• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Narzędzia Tanie lasery CNC - obsługa i problemy

OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Ok, jest sukces, działa:D No i jest petarda:D Wycina naprawdę mocno, czy jest równe 40W? Pewnie nie, czy poprzednie 5500mv tez miało tyle? Też trudno powiedzieć, ale za to różnica w tych dwóch laserach jest KOLOSALNA na tą chwilę.
Będę później testował sklejki i inne materiały. Teraz muszę pomyśleć nad mocowaniem tego lasera, obudowa z poprzedniego lasera nie mieści większych niż chyba 33mmx33mm, ten ma 40mmx40mm, więc albo jechanie dremelem, albo przewiercenie jednej ze ścian i montaż do tego lasera, sam laser ma otwory montażowe ana śruby M3 a akurat dwie mi zostały z montażu maszyny

20220322_114855.jpg
20220322_114747.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
@przemek_lipski wyżej masz link, dokładnie ten i od tego sprzedawcy kupowałem.
@Badylek
Na razie tak próbnie coś próbowałem wyciąć ze sklejki i nie mogę za bardzo dobrać moc i prędkość, na ta chwilę wiem, że przy 100% nie ma co palić bo dosłownie spala brzegi, kolejny problem to osłona lasera, ona ma być dosłownie chyba 1.8mm przy wypalaniu, przy cięciu gdzieś dojrzałem, że powinna być zdjęta, raz, żeby można było niżej schodzić, dwa aby lepiej odprowadzało dym i ciepło. Ta osłona ma tylko z jednej strony wycięcie więc przez pozostałe 3 ściany dym nie wychodzi. Kolejna sprawa to muszę kupić tą siatkę metalową (?) aby materiał nie przylegał do aluminiowej tacki, dzięki temu nie będzie palił od spodu powierzchni.

Z tekturą nie ma żadnego problemu, choć jutro chcę jeszcze tą typowo szarą sprawdzić.

Na zdjęciu widać właśnie jak dym leci w jedną stronę.

20220323_182701.jpg
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Ok kolejne próby
20220325_122250.jpg


Jest poprawa, zrobiłem* podpórki pod cięty materiał i o niebo lepiej tnie, moc 90%, prędkość 150mm/m, dwa obiegi, przy drugim obiegu widać, że materiał jest już przecięty, jeszcze gdzieś tam jakiś milimetrowy ślad zostaje ale to chyba bardziej kwestia jakości sklejki, jeszcze można spróbować na 3 obiegi z mniejszą mocą lub większą prędkością.

20220325_124818.jpg


Jeszcze chcę spróbować z jednym obiegiem wolniejszym i zobaczyć czy jak w reklamie za pierwszym razem tnie. Ale obowiązkowo musi być ta podstawa aby laser spokojnie palił, dym miał gdzie uciekać.


* - znaczy się zabrałem dzieciom dwa klocki jengi :p
 
Ostatnio edytowane:

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
Ja się na swoje wycinanki niestety nie doczekałem.
Pewnie też nie wyszły.
Za to dostałem teraz w łapki CNC3040.
Co do samej maszyny nie będę się wypowiadał (nie ta klasa), ale powiem tyle, że 3018 już tylko stoi i się kurzy.
Usilnie myślę natomiast o zakupie lasera do 3018, bo frezować na pewno już nie będzie, a myślę, że z laserem świetnie sobie poradzi.
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Ja na razie mam sporo spraw na głowie, że chwilowo laser też kurzy (się). Robiłem ostatnio jakieś ozdoby na Wielkanoc. Ale testowałem w ABSie, miałem jakąś płytkę, ale niestety tylko ledwo topi krawędzie a smród jeszcze większy ;) Projektuję też obecnie pulpit sterowania do oświetlenia i go będę w sklejce wycinał więc będę coś pisał.

A próbował ktoś w akrylu wycinać?
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
Jednak są, a jakbyście zobaczyli w jakim tempie powstawały, to głowa mała :)
IMG_20220618_151439.jpg
IMG_20220618_151335.jpg


Żeby było w temacie - do mojej zakurzonej 3018 zamówiłem laser, teraz uwaga!
Całe 1.6W.

Niby przesyłki z allegro Smart przychodzą w weekendy, to moja leży od rana w Wałbrzychu w magazynie.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
Tak, a tu tworzywo samoprzylepne.
Musiałem na okno nakleić do zdjęcia :)

IMG_20220620_171856.jpg
IMG_20220620_171833.jpg


I teraz uwaga:
Laser 1.6W, 15% mocy, posuw 1mm/s.
Bo najważniejsze jest skupienie wiązki na odpowiedniej wysokości ;)

IMG_20220620_173522.jpg


Dawno nie cieszyłem się tak z jakiegoś zakupu.
 
Ostatnio edytowane:

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
A wiesz co było na "dzień dobry"?
Zamienione przewody +12 z PWM w oryginalnej wiązce.
Za cholerę nie mogłem ustawić mocy.
A tam na zasilanie szło 5V zamiast 12 i jeszcze modulowane.

Jutro dymam do papierniczego po czarne nalepy :)
 
OP
OP
mudol

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
Jeszcze takie info odnośnie Lightburn, jak ktoś ma licencje wykupioną to standardowo jest na dwa stanowiska, ale wystarczy napisać do nich maila i aktywują na trzeci komputer, u mnie się to przydało akurat :)
 

Podobne wątki