• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Wąskotorowe klimaty

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.273 26 1
No widzicie koledzy, rozwiązanie okazało się proste jak drut.
Po odbiciu w poziomie wszystko wskoczyło tam gdzie trzeba, czyli na swoje miejsce. Spać nie mogłem w nocy...o_O
Człowiek patrzy i nie widzi.:eek::eek::eek: Zaczyna snuć niedorzeczne, głupie wręcz teorie.:cenzura: Aż wstyd mi.:X3::mamdola:
Oczywista oczywistość:LOL:, ale więcej oczu lepiej widzi i wspólnie uspokoiliście mą skołataną duszę. Dzięki.(y)
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
5.505 37 4
Chyba ktoś ostatnio szukał Numeru z tej serii wagonów.
41321609374_ea7137e112_o.jpg

Źródło:
JOHN PHILLIPS
Koledzy na pewno znają, ale full zdjęć nie jest opisanych poprawnie, czy numerami.
Także może się komuś przydać takie foto?
Od tego samego autora wyraźne zdjęcie parowozu T49-114 (ma kilkanaście chyba zdjęć).Mi wywala błąd na forum jak szukam po nazwie tej lokomotywki.
T49 114.jpg

I zapytanie do kolegów.
Czy w Gogolinie był wąski tor?
Jest tam jakaś obrotnica stara z kawałkiem toru cała w zieleni?
Widziałem takie foto na stronie z "memami", z czyjejś wycieczki, ale głupi nie zapisałem jej.
Z komentarzy wynikało jakoby to gdzieś tamte okolice. Choć rozmowa nie była o konkretnej lokalizacji to nazwa Gogolin się przewinęła.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.511 119 86
Gogolin_Hala_Targowa_Gminy_Gogolin.jpg


"Lata 1918-1925 , Załoga kolei wąskotorowej na pamiątkowej fotografii wykonanej przy lokomotywowni, widocznej po lewej stronie. Kolejka wąskotorowa kursowała na trasie Gogolin-Kamionek. W tle widoczny nieistniejący już dzisiaj dom".
Źródło: Fotopolska.eu

"Po 1886 roku w Gogolinie pojawiła się kolejka wąskotorowa, która ułatwiła nieco transport. Pierwsze piece, które przystosowane były do produkcji wapna na przemysłową skalę wybudowali bracia Bunke i Pacht w 1870" - cytat z Google.com
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
5.505 37 4
Dzięki za odzew.
Ciekawe, czy faktycznie to był Gogolin i czy faktycznie tam jest kawałek infrastruktury i ta obrotnica. Zdjęcie było tak zrobione jakby za fotografem było coś ciemnego, budynek, ruiny?
Poszukam na mapach w google :)
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.212 3 1
Zdjęcie z Białośliwia mogło powstać po 1974 (węglarka ma świeżo namalowany numer CETAR) ale przed 1975 (wtedy sprzedano do Szwecji widocznego na zdjęciu Ty3-195)
Hala targowa w Gogolinie to nic innego jak lokomotywownia tejże kolei. Można nawet wygooglać foto z WLs50 przed tym budynkiem.
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
5.505 37 4
Koledzy! Znalazłem to, bardzo interesujący temat i miejsce. Najpierw mapka.
GOGOLIN
Obszedłem teren po mapie wirtualnej, i z "drona" i z buta ;) I tam jest fragment zakładów.
Wapienniki_Dombrovskyego_57503_Fotopolska-Eu.jpg

Te zakłady drewniane i te dwie wieże są rozebrane w dużej części, tych wież nie ma, ale po lewej widać inne obiekty tego typu i one stoją do dziś, na nazwijmy to "centralnym placu" Gogolina. Foto jest z linku Powyżej, skąd również kolega @daromaro brał zdjęcia a i ja też :) Na foto wyżej widzimy wąski tor jak wjeżdża do zakładu. Znalazłem foto jakim sprzętem jeździli pracownicy. Ale prezentuje się następująco:
gog.jpg

No więc pozostało iść w tym kierunku i szukać na mapie. Mapa poniżej, w podpisach zdjęć były nazwy ulic którymi sugerowałem się gdzie szukać. Zdjęcie było zrobione w bardzo zielonym terenie. I ciach, mamy to! :)
gog 2.jpg

W dolnym prawym rogu widzimy owe dwie wieże (2 szare "cycki"), które na pocztówce były po lewej Ładne obiekty i pewnie ciekawy na żywo teren.
Pusty plac i te wielkie budynki po drugiej stronie torów do tych wież to same dawne zakłady. Hen wyżej stara wieża ciśnień, obok niej widać obrotnicę i mimo słabej jakości zdjęcia mam wrażenie, że resztki torów są. Chłopak o którym pisałem musiał zrobić foto z końca tej strzałki celując w tą zieleń na górze. EDIT, bo kolega @Dobrzyn bezbłędnie wskazał miejsce parowozowni. Czyli miejsce koło obrotnicy to jakiś inny obiekt, nie mam pojęcie jaki, naprawczy? Pytanie jak oni wtedy dojeżdżali do tej hali targowej? 2 obrotnica? Pewnie był całkiem ciekawy układ torowy.
Uważam, postuluję, że @Kpt. Nemo powinien to miejsce obadać, a i ja w miarę możliwości wybrać się też. I pomyśleć, że mając jedno foto na stronie z "memami" i niepewne info w pół dnia tak dużo można ustalić.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
Ps kto jest z tamtych okolic? To ten Gogolin poniżej Opola. Niedaleko Zdzieszowic gdzie za młodości nawet miałem przyjaciół, z którymi jeździliśmy (koleją, Bipami w tamtych czasach) Na zloty letnie Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian :) Piękne czasy, Chodzież, Supraśl, Jarocin...
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
5.505 37 4
Pewnie byłeś w młodości i znasz to miejsce? Bardzo ciekawie wyglądać musiał ruch tej stacji i przecinki torów, obrotnica pod tym miejscem i
nieco dalej, który ma namalowany biały prostokąt z czarnym napisem GOGOLIN, chyba jakaś wiata jest, niebieska, krzaki zasłaniają dużo obiektów.
Obrotnica jest zielona, zakrzaczona, ale bardzo interesująca.

GOG OFFI.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Maciek Wójcik

Znany użytkownik
Reakcje
1.142 134 15
Chyba ktoś ostatnio szukał Numeru z tej serii wagonów.
Zobacz załącznik 1036020
Źródło:
JOHN PHILLIPS
Koledzy na pewno znają, ale full zdjęć nie jest opisanych poprawnie, czy numerami.
Także może się komuś przydać takie foto?
Od tego samego autora wyraźne zdjęcie parowozu T49-114 (ma kilkanaście chyba zdjęć).Mi wywala błąd na forum jak szukam po nazwie tej lokomotywki.
Zobacz załącznik 1036025
I zapytanie do kolegów.
Czy w Gogolinie był wąski tor?
Jest tam jakaś obrotnica stara z kawałkiem toru cała w zieleni?
Widziałem takie foto na stronie z "memami", z czyjejś wycieczki, ale głupi nie zapisałem jej.
Z komentarzy wynikało jakoby to gdzieś tamte okolice. Choć rozmowa nie była o konkretnej lokalizacji to nazwa Gogolin się przewinęła.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
T49-114 to Bn2t „Ryś”, zdjęcie wykonane w Białośliwiu, choć nie jestem pewien tego, czy stacjonował on tam „dożywotnio” (jeden przydział). Dzisiaj w muzeum w Wenecji, gdzie trafił w 1979 roku…
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.072 26 1
Te widoczne na zdjęciu "dwie wieże po prawej", o których pisze Kolega Magic, to wapienniki, czyli piece do wypalania wapna. Po lewej, też stoją wapienniki. Nie dam głowy, ale chyba jedne z nich stoją do dziś, objęte ochroną konserwatorską, jako zabytek. Widoczne były z pociągu, jadącego linią Opole-Kędzierzyn-Koźle. Jeśli ta górka w tle, to Góra Świętej Anny (a na to wygląda), to zdjęcie zrobione jest w kierunku Kędzierzyna.
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.511 119 86
Stoją do dzisiaj: "Prawie w samym centrum Gogolina w województwie opolskim, zachowały się trzy ogromne piece szybowe wapiennicze, zwane wapiennikami Dombrovskyego. Jednak pierwotnie w 1870 roku wapienniki były nazywane od nazwiska właściciela "Bunke Pacht". Funkcjonował tu wtedy duży zakład wapienniczy ..."
Źródło cytatu: Grupa biwakowa
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
5.505 37 4
Ale ja napisałem, że 2 (na moim screenie przyciąłem 3 i taka iluzja jest) stoją. Te "po lewej" (pocztówka), tych po prawej na nie stwierdzono (mapa google, lewe opisane "jak cycki" ;) w moim wpisie). Bardzo dobrze je można obejrzeć łażąc ludzikiem po mapie. Ciekawe miejsce. I coraz więcej fajnych materiałów można odszukać via: GOGOLIN
gogu.jpg

Mapy_i_plany_540386_Fotopolska-Eu.jpg

Mapa jest z 1912, wiec siłą rzeczy wąskiego toru nie ma jeszcze skoro go nie ma też na foto z 1920. Patrząc na mapę tych wapienników było chyba więcej w okolicy niż te co pokazuje foto.
Stacja_kolejowa_Gogolin_540384_Fotopolska-Eu.jpg

Gubię się trochę w tych planach, ciekawa dyskusja jest na tym temacie na portalu FotoPolska z linku wyżej. Właśnie staram się dociec co gdzie rzeczywiście było. Fajna zabawa na sobotnie popołudnie.
Ta ostatnia mapa przedstawia tylko połowę miasta, niestety, Ciekawe czy jest 3 mapa, bo na tej chyba wąskiego toru nie było? Wprawne oko wyłapie na moim collage zdjęć co i jak było po tej stronie.
gog map.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
5.505 37 4
No jak wiesz, ja zerowe doświadczenie, ale historyczne klimaty bardzo lubię. U mnie w Olsztynie wąskiego toru nigdy nie było, więc jakoś temat dla mnie obojętny był, ale z biegiem czasu człowiek "przytomnieje", i teraz żałuję, że np. zdjęcia z około 2004/5 gdzieś w pi*du poszły (aparat, nie wiem, ani gdzie jest ani gdzie karta z niego) z Mierzei Wiślanej, a jak tam byłem na wakacjach jakoś zaciekawiła mnie ta kolejka, robiłem fotki w Jantarze i w ogóle różnych obiektów, nawet zwrotnic. Nic nie miałem wspólnego z foceniem kolei, ani specjalnie kolejami się nie interesowałem, nie było forum wtedy, ani ja nie miałem udziału w społeczności takowej. I po latach człowiek nieco mądrzejszy, ale uboższy o to właśnie co przegapił. Jak mnie jakiś temat zaciekawi to potem lubię drążyć. Teraz skoro znalazłem aż takie stare mapy z Gogolina, będę starał się znaleźć równie stare mapy z układami torowymi Olsztyna. No i jak mnie zaciekawił ten Gogolin to sam widzisz, a takich miejsc setki są. Na forum tematy obrosły pajęczynami, bo mało, praktycznie zero relacji z wypraw. W kwietniu bym chciał zaplanować jakiś wyjazd, w takie miejsce gdzie można po wąskim torze pochodzić albo w ogóle kawałek historii poznać, także jakbyś był zainteresowany to zapraszam do konsultacji na PW.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
 

Pawelec PKP

Znany użytkownik
Reakcje
1.252 93 9
No jak wiesz, ja zerowe doświadczenie, ale historyczne klimaty bardzo lubię. U mnie w Olsztynie wąskiego toru nigdy nie było, więc jakoś temat dla mnie obojętny był, ale z biegiem czasu człowiek "przytomnieje", i teraz żałuję, że np. zdjęcia z około 2004/5 gdzieś w pi*du poszły (aparat, nie wiem, ani gdzie jest ani gdzie karta z niego) z Mierzei Wiślanej, a jak tam byłem na wakacjach jakoś zaciekawiła mnie ta kolejka, robiłem fotki w Jantarze i w ogóle różnych obiektów, nawet zwrotnic. Nic nie miałem wspólnego z foceniem kolei, ani specjalnie kolejami się nie interesowałem, nie było forum wtedy, ani ja nie miałem udziału w społeczności takowej. I po latach człowiek nieco mądrzejszy, ale uboższy o to właśnie co przegapił. Jak mnie jakiś temat zaciekawi to potem lubię drążyć. Teraz skoro znalazłem aż takie stare mapy z Gogolina, będę starał się znaleźć równie stare mapy z układami torowymi Olsztyna. No i jak mnie zaciekawił ten Gogolin to sam widzisz, a takich miejsc setki są. Na forum tematy obrosły pajęczynami, bo mało, praktycznie zero relacji z wypraw. W kwietniu bym chciał zaplanować jakiś wyjazd, w takie miejsce gdzie można po wąskim torze pochodzić albo w ogóle kawałek historii poznać, także jakbyś był zainteresowany to zapraszam do konsultacji na PW.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
A propo konsultacji :) Polecam książkę:
P. Korcz, Atlas Kolei Wąskotorowych, Poznań 2019
 

Podobne wątki