• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Wąskotorowe klimaty

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.657 77 6
Przeznaczenie zmieniła wyłącznie cukrownia.
Powiatowa wąskotorówka jest po drugiej stronie drogi i robi swoje.

Sam obiekt cukrowni jest wielkim kompleksem hotelowo/konferencyjnych także ze strefą Spa. Zrobione jest to z zachowaniem rzadko spotykanej w skali Polski dbałości o zachowanie dziedzictwa przemysłowego. Nie wiem czy to bardziej zamysł "biznesowo-designerski" a zachowanie jest "przy okazji" czy też powody ułożyły się odwrotnie ale patrzeć trzeba na ostateczny wynik.
Jest tam drogo (imprezy firmowe) ale np. na stałe można mieć wycieczki z byłym pracownikiem cukrowni który opowiada o tym jak ona działała, jest mnóstwo artefaktów stanowiących wyposażenie pokoi, korytarzy etc. Jak ktoś będzie w Żninie - zdecydowanie polecam aby zobaczyć jak to wygląda - nawet jeśli się jedynie wypije kawę.
...jakiś pozytywny news w morzu doniesień o wyburzeniach i dewastacjach... Dla przykładu cukrownia w Ciechanowie ( widoczna z okien pociągu pomiędzy Ciechanowem a Ciechanowem Przemysłowym), gdzie zrobiono składowisko odpadów...:mad:
( zdjęć na chwilę obecną nie mam, istniała wąskotorowa kolej zakładowa)

Pozdr,...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.969 495 33
Powiatowa wąskotorówka jest po drugiej stronie drogi i robi swoje.
miałem na myśli parowozownię w cukrowni
No właśnie, w Żninie były dwie wąskotorowe parowozownie z obrotnicami: jedna na terenie cukrowni, zamieniona teraz w Browar "Stacja Filtracja" i druga, należąca do kolei wąskotorowej - nie wiem, czy wciąż jest używana. Na zdjęciu z Google Maps pokazałem wzajemne położenie tych obiektów:

Żnin.jpg
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.273 26 1
Ostatnio opublikowano ucyfrowiony film z przejazdu pociągu z Lwówek Wąsk. w kierunku Opalenica Wąsk. prowadzonego przez Px48 1902.
Przejazd z dnia 01-05-1992 roku.
Film kończy się ujęciem na przystanku Posadowo Wąsk. (autor i źródło w opisie)


Udostępniono również stare, nieznane mi zdjęcie Px48 (1780 być może) z małymi lampami i okrągłym zderzakiem na stacji Lwówek Wąsk.
Że o wagonach nie wspomnę...
Po lewej widać kawałek nieistniejącej już gazowni.
Widać również stary układ torów stacyjnych oraz w dali po prawej stary magazyn. Wnioskując po parowozie rok 1960-1961 ? (źródło na zdjęciu)
stacja_pkp_lwowek_waskotorowy.jpg
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
315 0 0
Na podstawie dokumentacji oraz zdjęć. To będą lata 50te, i nawet malutkie lampy. Wszystko jest ściśle opracowane przez konserwatora zabytków
Sorry, ale ja znam zarówno dokumentację jak i różne zdjęcia, także fabryczne i na żadnym nie ma daszków nad przednimi oknami. Znam natomiast zdjęcia któregoś naszego Px48 na jednej z kolei muzealnych w Niemczech właśnie z dorobionymi takimi daszkami...
Zatem byłbym niezwykle wdzięczny za merytoryczną odpowiedź najchętniej ze stosownym materiałem ikonograficznym.
Aha, opinia konserwatora jest abosolutnie nieistotna, bo konserwatorzy nie znają się na parowozach, zwłaszcza wąskotorowych.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.273 26 1
No jeszcze dziś specjalnie odbyłem spacerek do innego komputera po jeszcze jedno zdjęcie, które mam od niedawna.
Lwówek Wąsk. Widać stary, drewniany magazyn kolejowy po prawej i po lewej budynek gazowni z czerwonej cegły. Całe zdjęcie jest super.
Czy wie ktoś patrząc na tabor, który rok mógłby to być?
Czy to są te same wagony co na poprzednim zdjęciu z Px-em ? Może to ta sama "sesja"?
Ja pamięcią tak daleko nie sięgam...:D

Lwówek Stary Magazyn.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

hjugytf

Aktywny użytkownik
Reakcje
460 47 4
Sorry, ale ja znam zarówno dokumentację jak i różne zdjęcia, także fabryczne i na żadnym nie ma daszków nad przednimi oknami. Znam natomiast zdjęcia któregoś naszego Px48 na jednej z kolei muzealnych w Niemczech właśnie z dorobionymi takimi daszkami...
Zatem byłbym niezwykle wdzięczny za merytoryczną odpowiedź najchętniej ze stosownym materiałem ikonograficznym.
Aha, opinia konserwatora jest abosolutnie nieistotna, bo konserwatorzy nie znają się na parowozach, zwłaszcza wąskotorowych.
Ja mam dokumentację na której daszki są. Daszek jest również nawet na zdjęciu w czasopiśmie kolejowym. Konserwator w tym przypadku bazował na tych właśnie dokumentach, ale nie to było przedmiotem przedstawionego tematu, ale jedynie to, że parowóz został odrestaurowany i jeszcze dziś postawiony na pomniku. Za godzinę wyjeżdża tender.
 

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
1.171 2 1
Lwówek Wąsk. Widać stary, drewniany magazyn kolejowy po prawej i po lewej budynek gazowni z czerwonej cegły. Całe zdjęcie jest super.
Faktycznie ciekawe zdjęcie, którego nie znałem. Przy okazji zapytam, czy kojarzysz może co znajdowało się bezpośrednio za budynkiem parowozowni? Chodzi mi o te drewniane boksy widoczne na poniższym zdjęciu M. Telesińskiego po lewej stronie. Wygląda mi to na jakieś WC. Pracuję aktualnie nad modelem tej parowozowni, ale brakuje mi jeszcze szczegółów tego elementu.

25_13_09_1986_04.jpg
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.273 26 1
Faktycznie ciekawe zdjęcie, którego nie znałem. Przy okazji zapytam, czy kojarzysz może co znajdowało się bezpośrednio za budynkiem parowozowni? Chodzi mi o te drewniane boksy widoczne na poniższym zdjęciu M. Telesińskiego po lewej stronie. Wygląda mi to na jakieś WC. Pracuję aktualnie nad modelem tej parowozowni, ale brakuje mi jeszcze szczegółów tego elementu.

Zobacz załącznik 950621
@Andrzo O to super, że robisz !!! Całą stację ? Tak. To kible...:D Wejście było jedno, to które widać. W środku okrągłe dziury wycięte w dechach... Dalej za drewnianym płotem był ogródek warzywno-gospodarczy mieszkańców. Z tyłu za nim było mieszkanie pracowników kolei. Jak z drzwiami i oknami tam było to nikt już nie wie, ale ten niższy daszek był chyba dobudówką gospodarczą z drewnianymi drzwiami coś jak do chlewika.
Jeśli patrzysz na zdjęcie lokomotywowni od drugiej strony to od prawej strony widać okno mieszkania i drzwi.
Kible były pomalowane taką samą zielenią jaka była tu:
Dworzec2.jpg Lokomotywownia.jpg
Tu są trochę bardziej wyblakłe:
Lokomotywownia i peron.jpg Lokomotywownia i WC.JPG
Teraz do całej lokomotywowni jest trochę utrudnione dojście.
Ale jeśli potrzeba Ci coś to pisz. Może pomogę.
 
Ostatnio edytowane:

AliveC4T

Nowy użytkownik
Reakcje
28 0 0
Podobo jedzie na remont.
Chorzów, luty 2023.
Kolej KWK Kazimierz-Juliusz w ostatnich latach działalności posiadała dwa takie wagony, oznaczone numerami 03 i 04. Podobno zostały sprzedane z kopalni w 2015 roku, a w 2017 były wystawione na olx. Konstrukcyjnie są bardzo podobne do wagonów letniaków z GKW, niewykluczone że właśnie stąd pochodzą. Czy wiadomo coś o tym gdzie do tej pory się znajdowały, kto jest właścicielem i gdzie ten jeden (lub oba) ma trafić po remoncie? Powoli badam historię tej kolei, ostatecznie chciałbym napisać artykuł na jej temat. Kwestia taboru jest niezwykle ciekawa, niegdyś stacjonowały tam parowozy Pxu i wagony 3Aw oraz ZNTK Opole.
 

Marek Marecki

Aktywny użytkownik
Reakcje
227 4 0
Udostępniono również stare, nieznane mi zdjęcie Px48 (1780 być może) z małymi lampami i okrągłym zderzakiem na stacji Lwówek Wąsk.
Że o wagonach nie wspomnę...
Po lewej widać kawałek nieistniejącej już gazowni.
Widać również stary układ torów stacyjnych oraz w dali po prawej stary magazyn. Wnioskując po parowozie rok 1960-1961 ? (źródło na zdjęciu)
Wagon za parowozem to BFGxh 1892 przebudowany z osobowego w lutym 1965 roku, a za nim prawdopodobnie ostatnie 2 będące jeszcze na kolei opalenickiej "Hofmanny" numer 1441 i 1442, pierwszy skreślono w sierpniu 1966, a drugi w październiku 1967 roku. Więc rok wykonania zdjęcia szacuję na 1965 lub 1966 rok.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.273 26 1
@Marek Marecki Super. Czyli Px48 to nie będzie 1780 bo to za wcześnie, tylko albo 1772, albo 1764.
Nie wiem jak wyglądał 1764 w latach 1965-6, ale 1772 w sierpniu 1966r. wyglądał tak:
PX48-1772 Trzcianka Zach. 17-08-1966r..JPG

Okrągły zderzak, ale lampy nie amerykańskie.

EDYTKA
Aaa..., już wiem jak wyglądał 1764 w 1966r.
Px48-1764 Nowy Tomyśl 17-081966r..JPG

No to teraz nie wiem jaki Px stoi na stacji Lwówek...:niepewny:
Px48-.....JPG
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki