• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Wąskotorowe klimaty

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.072 26 1
Kolej KWK Kazimierz-Juliusz w ostatnich latach działalności posiadała dwa takie wagony, oznaczone numerami 03 i 04. Podobno zostały sprzedane z kopalni w 2015 roku, a w 2017 były wystawione na olx. Konstrukcyjnie są bardzo podobne do wagonów letniaków z GKW, niewykluczone że właśnie stąd pochodzą. Czy wiadomo coś o tym gdzie do tej pory się znajdowały, kto jest właścicielem i gdzie ten jeden (lub oba) ma trafić po remoncie? Powoli badam historię tej kolei, ostatecznie chciałbym napisać artykuł na jej temat. Kwestia taboru jest niezwykle ciekawa, niegdyś stacjonowały tam parowozy Pxu i wagony 3Aw oraz ZNTK Opole.
Letniaki na GKW, jak i wagony zamknięte są na podwoziu węglarek Ziehla. Ten niebieski też ma wózki z tego typu wagonu, a więc podejrzenia Kolegi mogą być słuszne.
 

JSz

Użytkownik
Reakcje
175 11 0
Całość przypomina nieco "Arizonę". Sposób podejścia filmowca do pracownika kolei wąskotorowej: cyt. "upijaliśmy go" - pożałowania godny. Ostatnie lata pary na sieci kolejki jędrzejowskiej.
Ale przecież tak było, za dobrą flachę można było pozyskać np. starą dokumentację, tabliczki, części zamienne lub możliwość całodziennego prowadzenia maszyny- skąd to wiem bo sam nieraz żeby sobie pojeździć Lxd2 na pewnej kolei to inwestowałem w butlę i było tak "mechanik tu jest flacha ja jadę a ty "się bawisz", pomocnik natomiast "bawił" się z kierpociem we wagonie.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.456 7 0
To, że tak niestety było - wszyscy wiemy, i jest to smutne. Tutaj bardziej rzuca się w oczy podejście człowieka jednaj profesji (można określić ją w porywach "elitarną") do człowieka innej, tzw. zwykłej profesji. Można nazwać to nawet mocniej ale to mój punkt widzenia, na pewno subiektywny, i mój wpis odbiega od tematu wąskich torów. W filmie są ciekawe urywki ostatnich pociągów "pod parą" na sieci kolei jędrzejowskiej.
 

morgg8

Znany użytkownik
Reakcje
956 0 0
Witam. Wrzucam ostatnią zdobycz - zestaw fotografii podobno przedstawiających kolejkę z okolic Stargardu. Czy tak jest w istocie nie wiem. Na dwóch jest raczej współczesny napis Stargard, na dwóch wpisy z czasów wykonania fotografii. Na wszelki wypadek też wrzucę skan, może pomoże potwierdzić lokalizację.
 

Załączniki

Reakcje
315 0 0
Witam. Wrzucam ostatnią zdobycz - zestaw fotografii podobno przedstawiających kolejkę z okolic Stargardu. Czy tak jest w istocie nie wiem. Na dwóch jest raczej współczesny napis Stargard, na dwóch wpisy z czasów wykonania fotografii. Na wszelki wypadek też wrzucę skan, może pomoże potwierdzić lokalizację.
Z pewnością nie są to zdjęcia z kolei pomorskich, które pierwsze przychodzą na myśl, gdy mówimy o Stargardzie (Szczecińskim...) Na niemal wszystkich fot. dobrze widoczne sprzęgi z dwoma zderzakami jak na Grn. Śląsku czy innych kolejach przemysłowych. Szerokość toru wydaje się węższa niż 1000 mm. Może i coś takiego niezależnego od kolei pomorskich było w okolicach Stargardu? a może w okolicach Starogardu Gd??
 

Podobne wątki