• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ciężarówki z okresu PRL - skala 1:43

OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.862 386 20
I jest jeszcze jeden błąd jeżeli chodzi o olinowanie. Miejsce mocowania na kratownicy koła do podnoszenia ramienia jest zamontowane za daleko. Powinno być tu gdzie pokazuje strzałka, natomiast do haka powinna iść jedna lina, a druga powinna zostać skrócona i iść do koła podnoszenia kratownicy, bo teraz to nie ma jak podnieść kratownicy przy tak założonym "olinowaniu" modelu.

Star A28 ŻS-4 dźwig 016.jpeg
 
Ostatnio edytowane:

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Maćku, koło jest zamocowane dobrze, zobacz zdjęcie ze 165 strony forum Motoshowminiatura. Przy Twojej sugesti to przedłużenie wysięgnika o te dodatkowe segmenty musiałoby być zaczynane od kabiny operatora, nie wiem czy taka operacja była by możliwa bez użycia dodatkowego żurawia.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.862 386 20
No to zobacz Janku jak jest zamocowany ten element w Starze stojącym w Starachowicach. poniżej printscreen z filmiku z youtube

zrzut-ekranu-2022-03-12-o-14-4.png



A tu cały filmik





------------------
EDIT

Choć teraz jak zacząłem przeszukiwać internet to znalazłem zdjęcia z montowaniem tego elementu tak jak w modelu... :niepewny:

Star_28_Rudy_-2017.01.29.jpg 43295.jpg 04670d39491ab3a4281637a54291.jpeg


I teraz nie do końca wiem który rodzaj montowania tego elementu był prawidłowy.
 
Ostatnio edytowane:

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Maćku, teraz po przejrzeniu tych zdjęć okazuje się że ten element który Ty pokazałeś w rzeczywistości jest ruchomy, co widać na zdjęciach z podniesionym ramieniem żurawia. Zasugerowałeś się tymi zdjęciami ze Starachowic, popatrz na inne zdjęcia z tej strony co podałem z podniesionymi wysięgnikami, na jednych to koło jest nisko, na innych wysoko, ale nigdzie nie jest zamontowane do tej środkowej kratownicy.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.862 386 20
Tylko w Starze stojącym na ścieżce w Starachowicach jest zamocowane niżej. W pozostałych jest mocowane tak jak w modelu. Ruchome koło było w żurawiach na Starze 660. Przynajmniej ja nie widzę zdjęć Stara 28 z ruchomym kołem podnoszenia kratownicy.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Maćku, na wszystkich zdjęciach które wstawiłeś to koło jest pokazane tuż przy samym wysięgniku, tak jak to jest w modelu, ja nie umiem tego elementu zaznaczyć.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.862 386 20
Maćku, na wszystkich zdjęciach które wstawiłeś to koło jest pokazane tuż przy samym wysięgniku, tak jak to jest w modelu,
Tak, ale napisałeś, że jest ruchomy:
Maćku, teraz po przejrzeniu tych zdjęć okazuje się że ten element który Ty pokazałeś w rzeczywistości jest ruchomy, co widać na zdjęciach z podniesionym ramieniem żurawia.
A ze zdjęć wynika, że ruchomy był w żurawiu na Starze 660.
Z całości wynika, że w modelu zrobiono prawidłowo, natomiast w odrestaurowanym Starze stojącym w Starachowicach popełniono błąd i zamontowano koło w złym miejscu.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Maćku, nie ma różnicy pomiędzy żurawiem na Starze 28 i 66 lub 660, to jest ten sam typ żurawia. Ten krążek musi być ruchomy żeby móc podnieść do góry ten zestaw kratownicowy, bo jeżeli dołożymy jeden lub 2 segmenty które są dodatkowe, to wysięgnik żeby podnieść ten cały zestaw musi być umiejscowiony w górnej pozycji. Być może póżniej był opuszczany niżej przez operatora, tak jak jest pokazane na niektórych zdjęciach, że krążek jest w połowie wysokości całego wysięgnika. Na temat tego żurawia ze Starachowic to się nie wypowiadam dlaczego ten krążek zamontowano w tym miejscu.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.862 386 20
Maćku, nie ma różnicy pomiędzy żurawiem na Starze 28 i 66 lub 660, to jest ten sam typ żurawia
Niestety chyba nie do końca masz rację. Na Starze 660 żuraw wygląda tak:
zuraw-samochodowy-63t-na-star-660-lubelskie-chelm-535241766.jpg dzwig-star-660-m2-zsh6p-chelm-535925890.jpg

I tu krążek jest ruchomy.

Ja nie znalazłem żadnego zdjęcia, poza Starem stojącym w Starachowicach, z innym miejscem krążka do podnoszenia kratownicy. Jak masz jakieś zdjęcia to wklej proszę.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Maćku. W tej jakże ciekawej dyskusji to najlepiej by było gdyby głos zabrała osoba obsługująca sprzęt o którym dyskutujemy, ja ze swojej strony napisałem to co wiedziałem i już dalej nie będę się wypowiadał.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.862 386 20
Ależ pisz Janku. Takie dyskusje są bardzo ciekawe i przybliżają nas do wiedzy o tym sprzęcie z lat PRL-owskich. A jak znajdziesz jakieś fotki to wklejaj, bo to też pokazuje co w tamtych czasach jeździło po drogach i jak powinny wyglądać modele tych pojazdów. Zawsze jest to ogromna pomoc przy przeróbkach.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
Dzisiaj do mnie dotarł model żurawia ŻS4 na podwoziu Stara 28 razem z modelem Robura.
Żuraw na prawdę bardzo mi się podoba i co podejrzewałem przy tej cenie nie ma co liczyć na żadne ruchome części z wyjątkiem kół. Tak więc można ten model podziwiać wyłącznie w położeniu transportowym.
Co do samej konstrukcji żurawia to znalazłem tylko takie dane z "Katalogu sprzętu montażowego tom 1" wydanie z roku 1969. Tutaj jeszcze na podwoziu Stara 25.

Jak wpis niczego nie wniesie do dyskusji to można go usunąć.
 

Załączniki

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Kolego Jacku765, nic nie usuwać, bardzo przydatne wiadomości, dopiero teraz dowiedziałem się że ten żuraw był montowany w Ostrówku. Czy mógłbyś wstawić fotkę poglądową tego Robura?
 

Podobne wątki