• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ciężarówki z okresu PRL - skala 1:43

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.288 61 2
IFA bardzo ładna. Skrzynia z Jelcza trochę średnio tu pasuje lepsza by była drewniana. Ja pamiętam jak jeszcze te samochody były często spotykane na naszych drogach. Jeszcze muszę poczekać ponad miesiąc na ten model bo w najbliższej przesyłce oczekuję Pegaso i Jelcza na rolkach ;).
 
Reakcje
59 2 0
Przepraszam, że nie na temat, ale można dostać taki trójkątny klucz jakim DeAgostini przykręca swoje modele do podstawek?
Zakupiłem Fiata 518 i potrzebuję go odkręcić nie psując ani podstawki, ani modelu.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.936 386 20
Koledzy!
To jest temat o ciężarówkach, a nie o śrubokrętach. Do pytań trzeba sobie założyć swój temat. Są odpowiednie działy, np "Of Topic", albo "Złomowisko", albo "Handel" i ogłoszenie z prefiksem "Kupię". Inaczej to robi się bałagan na forum.
A tak w ogóle to wystarczy poszukać w Allegro. Do tych śrubek pasuje trójkąt 2,3. tu-klik masz taki śrubokręt.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.936 386 20
Wracając do modeli...
Dziś kolejny model gazetkowej serii. Tym razem zamiatarka na Starze 28. Wydaje mi się, że kolor kabiny powinien być inny. Wiem, że DeA wzorowała się na katalogu WUKO, ale w rzeczywistości kolor kabiny był jasno-szary, natomiast w moim odczuciu katalog ma chyba zaburzone kolory.
No ale cóż… nie ma co za bardzo narzekać, bo mamy kolejny model Stara 28 w zabudowie, w jakiej jeszcze nikt go nie wydał i to chyba w żadnej skali. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie. :)

Star 28 ZM-7 001.jpeg
Star 28 ZM-7 002.jpeg
Star 28 ZM-7 003.jpeg
Star 28 ZM-7 004.jpeg
Star 28 ZM-7 005.jpeg
Star 28 ZM-7 006.jpeg
Star 28 ZM-7 007.jpeg
Star 28 ZM-7 008.jpeg
Star 28 ZM-7 009.jpeg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.288 61 2
Mnie w tych kolorach się podoba. Chociaż rzeczywiście nie bardzo sobie przypominam Stary z kabinami w kolorze jasno lazurowym. Gdyby zrobili w kolorze zwykłym białym wyszło by bardziej realistycznie
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.936 386 20
czekam na swojego ale słabo idzie ta prenumerata :(
Niestety, DeA ma problemy, chyba z dostawami od producenta z dalekiego wschodu i pewnie stąd takie obsuwy. Szkoda, bo kolekcja jest naprawdę warta zbierania. Co chwilę mamy jakiś unikatowy model, którego jeszcze nikt inny nie wydał, zatem potrzebne są same nowe formy do produkcji. Mam nadzieję, że to się unormuje i będą modele na bieżąco dostępne dla prenumeratorów.
 

gryngol

Aktywny użytkownik
Reakcje
260 0 1
Zdjęcia modeli na tej podstawce jak zawsze wymiatają, musze w końcu moją dokończyć.

Skoro DeA ma problemy z dostawami, to skąd w kioskach modele? Myślałem że prenumeratorzy są na lepszej pozycji, ale widać że DeA im daje odpadki z kiosków które się nie sprzedały.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.288 61 2
Dwa dni temu do mnie w końcu dotarła przesyłka z modelami Pegaso i Jelcz315. Raczej to nie wyglądało jak zwroty z kiosków bo nie było żadnych wgnieceń i innych uszkodzeń opakowania. Podejrzewam że te obsuwy się zdarzają z powodu dostaw i być może okresu urlopowego bo chyba inna dystrybucja jest na kioski a inna na prenumeraty gdzie pakują w kartony z fakturą dla każdego subskrybenta. Także jak zauważyłem w prenumeracie raczej sztywno się trzymają kolejności numerów. Tak musiałem czekać na wydanie/dostawę Jelcza cysterny gdy już w kioskach pojawiły się następne numery.
Wracając jednak do Jelcza 315 to te małe koła rzeczywiście trochę rzucają się w oczy. Ponieważ mam dwa modele takiego samochodu sprzed kilku lat z kolekcji KAP to pomyślałem o jakiejś zamianie. Ale okazało się że tamto wykonanie ma takie same koła o identycznym wymiarze.
20220824_210613.jpg

Co ciekawe w starszym modelu nie jest to tak dotkliwe dla oczu. Podejrzewam że kontrastowa kolorystyka ostatniego modelu bardziej podkreśla optycznie te niedoskonałości. Także starsza śmieciarka z KAP ma takie same koła i nawet tylne błotniki mogą utrudniać założenie ogumienia o wyższym profilu.
20220824_210938.jpg
20220824_211036.jpg

Dotychczas wydane przez DeA Jelcze z serii 300. Widoczne także trzy rodzaje wykonania dachu i trzy wykonania przednich migaczy. Starsze są prostokątne odlane z kabiną a nowsze z plastiku montowane osobno okrągłe i prostokątne.
Wpadłem na nieprofesjonalny pomysł poprawy wyglądu tego ostatniego Jelcza 315 i z dwóch modeli z tylnych bliźniaków cysterny i śmieciarki przełożyłem opony o wyższym profilu. Niski profil trafił do bliźniaków do wewnątrz co jest mało widoczne. W sumie to jeszcze muszę przejrzeć pozostałe modele i sprawdzić jakie mają opony bo coś kojarzę że w jakimś Starze były dość wysokie. Jest tylko kwestia czy felgi mają tą samą średnicę
20220824_212415.jpg

I porównanie że starszym modelem.
20220824_212429.jpg

W sumie to te wszystkie modele mają identyczne felgi a różnica jest w wysokości profilu opon. Jelcze 315 mają opony o średnicy zewnętrznej ok 22 mm. Jelcz 325 śmieciarka ma ok 24 mm (chyba najlepsze) a cysterna 25 mm.
Nie mam niestety całkiem pierwszego modelu Jelcza 315 wydanego na rynki zagraniczne przez Atlas Editions który także był zapowiadany jakieś kilkanaście lat temu na Polskę ale do realizacji nie doszło.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.936 386 20
Dziś ukazał się kolejny model z serii KCP. Tym razem jest to niemiecka IFA w zabudowie skrzyniowej. Model bardzo fajny, co prawda nie pasuje mi lusterko na przodzie lewego błotnika, ale jak je usunę to będzie mi się bardziej podobała i przypominała samochody jeżdżące po naszych ulicach, które widziałem będąc dzieckiem.

IFA W50L

IFA W50L 001.jpeg
IFA W50L 002.jpeg
IFA W50L 003.jpeg
IFA W50L 004.jpeg
IFA W50L 005.jpeg
 

Podobne wątki