• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Wąskotorowe klimaty

Maslo

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
PKMK
Producent
Reakcje
409 1 0
Widząc tylko fragment wagonu uważam, że jest to typowa węglarka produkowana w Waggonfabrik Görlitz (późniejszy WUMAG) dla Firmy Lenz&Co.

Zobacz załącznik 430262
Trochę mało szczegółów na fotografii, ale goerlitz to raczej to nie jest. Podłużnice w Goerlitzach są bardziej "schowane" ku środku wagonu, a ten na foto ma wyraźnie bliżej zewnętrznej ściany. Poza tym Wzmocnienia deskowania - goerlitze miały je z ceowników, a te z Steinfurt, to były teowniki. Nie mam teraz dostępu do skanera, ale w książce "Wrocławska Kolej Wąskotorowa" na stronie 315 są zdjęcia takiej węglarki z wytwórni L.STeinfurt. Można dostrzec podobne cechy dla obu wagonów
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.212 3 1
Też uważam że to nie Goerlitz. A czy ktoś z szanownych jest w stanie sprawdzić numer 2087? Niestety we wszystkich trzech książkach o Żuławskiej spisu wagonów towarowych brak...
Edyta:
W sumie to musi być jakiś okres przejściowy, "krótkie" numery miały 5 cyfr...
 

Maslo

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
PKMK
Producent
Reakcje
409 1 0

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.587 73 0
Nie obejrzałem filmu i to mnie zmyliło. Próbowałem porównać na podstawie tylko tego fragmentu.
Jest to mały wagon czteroosiowy. Na kolejach gdańskich były zarówno wagony dwuosiowe jak i czteroosiowe o bardzo podobnej powierzchni ładunkowej, troszeczkę ponad 8 m2.
A ten wrocławski ze strony 315 jest prawie dwukrotnie większy - 15,5 m2.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.456 7 0
Ten MBxd2 w głębi przyjechał niedawno ze Śniat. Środkowa motorówka zastąpi go za chwilę w kursie Śmigiel-Śniaty, a motorówka po prawej stronie odjedzie niebawem do Starego Bojanowa.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.456 7 0
Napisałem wcześniej "czynnych" w odniesieniu do wszystkich motorówek. Tymczasem ta po lewej stronie miała defekt-gubiła olej z przetwornika hydraulicznego. O własnych siłach dojechała do Śmigla.
 

Podobne wątki