• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Drzewka z drutu

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#81
Paweł robisz coraz to bardziej realistyczne modele drzew śmiało mogę napisać,że doszedłeś do 100% mistrzowskiej perfekcji.
Wielki szacunek :)

No dobra przyznaj się , że zrobiłeś zdjęcie prawdziwej brzozy i zrobiłeś powyższy fotomontaż ;)

BRAWO !!!!!
 
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.474 17 0
#82
Bardzo dziękuję Zbyszku za uznanie :giggle: To próby, próby i jeszcze raz próby, aż w końcu osiągnąłem efekt. Faktem jest, że paca mozolna, ale efekt cieszy.... Tylko proszę - nie miej mnie za wariata..... :oops:;)
01.JPG
 
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.474 17 0
#86
Czołem :)
Wakacje były, ale to nie znaczy, że nic się nie działo ;). Dzisiaj nie ma drzewka, ale jest pewne "coś". A że to przecież poradnik, wicięc nie z drutu, ale dodatek do drutu będzie :LOL:.
Otóż jest dostępny (teraz to chyba bardziej słabo niż obficie) taki produkt, jak Poly Fiber FP 178 Woodland Scenics. Bardzo fajna rzecz. Tworzenie krzewów, winorośli, runa leśnego i drzew, a konkretniej takiej właśnie drobnicy. Coś w rodzaju siateczki, ale bez listków. Próbując zastosować to do drzewek chyba połowicznie poległem (jedna z brzóz). Nie osiągnąłem zamierzonego efektu, przynajmniej oczekiwanego przeze mnie.
Problem dotyczył - w zastosowaniu wymienionego produktu - jego delikatności. Spróbowałem stworzyć więc coś własnego. Wybór padł na sztuczne włosy. Po wypróbowaniu kilku produktów (nie wszystkie poddawały się "zabiegom" w sposób zadowalający) trafiłem na coś, co fajnie się sprawdziło. To włosy wykonane (jak opisano na produkcie) z kanekalonu. Tak przynajmniej zapewnia producent. nazwa straszna i egzotyczna, ale naprawdę bez problemu osiągane na "alegrzu". A wyszło mi coś takiego:

1.jpg


Jak to zrobiłem:

Z pukla włosów odciąłem pasmo o grubości ok. 2-3 mm i związałem je na środku:

2.jpg
3.jpg


Następnie, po złożeniu na pół, związałem całość:
4.jpg

Teraz gwoździk w deseczkę i zaplatanie na "trzy" (tu wiedza z pewnością pomoże żona, córka itd ;) );
6.jpg


Po zaplataniu znowu zawiązujemy sznurkiem - nitką na końcu (żeby się nie "rozpletło") i otrzymujemy coś takiego:

7.jpg


Teraz potrzebujemy lokówki bądź prostownicy do włosów (znowu trzeba się ukłonić Paniom). Najpierw próbujemy temperaturę. Jeśli po podgrzniu włosy utrzymują kształt, to jest ok. :
8.jpg


I prostownica w akcji:

9.jpg


Generalnie nie ma chyba znaczenia, czy to prostownica czy lokówka. Najważniejsze jest to, żeby po całym zabiegu i po odcięciu dolnego węzełka warkoczyk sam się nie rozplatał. Teraz coś ostrego i gęsta szczotka do "rozczesania":

10.jpg


Po całym zabiegu otrzymujemy coś co widać na pierwszym zdjęciu. Zaplatając cieńsze kosmyki czy też mocniej/słabiej możemy różnicować "gęstość" itp. Na górze zdjęcia zaplecione luźniej, na dole mocniej (jest, choć delikatnie widoczna ale jednak - różnica.

11.jpg


A jak to wykorzystać, to już już zależy od inwencji i kreatywności ;)
Mam nadzieję, że pobudziłem wyobraźnię...
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#87
Stworzyłeś przepiękne włosy łonowe :D producenci chińskich silikonowych lalek jak tu zajrzą, oniemieją z zachwytu, powinieneś opatentować ;)
a serio - też kombinowałem z różnymi materiałami, ale na warkocze i lokówkę nie wpadłem :) Tych włosów mam całą garść, bo zawsze po wakacjach wyplatam to z głów moich córek. Tylko na ogół w kolorach mało naturalnych - róż, jaskrawy zielony czy żółty a nawet niebieski. Nawet kiedyś zrobiłem z tego jakieś drzewo - po spryskaniu farbą akrylową w sprayu dostają nieco grubości i wyglądają nieco lepiej.
Jak ogarnę tory i ukształtowanie terenu, wrócę do tematu drzew i pewnie skorzystam z poradnika. Dzięki.
 
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.474 17 0
#92
Dzisiaj tak troszkę "poradnikowo-informacyjnie". Ostatnio udało mi się kupić/zdobyć klej Woodlanda S195. Do tej pory używałem kleju Renesans (spray). Rodzi to "pewne" problemy - przede wszystkim (tak jak u mnie) nie mam niestety :ostrozny::ostrozny::ostrozny: stałego miejsca warsztatowego. Pryskanie więc klejem w aerozolu...:niepewny: I jeszcze dodatkowo klejem pokrywamy miejsca niezamierzone/nieprzewidziane do pokrycia klejem, więc... no jest to dość problematyczne. Ale żeby nie rozwlekać. Klej daje się bardzo dobrze rozprowadzać pędzelkiem i to precyzyjnie. Ale nie tym, który jest w nakrętce buteleczki, bo ten jest jak miotła brzozowa. Pędzelek doskonale myje się w wodzie. Próbę "zrobiłem" na takiej "od niechcenia i na szybko" zrobionej drucianej skrętce. Efekt okazał się jednak na tyle zadowalający, że postanowiłem wykończyć pień i to pokazać (to w końcu poradnik). Oczywiście nie jest to coś, co satysfakcjonowałoby mnie do końca - nie przesiałem posypki, nie zrobiłem "tego lub tamtego". Kleju też trzeba spróbować (ale nie tak dosłownie (mniam-mniam;)). Zdjęcia więc typowo warsztatowe, "z nad stołu". Drzewko ma 6,5 cm i jest w - nazwijmy to - "szacie" wczesnojesiennej (lub ciut późniejszej);).
Serdeczności dla Was:)

PS. Oczywiście nie we wszystkim ten klej da się zastosować/użyć, ale ma "potencjał".

1.jpg
 

Załączniki

OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.474 17 0
#93
Następna garść informacji "znad stołu warsztatowego". Robi się sosna. Niezbyt duża, 13 cm (ostatecznie będzie ok 14). Skrętka druciana DNE 0,18mm, nasączona klejem CA. Do kształtowania pnia użyłem mieszanki kleju PVA (przezroczysty) i talku plus troszkę czarnej farby akrylowej do zabarwienia. Malowanie:
- kolor podstawowy: HUMBROL DB0063 Sand - Matt
- kolory uzupełniające: HUMBROL DB0062 Leather - Matt, DB0026 Khaki - Matt, DB0029 Dark Earth - Matt oraz AK11115 Light Earth.

Kilka zdjęć:

1.jpg


Dalsze zdjęcia pojawią się w miarę postępu prac.
Pozdrawiam :)
 

Załączniki

  • 54,9 KB Wyświetleń: 23
  • 62 KB Wyświetleń: 24
  • 43,8 KB Wyświetleń: 21
  • 49,7 KB Wyświetleń: 19
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.474 17 0
#94
I druga część. Najpierw drzewko "dostało" trochę włókien. Nie mam pojęcia co to jest - było w poduszce w fotelu do kompa.

6.jpg

Po postrzyżynach i usunięciu zbędnych włókien dodałem trawkę 2,5 mm

9.jpg 10.jpg

Na finał użyłem drobnej posypki Woodland'a

12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg

I to chyba wszystko. To, co przykleiło się tam, gdzie powinno być czysto zmyłem pędzelkiem i White Spiryt - em.

Pozdrawiam :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 29
Techniki modelarskie 42
Techniki modelarskie 15
Techniki modelarskie 1041

Podobne wątki