• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Narzędzia Tanie lasery CNC - obsługa i problemy

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Ktoś↕ próbował podłączyć taki 40W laser do tych cnc 3018? U mnie niestety coś nie działa, jak ustawię laser pow np 30% to kompletnie znika wiązka, przy 5%-20% jest widoczne niebieskie światło ale nic nie pali. Sam wiatrak działa i nawet zwiększa obroty jak robię większą moc. Napisałem do sprzedawcy, ale może ktoś z obecnych podobny problem miał.

tutaj zrobiłem parę kwadratów do cięcia z różną mocą, efekt widać :/

Zastanawiam się czy po zmianie z 5.5w na 40w coś trzeba zmieniać w ustawieniach lightburn
laser1.jpg
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Zasilacz jest na 24v, ale tak się zastanawiam czy płytka nie wyrabia, napisałem do sprzedawcy i dałem info co mam. Sprzedawca od samej maszyny polecał też 40W, co prawda inny kolor, czerwony lasera, nie wiem na ile one się różnią od siebie. A takie info jest na stronie lasera:

laser6.jpg


A płytkę mam taką:

laser3.jpg
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
@Badylek też ma 5A, ale coś może być na rzeczy bo przy "fire button", jak ustawię 2-7% to laser widać, natomiast pow 10% światło lasera zanika. Najbardziej się boję, że mam jakąś starą płytę główną do tego i to jest problemem, jak mi odpisze sprzedawca może coś więcej będę wiedział.

Żeby było śmieszniej to najpierw kupiłem 20W, ale sprzedawca odpisał, że nie warto i mam brać od razu 40W, no i mam...
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
Oj ludziska.
Zasilacz zasilaczem, ale sterowanie wiązką lasera jest robione na płycie, do której jest podpięta głowica laserowa.
Nie znam parametrów tych płytek, ale podejrzewam, że one nie wyrabiają prądowo, skoro były przygotowane pod mniejsze obciążenie.
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
Kolego @mudol to jest dokładnie to samo, jak byś podłączył kolumny głośnikowe o mocy 1000 W do wzmacniacza, który wyrabia ledwie 50 W i oczekiwał takiej mocy, jak jest napisana na głośnikach :)
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
@Grzes ale Ty się na tym znasz? Wiesz jaką moc dopuszczalną mają te płytki? Wiesz, że istnieją tego typu maszyny i właśnie mają na 3 piny i to działa?

Laser zasilasz z osobnego zasilacza, do płyty podpinasz tylko PWM i glebę.
Sprawdzone?

e:
Nie znam parametrów tych płytek,
A jednak nie znasz ale już dałeś przykład, który no nie bardzo pasuje.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.301 3 0
Nie ma innej możliwości.
Tylko pomału, spokojnie...
Plus drugiego zasilacza do plusa lasera (TYLKO TAM). PWM do PWM maszyny.
GND drugiego zasilacza do GND lasera i GND maszyny.
Musi działać.
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
@Grzes ale Ty się na tym znasz? Wiesz jaką moc dopuszczalną mają te płytki? Wiesz, że istnieją tego typu maszyny i właśnie mają na 3 piny i to działa?
Widzę, że kolega trochę zbulwersowany ?:)
Nie muszę się znać, ale widzę złącza na tej płytce dużego pądu nie przeniosą ;)
Pozdrawiam kolegę znawcę tematu.
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
Widzę jakiś ból dupska, że jakoś nie ufam Twojej wiedzy i sposobie przekazywania tej wiedzy, tym można odróżnić użytkownika od użyszkodnika.
Oj kolego za bardzo pojechałeś z oceną, to nie ból dupska, tylko doświadczenie zawodowe:)
Jeśli chodzi o PWM, to coś tam czytałem na Google :)
Kolego @mudol czy masz możliwość wysłania oscylogramu sygnału PWM wysyłanego do tej głowicy laserowej ?
Masa brana z płytki sterującej i sygnał PWM wychodzący bezpośrednio na głowicę.

Pozdrawiam fachowca
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
Jeszcze jest jedno pytanie dotyczące sterowania ową głowicą.
Czy to jest sterowanie PWM, TTL, czy może wręcz analogowe.
Ale co tam :) Mam 40 W :ROFL:
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
Kolego @mudol a ustawiłeś sobie w programie sterowanie TTL ? Nie wiem czy jest taka możliwość ?
Z linka, który wysłałeś ewidentnie pisze, że sterowanie półprzewodnikowej głowicy laserowej jest przez sygnał TTL.
Wiesz co to znaczy ?
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.301 3 0
TTL to standard (poziomy napięć dla stanów logicznych), modulowany poprzez PWM (regulacja mocy), a w ogóle to jeśli w opisie lasera jest 12V, 2.5A, to za cholerę nie wychodzi mi 40W mocy :)
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Sprzedawca podesłał schemat jak podłączyć, problemem jest jak wspominaliście - TTL,

laser0.jpg


Teraz pytanie czy ktoś może potwierdzić, że tak mam zrobić, oraz drugie pytanie czy ten rezystor musi być 10K czy może być 4.7K? Mam tylko te drugie w domu a po jeden 10K ciężko mi gdzieś pojechać.

e: chińczyk odpisał, że wystarczy 4.7K
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki