• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ciężarówki z okresu PRL - skala 1:43

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
Nie chcę psuć wątkodawcy przyjemności prezentacji modelu Robura. Dlatego ograniczę się tylko do jednego zdjęcia, ale w towarzystwie drugiego Robura sprzed kilku(nastu?) lat z kolekcji KAP.
20220317_134656_(1).jpg

Nowy model jest opisany jako LO3000 czyli benzynowy a starszy jako LD3001 czyli diesel już po jakiejś niedużej zmianie w konstrukcji. Ogólnie wykonanie jest poza zabudową identyczne z wyjątkiem klapek "eco klimatyzacji" ;) w dachu LO3000.
Osobiście bardzo dobrze wspominam te samochody w skali 1:1. Miałem okazję trochę podróżować w kabinie jako pasażer z kolegą który pracował w PTHW. Ogólnie kabina bardzo przestronna w porównaniu ze Starem 28/29. "Nasz" Robur był z identyczną zabudową typu furgon, miał silnik diesla a kabina była w kolorze beżowo brązowym. Latem było dość gorąco od silnika i unosił się w środku zapach przygrzanej gumy z olejem. Spory hałas to rzecz normalna, z resztą Star 28 też był głośny w kabinie, znacznie bardziej od Stara 29.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
Kolega @Jacek765 już ma, a od dziś jest i u mnie. Robur LO3000. Trochę nie pasują mi tu białe felgi, bo powinny być czarne, a i sama zabudowa wymaga podmalowania choćby zawiasów, ale całokształt bardzo fajny i dobrze, że wydali go w innej zabudowie niż w serii KAP.

Robur LO3000 001.jpeg
Robur LO3000 002.jpeg
Robur LO3000 003.jpeg
Robur LO3000 004.jpeg
Robur LO3000 005.jpeg
Robur LO3000 006.jpeg
Robur LO3000 007.jpeg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
Pozwoliłem sobie na zrobienie porządku w temacie ciężarówek z okresu PRL w skali 1:43. Ponieważ oprócz moich zdjęć, także i koledzy wklejają tu swoje zdjęcia, to niech ten temat służy wszystkim.
Przeniosłem tylko zdjęcia i komentarze dotyczące przerabianych przeze mnie modeli do nowego tematu z moimi przeróbkami modeli KLIK.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
Dziś mamy kolejny ciekawy model w serii gazetkowej. Tym razem Star do przewozu mebli. Krój liter z napisu MEBLE jest zaczerpnięty z występującego w 3 odcinku serialu telewizyjnego pt. "Podróż za jeden uśmiech". Do oryginału brakuje napisu WPHM Gdańsk i oznaczenia na drzwiach do kabiny.
Star 25 L N-38

Star 25 L N-38 001.jpeg
Star 25 L N-38 002.jpeg
Star 25 L N-38 003.jpeg
Star 25 L N-38 004.jpeg
Star 25 L N-38 005.jpeg
Star 25 L N-38 006.jpeg
Star 25 L N-38 007.jpeg
Star 25 L N-38 008.jpeg
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.935 5 0
Troszkę zaśmiecę wątek Maćka, ale ponieważ sam nie prowadzę wątku samochodowego w skali 1:43, to warto tu pokazać te zdjęcia. Chciałem pokazać zdjęcia "Meblowozu" na krótko zanim jeszcze trafił do nowego właściciela do remontu. Namierzyliśmy go z bratem w jednej z podgorzowskich miejscowości. Ciekawa jest historia tego egzemplarza. Właściwie ostatniego zachowanego na świecie. Oryginał najprawdopodobniej od nowości jeździł w Gorzowie. Miał jednego kierowcę, który jak przeszedł na emeryturę, to dostał niejako wyprawkę w postaci swojego służbowego auta. Na emeryturze prowadził jeszcze zarobkowy transport. Na przedstawionym wraku zachował się napis: PTHW, ZAKŁAD WOJEWÓDZKI, Gorzów Wlkp.
Co ciekawe, w opublikowanym prawie dokładnie dwa lata temu albumie z fotografiami gorzowskiego fotografika Waldemara Kućki: "Waldemara Kućki spacer po Gorzowie" pojawiło się zdjęcie z miasta na fragmencie którego moim zdaniem widać dokładnie ten sam egzemplarz meblowozu, jeszcze ze starym wzorem tablicy rejestracyjnej.

IMG_5774.JPG
IMG_5785.JPG
IMG_5779.JPG
Gorzow_W_Kucko.jpg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
Ciekawe czy górne okienko to oryginał czy przeróbka. Wygląda jak przerobione. A jeśli przeróbka to w jakim celu?
Z tego co wiem wynika, że ten Star meblowy został zrobiony z naczepy meblowej, ponieważ w miejskich uliczkach i podwórkach ciężko było manewrować ciągnikiem z naczepą. Produkcja nie była masowa, tylko to było coś w rodzaju manufaktury. Były przynajmniej dwa rodzaje malowania, dwa rodzaje okienek w górnej części (dwa lub trzy) i różny krój liter w napisach bocznych. A tak w ogóle to wyprodukowano chyba kilka sztuk (bodajże osiem), a produkcja była w Kożuchowie.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
Perypetie z dostawą modeli tej serii nadal trwają. Zamiast nr 28, czyli Jelcza, który miał wyjść w ubiegłą środę, mamy dziś model nr 29 - Csepel D710. Modelik jak dla mnie naprawdę dobrze zrobiony. Będzie fajnym unikatem w kolekcji, tym bardziej, że po naszych drogach takie jeździły w latach 60 ubiegłego wieku.
Csepel D-710 jako mlekowóz:

Csepel D-710 mleko 001.jpeg
Csepel D-710 mleko 002.jpeg
Csepel D-710 mleko 003.jpeg
Csepel D-710 mleko 004.jpeg
Csepel D-710 mleko 005.jpeg
Csepel D-710 mleko 006.jpeg
Csepel D-710 mleko 007.jpeg
Csepel D-710 mleko 008.jpeg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
Szkoda że tak żonglują tą kolejnością wydawania modeli .
No wiesz Bartku... Blokada kanału Sueskiego przez statek i długotrwała przerwa w dostawach, potem sztuczna pandemia zrobiły swoje w terminowości dostaw. A teraz sytuacja wojenna daje kolejne pole do zaburzeń dostaw, bo nie sądzę, że w Chinach i Bangladeszu produkcja idzie z opóźnieniami.
A tak w ogóle to tylko modele i nie ma się co spinać, bo bez modeli da się żyć, a że są opóźnienia... trudno. :)
 

Podobne wątki