• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabor 1:35

MariuszB

Użytkownik
Reakcje
113 0 0
#81
Natomiast zalecana farba to: RAL 7021, znana jako german grey, black grey itp. jest to szarość wpadająca w czerń. Tą farbą Niemcy malowali swoje czołgi do 1943 roku, Produkcja wagonów rozpoczęła się w 1942 roku, są to typowo wagony wojenne więc wydaje się całkiem prawdopodobne, że mogły zostać malowane tak jak czołgi. Natomiast w temacie modeli kartonowych 1:25 platforma SSyms z tego co widzę jest czarna. Dlatego wolę też dopytać teraz na jaki kolor mogły być malowane te wagony?
Witam
Nie myl malowania pojazdów wermachtu z malowaniem sprzętów DR z czasów wojny bo to są różne kolory. Wszystko co jeździło na kolejach DR malowane było według przepisów kolejowych i te kolory się różnią od kolorów używanych przez wermacht. Szary na lokomotywach jest jaśniejszy:
Br52 Kriegslokomotive-2B5GKR6.jpg

porównaj do mundurów.
Co do malowania platform to były dwie wersje szare i prawie czarne:
4782.jpg

KW-2 SSyms_01.jpg

porównaj kolor Tigera do koloru wagonu.
Tiger 1 SSyms_01.jpg

Pozdrawiam
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
822 1 0
#82
Tak gwoli sprostowania DR nie ma nic wspólnego z WWII jak już to DRG... a nadal nie daje to odpowiedzi ad malowania Br 52
 

MariuszB

Użytkownik
Reakcje
113 0 0
#83
Tak gwoli sprostowania DR nie ma nic wspólnego z WWII jak już to DRG... a nadal nie daje to odpowiedzi ad malowania Br 52
Ok zgadza się mój skrót odnosił to co na wagonach.:)
A co do Br52 to szare lub czarne - moim zdaniem gdzie parowozy szły czy na linie wewnętrzne czy na front (tu według podpisów oba z roku 1943):
Br52_02.png
Br52_01.png

Zdjęcia z książki "Die Deutche Reischbahn In Zweiten Weltkrieg" - Piekalewicz Janusz
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#84
DR nie ma nic wspólnego z WWII jak już to DRG...
Ok zgadza się mój skrót odnosił to co na wagonach.
Nie OK. DR jak najbardziej ma wiele wspólnego z II wojną światową, o czym świadczy choćby tytuł książki, zacytowany przez kolegę @MariuszB. Koleje niemieckie nazywały się Deutsche Reichsbahn i już. Czym innym jest nazwa przedsiębiorstwa Deutsche Reichsbahn-Gesellschaft, która zresztą funkcjonowała tylko do roku 1937, a więc jeszcze przed wojną. Skrótu DRG używa się potocznie (choć nie całkiem prawidłowo) w celu odróżnieniu kolei niemieckich do 1945 roku od kolei NRD, które również nosiły nazwę Deutsche Reichsbahn. Tak więc nie wprowadzajmy zamętu...
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#85
Co do malowania platform to były dwie wersje szare i prawie czarne
Ta "prawie czarna" właśnie by pasowała wizualnie do farb które podaje producent. Pomimo, że jest to kolor raczej dedykowany czołgom to platforma po pomalowaniu wydaje się czarna - dopiero, jak porówna się ją do wagonów pomalowanych na czarno to widać różnicę. Nie mam teraz niestety zdjęcia ale wrzuconę pórownawczą fotografię jak tylko dam radę.

A co do Br52 to szare lub czarne - moim zdaniem gdzie parowozy szły czy na linie wewnętrzne czy na front (tu według podpisów oba z roku 1943):

Zobacz załącznik 876915
Zdjęcia z książki "Die Deutche Reischbahn In Zweiten Weltkrieg" - Piekalewicz Janusz
Tylko pytanie czy te malowane na czarno miały też pomalowane na czerwono takie elementy jak koła, czołownica, ostoja itp. wg schematów przedwojennych? Na tym zdjęciu powyżej wydaje mi się, że czołownica, pochwy zderzaków i zgarniacze są właśnie innego jaśniejszego koloru ale nie widać niestety kół i nie wiem czy z kolorem tylko mi się tak wydaje czy to po prostu światło tak pada. Szukam po prostu potwierdzenia lub zaprzeczenia tego czy te lokomotywy w okresie wojennym mogły być malowane tak jak na zamieszczonym kilka postów wyżej przeze mnie schemacie A. To malowanie jest dla mnie po prostu ciekawsze od jednolitego szarego ale też chciałbym mieć pewność lub prawdopodobnieństwo, że schemat malowania zaproponowany przez producenta to nie jest jego wymysł.

Poniżej zamieszczam jeszcze kilka ujęć z filmu propagandowego dostępnego tutaj:

screen1.png


Na pierwszym planie powiedziałbym, że jest kolor szary.

screen2.png


A tu już, że czarny. Niestety nie ma więcej ujęć z tej lokomotywy i też nie wiadomo jak była ostoja pomalowana.

screen3.png


A na koniec "parada" wyprodukowanych lokomotyw, już z oznaczeniami więc po malowaniu, i tu też moim zdaniem szare.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#86
Kolego Andrzeju. Kolega MariuszB wstawił zdjęcie o godz. 01.11 pokazujące parowóz Br52 na lini Szczecin-Berlin z listopada 1943 roku z wiatrownicami, czyli nie wszystkie parowozy Br52 w czasie wojny jeżdziły bez wiatrownic. Być może są jeszcze inne zdjęcia tych parowozów z wiatrownicami w czasie wojennym.
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#87
Pozwolę sobie jeszcze zamieścić 3 zdjęcia które przed chwilą znalazłem a wszystkie są podpisane datą 1944 r.

BR52 markings 1944.jpg

Żródło: http://kimsrailway.blogspot.com/2013/

br52 cz.1.png

Żródło: https://www.pictrs.com/lokbild/2511106/br-52?l=de

br52 cz.2.png

Żródło: https://www.pictrs.com/lokbild/2511106/br-52?l=de

Co z nich wynika? Kolor kół odstaje wyraźnie od malatury lokomotywy, tak samo elementy pomalowane pod i koło budki, wózki w tendrze i rura (nie wiem do czego służyła) moim zdaniem też mają inne malowanie chociaż tego nie jestem w 100% pewien. Natomiast ostoja jest w kolorze budki :niepewny: No i zastanawia mnie tylko czemu dwie lokomotywy mają takie same numery. No i widać wiatrownice.

Edycja: Kolega Draccus wypowiedział się na forum kartonowym o BR52 "oryginalnie lokomotywy malowane były na ciemnoszary (dunkelgrau) kolor jeśli chodzi o wersje wojskową natomiast wersje cywilne czarny i ostoja wraz z układem jezdnym na czerwień karminową (karminrot)".

Może więc producent tym razem nie popełnił błędu i to malowanie jest poprawne lub z grubsza poprawne? :niepewny:
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#89
Kolego Andrzeju. Kolega MariuszB wstawił zdjęcie o godz. 01.11 pokazujące parowóz Br52 na lini Szczecin-Berlin z listopada 1943 roku z wiatrownicami, czyli nie wszystkie parowozy Br52 w czasie wojny jeżdziły bez wiatrownic. Być może są jeszcze inne zdjęcia tych parowozów z wiatrownicami w czasie wojennym.
A gdzie ja napisałem, że wszystkie?
Natomiast sporo parowozów serii 52 jeździło w ogóle bez wiatrownic.
Oczywiście, że dużo, jeżeli nie większość, miało wiatrownice, takich zdjęć jest bardzo dużo.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#90
Kolego Andrzeju, Twój wpis z wczoraj z godz. 19.19. [ Natomiast pełna zgoda co do wiatrownic- ja nie pamiętam żebym widział jakiekolwiek zdjęcie z takimi, ]
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#92
Następne zdjęcia na potwierdzenie powyższego malowania czarno czerwonego według podpisu z 1942:
Dziękuję za zdjęcia i informacje oraz wszystkim kolegom uczestniczącym w dyskusji. Teraz raczej nie będę mieć oporu żeby pomalować BR52 na czarno-czerwono ;) Przy okazji przeglądania fotografii wygląda też na to, że niezależnie od "wersji kolorystycznej" w tych lokomotywach standardowo montowane były przesłony na reflektory.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#94
Kolego Janku, proszę uważniej czytać wpisy. Ja odnosiłem się do poprzedniego postu kolegi @Greif1:
ad wiatrownic, ponoć testowano takie drewniane ale na większości zdjęć tylko metalowe
ja nie pamiętam żebym widział jakiekolwiek zdjęcie z takimi
Nigdzie nie napisałem słów
żebym widział jakiekolwiek zdjęcie parowozu z wiatrownicami
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#95
Obiecane zdjęcia dla porównania koloru wagonów Ommr (czarny) i wagonu SSyms (czarno-szary). Niełatwo było uchwycić na zdjęciu różnice w malowaniu, w dodatku "na żywo" są one znacznie bardziej subtelne więc fotografie nie będą oddawały w 100% jak wyglądają te wagony na żywo.

Pierwsze zdjęcie moim zdaniem najlepiej oddaje odcień platformy SSyms.

wagony2.jpg


Na drugim porównanie z platformą Ommr, pomimo oświetlenia wyszło coś ciemne.

wagony.jpg


Oraz porównianie obydwu modeli wystawionych bezpośrednio na promienie słoneczne - ale przez to też kolor na platformie SSyms na zdjęciu wydaje się zdecydowanie jaśniejszy niż w rzeczywistości.

wagony3.jpg
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#98
Proponował bym zrobić zdjęcie obu tych platform na tych deskach tylko jedna pod drugą, tak żeby boki tych wagonów były równolegle do dolnej krawędzi zdjęcia, bez tej taśmy maskującej, na górze platforma dwuosiowa, pod spodem ta czarno szara, bo teraz to nie można ocenić tych wagonów ponieważ te 2 pierwsze zdjęcia są za ciemne.
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#99
Proponował bym zrobić zdjęcie obu tych platform na tych deskach tylko jedna pod drugą, tak żeby boki tych wagonów były równolegle do dolnej krawędzi zdjęcia, bez tej taśmy maskującej, na górze platforma dwuosiowa, pod spodem ta czarno szara, bo teraz to nie można ocenić tych wagonów ponieważ te 2 pierwsze zdjęcia są za ciemne.
Racja. Tym razem zdjęcie przy całkowicie sztucznym oświetleniu i doświetleniem z dwóch stron. Myślę, że efekt teraz jest zadowalający. Przypomnę tylko, że wagony nie są skończone, w porównaniu chodzi głównie o okolory ;)

wagony porównanie.jpg
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
https://www.google.pl/search?q=wAGON+PLATFORMA+SSy+45&client=firefox-b&tbm=isch&imgil=hmq5O0x5-LKKmM%3A%3BUJ7ZRL4-8RzH-M%3Bhttps%253A%252F%252Fwww.hobbysta.pl%252Fwagon-platforma-typ-ssy-p-13926.html&source=iu&pf=m&fir=hmq5O0x5-LKKmM%3A%2CUJ7ZRL4-8RzH-M%2C_&usg=__oalnnWSNmwwuDZvz4oB2y5_H-PY=&ved=0ahUKEwj2jI-b5crVAhULbRQKHft2DR4QyjcINA&ei=oVWLWba4L4vaUfvttfAB&biw=1680&bih=918#imgrc=cKuu9_bqXxZ2oM Kolego, chodziło mi o zdjęcia tych wagonów na tych deskach w promieniach słonecznych, bo były by bardziej widoczne. I nie jeden na drugim tylko każdy osobno. Tu na tym zdjęciu znowu niewiele widać. Co do kolorów to może te zdjęcia modeli trochę pomogą.
 
Ostatnio edytowane: