• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Narzędzia Tanie lasery CNC - obsługa i problemy

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#81
Wiązka z lasera to stożek (teoretycznie)
Już ktoś tutaj pisał, że plamka z tego lasera wcale nie jest okrągła
Kształt wiązki zależy od geometrii obszaru aktywnego, dla lasera diodowego (w typowym przypadku), bez korekcji optycznej, to będzie właśnie owal https://blog.rpmclasers.com/laser-diode-fundamentals-beam-properties

musisz ustawić taką odległość od materiału, by zachować minimalny punkt, czyli maksymalne skupienie wiązki w danym punkcie. Od wielkości tego punktu zależy oczywiście szerokość linii jaka laser wypali, im mniejszy punkt, tym cieńsza linia i więcej mocy skupione w tym punkcie, a więc i szybciej można wypalać
Od strony fizycznej energia wiązki musi być większa od energii potrzebnej do rozerwania/roztopienia/odparowania obrabianego materiału.
W punkcie skupienia energia wiązki jest największa, więc tak jest najłatwiej ciąć. Druga opcja to prędkość cięcia, jej zmniejszenie zwiększa energię dostarczoną w dany obszar. Biorąc pod uwagę kształ wiązki, możliwe że ustawianie innych prędkości dla cięcia w osi X i Y pomoże.

Generalnie dostępna powinna być jeszcze opcja pracy impulsowej, ale tego chyba takie zabawki nie oferują?

Puść maszynę niech jedzie sobie w osi X i zmniejszaj odległość lasera od materiału np co 0.01mm po każdym przejechanym cm.
Wtedy zobaczysz jaka odległość od materiału to najlepsze skupienie wiązki
Poza tym jeszcze raz napiszę - mapowanie stołu! (On na 100% nie jest zamocowany w poziomie :) ) dla lasera to też istotne.
Na nie równym stole frez będzie wchodził głębiej lub płycej w materiał, a laser będzie wypalał cieńsze bądź grubsze linie.
Opanować geometrię maszyny - to podstawa
Za to duże piwo dla @Lucky !
Prosty wzór testowy: równoległe linie co 0.1mm (10mm długości wystarczy), dla sportu w osiach X i Y (osobne wzory, nie kratka), Z (stół) co 0.1mm i wszystko jasne.
Stół nie tylko może nie być równoległy do głowicy tnącej na całej powierzchni, mapowanie (już po ustawieniu 3/4 rogów) pokaże również, czy na pewno osie X-Y i stół są w tej samej odległości na całej powierzchni - i ograniczyć się (o ile się da) do najbardziej jednorodnej części stołu, albo próbować skompensować problem stosując np podkładki pod materiał (albo szlifowanie stołu)
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#82
Poza tym jeszcze raz napiszę - mapowanie stołu! (On na 100% nie jest zamocowany w poziomie :) )
Tu akurat problemu nie ma, wypala równo na całej powierzchni tektury, nie mam miejsc, że np w jednym narożniku lepiej wypala a w innym nie. Ale muszę ten test zrobić, gdzieś na jakimś filmiku n YT ktoś miał plik do testów to zrobię w weekend.
Ale jednak moc pomaga w szybkości czy w grubości materiału.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#83
Ja korzystam z Candle i tam robiłem mapowanie, ale (jak twierdzicie) to proteza, nie program :)
Więc w swojej protezie ustawiłem punkt początkowy (lewy dolny róg), zaznaczyłem ilość wszystkich punktów (4 rogi stołu) i podałem orientacyjne odległości od punktu 0. Trzy przejazdy z opuszczaniem frezu (jako czujnika) i mapa gotowa.
Teraz przed każdą robotą otwieram plik mapy stołu i wiem, że na 100% wszystko będzie równe w osi Z.
Podczas pracy maszyny widać jak zmieniają się wartości w okienku Z.
Jak już wspominałem, różnica w wysokości osi Z to u mnie 0.9mm (to bardzo dużo). Wynika ona zapewne z nie dokładnego złożenia maszyny.
Mógłbym ją rozkręcić i skorygować, ale... mam mapę...
 
Ostatnio edytowane:

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#84
Panowie posiadający 3018 z laserem - prośba!
Kto na ochotnika spróbuje wyciąć laserem w papierze samoprzylepnym (czarny mat) naklejki na latarnie zwrotników? Mam pliki CRV.
Mogę się odwdzięczyć kostkami (mleczne plexi) do podświetlania latarni.

IMG_20211126_185602.jpg


Chodzi mi o to, czy ten laser da sobie z tym radę (jak to będzie wyglądało).
Bo nie wiem, czy inwestować w laser.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#86
Mogę exportować do PDF, DXF, SVG, AI...
To np ma 3.4mm/11.8mm
IMG_20211128_210746.jpg


Wolał bym raczej jakieś czarne cienkie tworzywo. Bo docelowo z takiego czegoś by to miało być.
 

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#88
Ja mam czarną folię samoprzylepną pod ręką, mogę spróbować po południu :)

Informacyjnie - wycinałem różne loga dla syna (na deskorolkę) i od razu zaznaczam, że krawędzie są lekko nadtopione (ale to chyba oczywiste).
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.372 2 0
#89
A nie myślałeś wykonać drukowanej nakładki na kostkę z plexi? Tylko wtedy kostka musiałaby być odpowiednio mniejsza.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#90
Ogólnie szukam alternatywy dla blaszek, bo np do rozjazdów łukowych, czy wykolejnic ich po prostu nie ma.
Nie mam dostępu do drukarki, a podejrzewam że koszt wydruku to koszt zrobienia blaszki z własnego projektu.
Dla mnie wystarczyła by (jakościowo) naklejka z czarnej okleiny z wyciętymi kształtami. Tylko czym to zrobić...
Wieczorem zamieszczę pliki.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#93
Dziękuję za podjęcie próby.
Szkoda, że nie da się powiększyć zdjęcia, ale chyba rzeczywiście lipa :(
Wysłałem jeszcze plik do jednego Kolegi z innego forum, też ma laser, ale DIY. Zdziwił się trochę i stwierdził "a co ma nie wyjść", ale zobaczymy.
Jak dostanę próbkę - zamieszczę wyniki, wtedy pomyślimy gdzie jest problem.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#96
Tylko że tu tło ma być zamalowane a wzór nie.
Jeśli nie wyszło wycięcie laserem wzorów, to nic to nie zmieni.
Teraz tę koślawą strzałkę trzeba by nakleić po środku kostki z plexi i zamalować w około.
Wyjdzie tak samo, a nawet gorzej.

Panowie, chyba jedyny rozsądny pomysł, to narysować projekt niedostępnych* w handlu latarni (wykolejnice, rozjazdy łukowe) i wysłać do trawienia.
To musi się udać.

* Niedostępnych jako blaszka do złożenia w rozsądnych pieniądzach.
 
Ostatnio edytowane:

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#97
Ale ja właśnie to miałem na myśli - naklejamy wycięta strzałkę i malujemy tło na czarno kilka razy aby nie przeswiecało. Z tasmy mask laser wytnie idealnie bo jest cienka i sie nie nadtapia i nie pali.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#99
Żeby była taka taśma, ale czarna...
A samoprzylepny ale papier?
Jest takie coś?

Może to po prostu wiązka nie jest skupiona idealnie w miejscu materiału?

Zaraz coś Wam pokażę, tylko niech znajdę.
 

Podobne wątki