• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Narzędzia Tanie lasery CNC - obsługa i problemy

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#1
Edytowane: wątek wydzielony.
Chyba odświeżę temat, nie wiem czy jest sens zakładać nowy, skoro ten jest też o CNC. Ja akurat zakupiłem chińczyka CNC 3018 PRO, dopiero testowany jeden wieczór, ale już jakieś pytania się zrodziły. Gdzieś po tematach różnych latało info, że też paru naszych forumowiczów też kupiło ten sprzęt (w różnych konfiguracjach)
Oto co mam:
CNC 3018 PRO
cnc1.jpg

Wrzeciono: silnik wrzeciona 775 (12-36 V) 24 V: 7000 obr / min, 36 V: 9000 obr / min
Uchwyt wrzeciona: ER11
Silnik krokowy: 1,3 A / 0,25 Nm
Laser: 5500mv

Sama konstrukcja przyszła w klepkach, z montażem nie było najgorzej, wyrzuciłem żonę i dzieci za drzwi, na spokojnie usiadłem i o dziwo ani razu nie poleciało "K", "CH" podczas całego montażu - spodziewałem się a to że czegoś zabraknie, albo nie będzie pasowało.

Wszystko działa. No prawie, tzn laser nie chce odpalić pod Windows 10, więc pierwsze pytanie czy ktoś ma te chińczyki i pracuje pod win 10? Problem jest, że oprogramowanie nie widzi maszyny automtycznie, po dodaniu ręcznie maszyny można wszystkimi osiami kręcić, w momencie testowania lasera brak wiązki, jedynie na chwile zapala się kontrolka na laserze.

Na szczęście miałem stary laptop z win 8.1, tam hula wszystko tip top. Używam obecnie oprogramowania Lightburn oraz LaserGRBL, te pierwsze bardziej rozbudowane i płatne (chyba wezmę licencję), to drugie to taki trochę większy Paint.

Na początek już mam parę problemów natury programistyczno-graficzno-mechanicznej. Przy wypalaniu prostego kwadratu, na narożnikach są widoczne większe kropki, jakby laser robił pionową linię, dochodzi do narożnika i na jakiś ułamek dłużej nadpala zanim pójdzie w poziomie.
laser1.jpg

Kolejna kwestia to "podwójne" linie, jeśli zdubluję kwadrat, to laser pójdzie dwa razy po tej samej linii, czy jest jakaś opcja w programach aby usuwało zdublowane linie?
Mógłbym robić kwadraty w formie ¬ i nakładać obok siebie ale to strasznie upierdliwe i trzeba ręcznie wykańczać ostatnie elementy.

Co do samej maszyny, planuję dorobić boczne szyby ochronne przed laserem + może od góry, zrobić wyciąg spalin za pomocą jakieś rurki z zamontowanym wiatraczkiem. Sprzęt mam w domu w mieszkaniu, żonie mimo wszystko podoba się smród spalenizny, no ale tak być nie może;) chcę wyciągać to za okno. Mógłbym trzymać maszynę w czasie pracy na balkonie, ale zima idzie więc też chwilowo odpada. Jeszcze muszę też uporządkować przewody bo wszystkie są luzem.

Zapraszam do dyskusji, również o "jak nie wypalać laserem" :)
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#2
Mam inny model sterownika, ma czarny laminat oraz jest zabudowany przeźroczysta obudową - odpala się bez problemu w Windows 10. Jednak po pierwszym uruchomieniu mam mieszane uczucia:
- oprogramowanie nie rozpoznaje miejsca, w którym jest laser po uruchomieniu, stąd problem z polem "obróbki" materiału, poradziłem sobie z tym, że ręcznie przesuwam laser w róg blatu roboczego i ręcznie go resetuje (program odczytuje to miejsce jako 0,0),
- laser w lightburn nie wyłącza się przechodząc do innego miejsca na wydruku, powstaje linia ciągła, która łączy wycinane elementy :(,
- do neutralizacji smrodu zatrudniłem odświeżacz powietrza, pokazuje 999 jednostek zanieczyszczenia :),
- nie umiem dopasować siły lasera do prędkości wypalania z uwzględnieniem grubości kartonu, skutkiem czego mam to co kolega Mudol, czyli "kulki" w rogach wycinanych elementów,
- na szczęście połowę kasy na sprzęt wyłożył syn :)
 

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#3
Wszystko działa. No prawie, tzn laser nie chce odpalić pod Windows 10, więc pierwsze pytanie czy ktoś ma te chińczyki i pracuje pod win 10? Problem jest, że oprogramowanie nie widzi maszyny automtycznie, po dodaniu ręcznie maszyny można wszystkimi osiami kręcić, w momencie testowania lasera brak wiązki, jedynie na chwile zapala się kontrolka na laserze.

Na szczęście miałem stary laptop z win 8.1, tam hula wszystko tip top. Używam obecnie oprogramowania Lightburn oraz LaserGRBL, te pierwsze bardziej rozbudowane i płatne (chyba wezmę licencję), to drugie to taki trochę większy Paint.

Na początek już mam parę problemów natury programistyczno-graficzno-mechanicznej. Przy wypalaniu prostego kwadratu, na narożnikach są widoczne większe kropki, jakby laser robił pionową linię, dochodzi do narożnika i na jakiś ułamek dłużej nadpala zanim pójdzie w poziomie.
Zobacz załącznik 841316
Kolejna kwestia to "podwójne" linie, jeśli zdubluję kwadrat, to laser pójdzie dwa razy po tej samej linii, czy jest jakaś opcja w programach aby usuwało zdublowane linie?
Mógłbym robić kwadraty w formie ¬ i nakładać obok siebie ale to strasznie upierdliwe i trzeba ręcznie wykańczać ostatnie elementy.
Ja mam identyczny sprzęt i bez problemu mi działa pod Win10 - używam Laser GRBL.
Ja projekt ręcznie robię i staram się na etapie projektowania usywać dublujące się linie. Można też w G kodzie pogrzebać i ręcznie dublujące się przebiegi usuwać.
Co do kropek trzeba by zobaczyć w kodzie, czy jakieś parametry nie są do poprawienia. Coś mi się kojarzy w tym temacie, że początkowo miałem podobny problem i chyba robiłem wygaszanie lasera po zrobieniu docinka i włączenie przed zrobieniem kolejnego.


- nie umiem dopasować siły lasera do prędkości wypalania z uwzględnieniem grubości kartonu, skutkiem czego mam to co kolega Mudol, czyli "kulki" w rogach wycinanych elementów,
W pliku z G-kodem ustawiłem do posuwu F350 moc lasera S850 i tnie dość czysto w kartonie 1mm, do płytkiego drążenia daję moc S300.
W kartonie 2mm podobnie, tylko tnę w kilku przebiegach za każdym razem opuszczając oś Z o około 0,5mm
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#4
@przemek_lipski a w jaki sposób można zrobić te wygaszenie? Możesz napisać z jaką prędkością/mocą wypalasz elementy?
To co ja wyżej robiłem to było ustawione na 400mm/min / moc 40% tam jest w sumie pełno opcji do sprawdzenia jeszcze.
lsr1.jpg
Z tym G-code to jeszcze nic nie próbowałem, więc pewnie to stąd jeszcze wielbłądy:)

Jeszcze na samym laserze jest taki potencjometr do mocy, jak macie to ustawione? Na maxa? Jaką macie też odległość od soczewki lasera do wypalanego materiału?
 

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#5
Ja to robię w LaserGRBL i wszystko ustawiam ręcznie w pliku ngc z G-kodem. Teraz popatrzyłem w kody i nie wygaszałem lasera tnąc prostokąt (samo wygaszenie to wpisanie komendy S0 w odpowiednim miejscu pliku), tu przykład ścianki z wyciętym oknem:


Code:
M3 S0
F350
(* SHAPE Nr: 0 *)
S0
G0 X 110.599 Y  72.382
S900
G1 X 110.599 Y  87.202
G1 X 125.020 Y  87.202
G1 X 125.020 Y  72.382
G1 X 110.599 Y  72.382

(* SHAPE Nr: 1 *)
S0
G0 X 106.039 Y  58.930
S900
G1 X 106.039 Y  97.006
G1 X 159.733 Y  97.006
G1 X 159.733 Y  58.930
G1 X 106.039 Y  58.930
S0
M5
G0 X   0.000 Y   0.000
M2 (Program end)
 

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#7
Czy ktoś z bardziej doświadczonych użytkowników programu LightBurn może mi powiedzieć jak wymusić wygaszanie lasera przy przejściu do kolejnego elementu? Program nie wyłącza lasera przy przejściach nacinając karton :( Walczę z tym już drugi dzień, skasowałem preferencje, instalowałem ponownie... Nie potrafię sobie z tym poradzić...

error.png
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#8
@Badylek wstaw jak możesz screena z programu, powinno być chyba tak:
lsr.jpg

Wybierasz po lewej prostokąt, rysujesz, wymiarujesz, potem wybierasz "zrób macierz" robisz ile chcesz wierszy oraz kolumn i chyba powinno być ok, spróbuję dzisiaj też to zrobić dam znać jak to u mnie wypala, może właśnie ten windows 10 powoduje jakieś problemy?
Tam jest jeszcze jeden duży prostokąt wokół wszystkiego? Dajesz go na drugiej warstwie?
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#12
@Badylek tam klikasz na urządzenia i robisz albo wykryj albo "dodaj urządzenie" i wtedy wybierasz GRBL M3, potem jak się doda to z tej listy po prawej stronie wybierasz to urządzenie. A program jak Ci wykrył laser?
 

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#13
No ok, jestem o jeden krok bliżej, teraz spadła moc lasera i nic nie tnie na 100% mocy :(

Bardzo dziękuję za podpowiedź :)

PS. Już ogarnięte... Masakra :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#17
Ciekawostka, miałem problemy z tym win 10, wczoraj chińczyk zapytał czy mogę mu screeny wysłać, odpalam maszynę a tu... wszystko działa :eek: Chociaż mam wrażenie, że przy tych samych parametrach na win 8.1 prędkość i moc inaczej pracuje np miałem ustawione 400mm/min / 40% i na win 10 jakby szybciej wypala, aż musiałem zmniejszyć na 200, a ustawienia programu są te same.

Patrzył ktoś na tą licencję do Lightburn? Bo widzę, że jest za 120$ ale można niby na dwóch komputerach mieć, ktoś byłby chętny?
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#18
Ok kolejne próby z chodnikiem, tym razem projekt od początku robiony w lightburn, udało się zaprojektować to co chciałem eliminując podwójne linie. Po kilku próbach trochę większe wypalanie, obszar 82mm x 44mm + dookoła ramka (przecięcie) powtórzona 4 razy, wypalało ok 20minut. Efekt? No nie najgorzej ale pojawiły się dwa problemy:
- nie wszystkie linie wypaliło, tzn są przerwy, to na pewno nie są zakładki/mostki, nie wiem jak to wyeliminować
- nie przepala 2mm tektury beermat, nie ma znaczenia czy robi 3 powtórzenia czy 4, zawsze zostaje delikatna warstwa, którą muszę nożykiem docinać.

Ustawienia jak poniżej:
ch2.jpg

Efekt poniżej:


ch1.jpg


A teraz kącik humorystyczny nawiązując do nazwy tematu. Próbuję wymyśleć aparaturę do wyciągania dymu z okolic lasera za okno. No i na początek strzeliłem do muchy z czołgu - kupiłem peszel 40mm, dzisiaj przyszło no i się lekko uśmiałem, kompletnie nie praktyczne, po pierwsze za sztywne, po drugie no jednak za duże choć brałem pod montaż 40mm wiatraczków (wlotowy i wylotowy). Gdzieś dziś na filmiku zauważyłem, że ktoś użył wężyka silikonowego jako dmuchawy + kompresor no i właśnie myślę nad tym wężykiem, że będzie praktyczniejszy, teraz pytanie co użyć jako urządzenia wciągającego ten dym, myślałem nad pompką wodną, ale pytanie czy one mogą pracować "na sucho"? Jeszcze myślałem nad pompką do materaców, rurkę przymocować do wlotu powietrza tej pompki i pompkę wystawić na zewnątrz. Wężyk na razie znalazłem najgrubszy 20mm/23mm. To jest to czym się muszę obecnie zająć.
 
Ostatnio edytowane:

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#19
- nie przepala 2mm tektury beermat, nie ma znaczenia czy robi 3 powtórzenia czy 4, zawsze zostaje delikatna warstwa, którą muszę nożykiem docinać.
A opuszczasz laser przy każdym kolejnym wypalaniu? Trzeba opuszczać, bo laser powinien się ogniskować coraz niżej - 2mm to sporo i jak nie opuścisz to zogniskowana wiązka będzie już zbyt wysoko, a niżej będzie zbyt rozproszona by przepalić do końca.
Przy opuszczaniu lasera o 0,5mm przy kazdym przebiegu powinna za trzecim przebiegiem przepalić, a przy czwartm to już musowo.
 

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#20
Ciekawostka, miałem problemy z tym win 10, wczoraj chińczyk zapytał czy mogę mu screeny wysłać, odpalam maszynę a tu... wszystko działa :eek: Chociaż mam wrażenie, że przy tych samych parametrach na win 8.1 prędkość i moc inaczej pracuje np miałem ustawione 400mm/min / 40% i na win 10 jakby szybciej wypala, aż musiałem zmniejszyć na 200, a ustawienia programu są te same.

Patrzył ktoś na tą licencję do Lightburn? Bo widzę, że jest za 120$ ale można niby na dwóch komputerach mieć, ktoś byłby chętny?
Też myślałem o zakupie i widziałem na stronie producenta cenę 60$.

https://lightburnsoftware.com/collections/frontpage/products/lightburn-gcode

Choć oczywiście mogę się mylić...
 

Podobne wątki