nie jest w stanie przekonać go że rysunki są do niczego, o ile treść mniej więcej zgadza się z oryginałem, to część graficzna to dowolna interpretacja rzeczywistości.
Pana Bogdana poznałem pod koniec lat 60-tych i od początku był dla mnie skarbnicą wiedzy i materiałów o polskich kolejkach wąskotorowych. W tym czasie nie było żadnych wydawnictw w tym temacie i informacje naocznego świadka i obserwatora były dla mnie bezcenne. Nie wypada mi w tym miejscu pisać o jakichkolwiek błędach i nieścisłościach zawartych w jego publikacjach, ale je znam, jak również te wam nieznane. Dzisiaj przy obfitości wszelakich publikacji bardzo łatwo jest krytykować go, ale proszę mieć na uwadze jego pionierskie poczynania w interesującym nas temacie i zachować rozwagę w ocenie.
Te "błędy i nieścisłości" niestety w wielu przypadkach są wręcz irytujące, ale cóż nie pozostaje nic innego jak mieć to na uwadze i poprawiać je.
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.212 3 1
Moim zdaniem 1793 albo 1796. Oba drugiego wykonania, w 1971 pracowały w Nasielsku
Px48-1718 | Nasielsk 1971
Źr. eBay | Autor mi nieznany

Zobacz załącznik 424719

Nasielsk 1971
Źr. eBay | Autor mi nieznany

Zobacz załącznik 424724
Drugi to może być 1905. Podwyższenie skrzyni węglowej tendra pachnie WMD Warszawa Stalowa, a Px48-1905 do 1961 roku tam pracował
 
Reakcje
1.058 25 2
daromaro pisał o cierpliwości i nauce ...

Co by nauka nie musiała się gdzieś tam po lesie błąkać ... ;) :

Sochaczew 27.04.1969, Bxi 1306 b.JPG
Bxi 1306, Sochaczew 27.04.1969, fot.T.Suchorolski

Sochaczew 27.04.1969, Bx 1307 b.JPG
Bx 1307, Sochaczew 27.04.1969, fot.T.Suchorolski

Sochaczew 27.04.1969, Bxi 1308 b.JPG
Bxi 1308, Sochaczew 27.04.1969, fot.T.Suchorolski

I jeszcze kilka uwag:
1. w poprzednim poście zamiast numeru 1306 omyłkowo napisałem 1309,
2. zdjęcia są niestety lekko poruszone, ale lepszy rydz niż nic.
3. stał jeszcze jeden podobny wagon na bocznym torze, ale ja ... go pominąłem :(.
4. według szkiców z ZKD, podobnie miały wyglądać wagony:
1306 i 1311, 1308 i 1310, 1307 i prawdopodobnie 1309,
Pozdrawiam.
 
Ostatnio edytowane:

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.511 119 86
daromaro pisał o cierpliwości i nauce ...
Co by nauka nie musiała się gdzieś tam po lesie błąkać ... ;) :
Super zdjecia. Ale co by nie bylo za latwo zadne z nich nijak nie pasuje do rysunkow BP z ksiazki 'Sochaczewska Kolej Waskotorowa', WKL 2012. Bede musial poglowkowac jak to razem spiac :D A dalo by rade zrobic wieksze skany i podeslac mi na PW? To moze doszedl bym po napisach. Szczegolnie istotna jest tu dlugosc (dl. osi skrajnych 5,7m dla wagonu Bx107 (zgodny z Cx107 z ksiazki SKW). Ta sama ilosc okien, troche inny uklad zeber.).
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki