• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ciężarówki z okresu PRL - skala 1:43

OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
Porozmawiałem z ojcem o tym osinobusie i zwrócił uwagę na dwa szczegóły. Felgi i zderzaki w egzemplarzu o którym pisałem były całkowicie czarne.
Tak, masz rację. Felgi srebrne to wymysł DeA. One tu zupełnie nie pasują. Model zaparkował w kolejce do warsztatu. Jest do przeróbki. W planach są felgi na czarno, wycieraczki drukowane i powycinane mocowanie lusterka. Ale kolejka jest spora i ciągle się wydłuża (tak jak to było w czasach PRL), bo teraz czas zajmuje samochodowa makieta modułowa.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
W końcu i do mnie dotarł sprzęt do białego szaleństwa czyli Csepel na mleko i ZiŁ do śniegu:);).
20220619_125725_(1).jpg


A wraz z nimi przyszła spodzianka * (proszę nie regulować tekstu. Skoro dostajemy coś niespodziewanego to mówimy niespodzianka. A co jak przychodzi coś spodziewanego? No to powinna chyba być spodzianka);):D:D
Tą spodzianką jest wraz z 15-tą przesyłką dołączony model Scania 141LBT ciągnik siodłowy z naczepą.
20220619_125919_(1).jpg
20220619_125938_(1).jpg
20220619_130026_(1).jpg
20220619_130137_(1).jpg
20220619_130225_(1).jpg
20220619_130241_(1).jpg
20220619_130314_(1).jpg
20220619_130644_(1).jpg
20220619_130811_(1).jpg

Ciągnik siodłowy jest całkiem ładnie wykonany z ładnymi detalami. Naczepa jest nieco mniej starannie zaprojektowana. Zaskoczyło mnie wykonanie ścian skrzyni ładunkowej jako jeden element razem z plandeka nakładany na płytę podwozia. To chyba jest swego rodzaju ułatwienie w wykonaniu różnych odmian naczep do różnych projektów i wydań. Pomimo tych uproszczeń model prezentuje się dość efektownie. Trochę przeszkadza w obrocie ciągnika względem naczepy rozmieszczenie złącz (tutaj moja wiedza z techniki samochodowej jest niestety niewystarczająca bo jak rozumiem te złącza służą do połączenia elektrycznego oświetlenia naczepy i pneumatycznego hamulca, tu bym prosił o uzupełnienie kolegów którzy znają się lepiej na rzeczy).
Mam też dwie uwagi odnośnie tablic rejestracyjnych na tych modelach. Na naczepie oprócz własnej blachy jest jeszcze numer ciągnika. Czegoś takiego nie kojarzę z czasów PRL-u chociaż nie wykluczam że coś takiego mogło mieć miejsce. Druga uwaga to w czasach PRL-u samochody ciężarowe chyba w 99% należały do firm jak to wtedy mówiono gospodarki uspołecznionej i tablice rejestracyjne według wzoru obowiązującego od połowy lat siedemdziesiątych dla takich pojazdów miały po trzyliterowym kodzie trzycyfrowy numer a po nim jeszcze jedną literę. Taki stan rzeczy się utrzymywał gdzieś do połowy lat dziewięćdziesiątych a potem z braku wolnych numerów z puli numerów czterocyfrowych na takie numery rejestrowano pojazdy prywatne. W tym modelu po kodzie literowym jest numer czterocyfrowy jak dla pojazdów prywatnych.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
Scania piękna. Podoba mi się. Nie mam prenumeraty i muszę się za taką rozejrzeć.
Co do tablic, to nie przypominam sobie, żeby w czasach PRL-u jakaś państwowa firma miała na stanie taką Scanię... :niepewny: No ale mogę się mylić...
Natomiast najbardziej pasuje mi taka Scania sprowadzona używana w latach 90 ubiegłego wieku przez jakiegoś prywatnego użytkownika. Jak skończyła się baza numerów dla ciężarówek z literką na końcu, to rejestrowano je z cyferką na końcu.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
Wczoraj ukazał się kolejny model w serii gazetkowej. Tym razem to rumuńska konstrukcja - Bucegi SR113. Nie udało mi się znaleźć informacji o występowaniu tej zabudowy na terenie Polski, ale były na pewno skrzyniowe (z plandeką i bez plandeki) i chyba wersja warsztatowa. Dzięki kolegom z sąsiedniego forum udało się zdobyć takie kadry z filmów: "Brunet wieczorową porą", "Czterdziestolatek" i "Droga".

Bucegi - Brunet wieczorową porą.jpg Bucegi - Czterdziestolatek.jpg Bucegi - Droga.jpg

A teraz model.
W mojej ocenie wykonany całkiem dobrze, blachy i oznaczenia na drzwiach ma rumuńskie, ale kiedyś trzeba będzie go choć trochę spolonizować.

Bucegi SR113

Bucegi SR113 001.jpeg
Bucegi SR113 002.jpeg
Bucegi SR113 003.jpeg
Bucegi SR113 004.jpeg
Bucegi SR113 005.jpeg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
Z tym modelem jak i z następnymi zapowiadanymi coś się komuś w DA pomieszało. Nawet na polskie tablice rejestracyjne się nie wysilili.... :(
Nie narzekaj. Tablice i oznaczenia można zmienić. To jest seria międzynarodowa. Będzie wychodzić w wielu krajach, także na każdy kraj muszą być przygotowane modele. Model Bucegi ma konkretne oznaczenia rumuńskie z filmu pt. "Cursa".

i743427.jpg


Fotka pochodzi ze strony https://www.imcdb.org/v743427.html
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
Fajny ja mam prenumeratę ale 8 modeli brakuje twierdzą że nie mają i wysyłają jak popadnie szkoda
No to trochę mnie zaniepokoiłeś bo też mam prenumeratę i jak do tej pory wszystkie modele dotarły co prawda z niedużymi poslizgami czasowymi ale poza tym nie mam powodów żeby narzekać. Zdziwiło mnie że traktują subskrybentów w różny sposób. Inna rzecz to akurat ja zdecydowałem się na prenumeratę premium bo chcę mieć całą kolekcję razem z tymi czterema dodatkowymi modelami.
A co do modelu Bucegi to wygląda na prawdę ładnie. Ale chyba nie bardzo nadaje się do spolonizowana. A przynajmniej nie w tej wersji zabudowy do przewozu mleka.
Samochód na tyle rzadko spotykany że sam się zastanawiam czy go kiedykolwiek widziałem na własne oczy. Gdzieś w zakamarkach pamięci pojawiają się wspomnienia ciężarówki która stylistycznie miała bardzo podobną mordkę do UAZ-a 469. I jeśli nie było czegoś bardziej podobnego to istnieje duże prawdopodobieństwo że widziałem właśnie Bucegi. Od razu zaznaczam że nie był to GAZ52 ani ZiŁ130 te pojazdy są mi dobrze znane i dobrze zapamiętane.
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.550 68 0
Panowie @Mafo , @Jacek765 , byłem przekonany że na YouTube oglądałem film (PKF) o samochodach Bucegi w Polsce, od dwóch dni na szybko przewijałem większość z nich aby zrobić jakiegoś screena, i co się okazało?, że najciemniej pod latarnią:ROFL:
http://forum.modelarstwo.info/threads/prl-rumuńskie-ciężarówki-bucegi-carpati-w-polsce.47796/
Jak widzicie filmu już nie ma:mad:, z tego co pamiętam dotyczył on problemów w zaopatrzenie w części zamienne do tych awaryjnych samochodów, a pojazdy były albo z bazy transbudu albo z RDP, może kolega @Mafia ma lepszą pamięć;)
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
Dziś kolejny model z gazetkowej serii. Tym razem ciężarówka produkcji hiszpańskiej z 1964 r. Takie jeździły po naszych drogach w barwach PEKAESU. Modelik zrobiony dobrze, ale z minusem. Niestety, nieprawidłowa jest przednia ściana plandeki, bo w Polsce plandeka z przodu w całości pokrywała przednią ścianę aż do brzegu górnego skrzyni ładunkowej. Może trzeba będzie się kiedyś pokusić o przeróbkę… ;)

Pegaso 1064/A2

Pegaso 1064:A2 001.jpeg
Pegaso 1064:A2 002.jpeg
Pegaso 1064:A2 003.jpeg
Pegaso 1064:A2 004.jpeg




Na koniec jeszcze pierwsze moje próby ze zdjęciami w innym świetle i z naturalnym tłem...

Pegaso 1064:A2 007.jpeg
Pegaso 1064:A2 008.jpeg
Pegaso 1064:A2 009.jpeg




Pegaso 1064:A2 010.jpeg
Pegaso 1064:A2 011.jpeg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
Model bardzo pięknie się prezentuje. Ja chyba muszę jeszcze poszczekać ;) jakiś miesiąc z kawałkiem bo w najbliższej przesyłce oczekuję Stara Osinobusa i Bucegi.
Pegaso jakoś nie utkwił w mojej pamięci co nie znaczy że gdzieś kiedyś mogłem go widzieć ale zupełnie nieświadomie. Ciekawi mnie jak długo udało się te samochody utrzymać w eksploatacji. Czasem zdarzały się pojedyncze egzemplarze samochodów sprowadzonych z zagranicy które nawet dość długo eksploatowano w firmach państwowych. Ja pamiętam dość dobrze trzy ciężarówki marek Leyland i Scammell należące do Montochemu w Gliwicach. Nie pamiętam już czy były dwa Leylandy i jeden Scammell czy odwrotnie. W zasadzie nigdzie indziej takich samochodów nie spotkałem co nie znaczy że nie mogło być ich więcej. Nie można też wykluczyć że w podobny sposób mogły być eksploatowane samochody Scania LBT141.
 

Podobne wątki