• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabor 1:35

OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#41
Dzięki za informacje, nie wiedziałem o tym modelu. Teraz nasuwają mi się dwa pytania: dlaczego ma po jednej stronie barierki jak w platformie Ommr a mój nie posiada? Czyżby produkowali różne wersje? A drugie pytanie dotyczy schematu malowania. Modele platform SSys jakie do tej pory widziałem były malowane na czarno, także firma T-Model podaje czarny kolor natomiast Sabre w instrukcji zaleca ciemnoszary. Czy te wagony były malowane na różne kolory? :niepewny:
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
#42
...w przypadku platformy SSys nie ma odwzorowanego żadnego elementu z układu hamulcowego oprócz szczęk i "poprzeczek".
Platformę SSys produkuje także firma T-Model ale przeglądając recenzję tego modelu wydaje mi się, że w nim też oprócz klocków hamulcowych i łączącej te klocki rury nic więcej nie ma.
Jak widać modelarzom militarystom te braki nie przeszkadzają.... ;)
Ale jako modelarz kolejowy dziwię się takiemu postępowaniu producentów modeli. W skali 1:35 elementy hamulca byłyby relatywnie duże i łatwe do odtworzenia. Zadziwia też niekonsekwencja poducentów. W modelu SSys (podlinkowanym przez @Tempest ) są nawet trawione (!) podłużnice i ukośnice, ale po układzie hamulcowym, który jest dużo bardziej wyeksponowany od nich, nie ma nawet śladu... :rolleyes:

Modele platform SSys jakie do tej pory widziałem były malowane na czarno, także firma T-Model podaje czarny kolor natomiast Sabre w instrukcji zaleca ciemnoszary. Czy te wagony były malowane na różne kolory? :niepewny:
Nie jestem militarystą, ale wg mojej wiedzy czarny to kolor "cywilny" wagonów tego typu. a szary to wersja "zmilitaryzowana/wojenna", analogicznie jak szare kriegsloki, itp. Kolor powinien zależeć od konkretnego okresu, który chcesz odwzorować.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#43
Ten obrazek na opakowaniu może być mylący, bo w manualu jest wykaz farb (przy schematach malowania) i tam nie ma / nie widzę szarej, jest czarna owszem.
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#44
Ten obrazek na opakowaniu może być mylący, bo w manualu jest wykaz farb (przy schematach malowania) i tam nie ma / nie widzę szarej, jest czarna owszem.
Owszem, ale szarą farbę zaleca producent modelu którego mam (Sabre). Natomiast nasuwa się pytanie czy w przypadku tego wagonu (projektowanego jako platforma podczołgowa) istniały wersje "cywilne" malowane na czarno i szare "wojenne" czy po prostu w trakcie wojny i w późniejszym okresie fabryka malowała po prostu tym co miała pod ręką. Generalnie opinia kolegi poniżej mnie przekonuje:
Nie jestem militarystą, ale wg mojej wiedzy czarny to kolor "cywilny" wagonów tego typu. a szary to wersja "zmilitaryzowana/wojenna", analogicznie jak szare kriegsloki, itp. Kolor powinien zależeć od konkretnego okresu, który chcesz odwzorować.
i wagon pomaluję na kolor szary - w internecie także znalazłem potwierdzenie, że wagony na użytek militarny były od pewnego roku (nie pamiętam niestety którego) malowane na szaro.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#46
Udało się poskładać platformę Symms. Był to model którego składanie zajęło mi najwięcej czasu spośród platform. Niestety nie udało mi się przykleić wszystkich elementów fototrawionych jakie były w zestawie (a myślałem, że 1:35 jest wystarczająco dużą skalą żeby bez problemu nawet "drobnicę" robić) , musiałem kleić barierkę bo mi się połamała ale myślę, że ujdzie. Barierka faktycznie ma możliwość opuszczania/podnoszenia ale u mnie jest sklejona na stałe w pozycji podniesionej (jak na platformach Ommr), niestety jej elementy są delikatne. Będę mógł teraz przystąpić do kolejnego etapu jakim będzie malowanie wszystkich czterech platform. Chociaż najpierw będę jeszcze próbować podgrzać przewody powietrzne i je ponaginać żeby były "spięte" między wagonami.

20211218_120248_(1).jpg
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
793 1 0
#49
Witam
Bardziej problematyczne od braku układu hamulcowego jest zestawienie tego co ma być na wagonach... taki miks pojazdów raczej nie miał możliwości zaistnienia, chyba że w drodze do huty na przetop. Lepszym rozwiązaniem jest danie na dwuosiowe jakiejkolwiek ciężarówki, np Opel Blitz.
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#50
Wagony są w trakcie malowania, konieczne jest zrobienie jeszcze kilku poprawek. Odnośnie przewodów powietrznych, podgrzałem je i powyginałem i wyszło tak:

zdjęcie1.jpg


zdjęcie 2.jpg


Nie jest idealnie ale trudno, już tak zostanie. Przy okazji "wyszła" jeszcze jedna rzecz - jak kleiłem sprzęgi śrubowe to nie przymierzałem ich do drugiego wagonu i niestety są za bardzo wysunięte. Rozkleić ich nie ma teraz jak ale można trochę "oszukać" i je po prostu skrócić żeby połączenie między wagonami lepiej wyglądało. Przy okazji - czy wie ktoś czy sprzęgi śrubowe i haki przed wojną/podczas wojny były malowane czy zostawiano je stalowe bez żadnego zabezpieczenia? Moje miały być imitacją niepokrytej niczym ciemnej stali ale farba okazała się za jasna. Zresztą będę chyba przemalowywał je na czarny kolor a kolor stali tylko tam gdzie znajduje się śruba.

zdjęcie 3.jpg


Nie wiem też do czego służył zaznaczony na zdjęciu podłużny pałąk ani czy był malowany czy w kolorze stali.

Witam
Bardziej problematyczne od braku układu hamulcowego jest zestawienie tego co ma być na wagonach... taki miks pojazdów raczej nie miał możliwości zaistnienia, chyba że w drodze do huty na przetop. Lepszym rozwiązaniem jest danie na dwuosiowe jakiejkolwiek ciężarówki, np Opel Blitz.
Akurat tym się najmniej przejmuję, modele będą stały na półce i cieszyły oko. Jednolity skład, nawet gdyby był z moimi ulubionymi Tygrysami I nie bardzo mi się widzi. Faktem jest, że zestawienie tak różnych pojazdów w jednym składzie raczej nie było spotykane, ale... zawsze można wymyślić historię o ewakuacji ocalałych pojazdów po bitwie zdatnych do dalszego użytkowania ;)
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
#51
Przy okazji - czy wie ktoś czy sprzęgi śrubowe i haki przed wojną/podczas wojny były malowane czy zostawiano je stalowe bez żadnego zabezpieczenia?
Sprzęgi były typowo malowane tą samą farbą, co cała czołownica. Generalnie wszystkie stalowe elementy były malowane farbą w celu ochrony przed korozją.

old_jawa napisał(a):
Nie wiem też do czego służył zaznaczony na zdjęciu podłużny pałąk ani czy był malowany czy w kolorze stali.
To jest dźwignia do ryglowania uchylnych ścian czołowych. Niezbędny w wersji wagonu "Linz" jako węglarka niskoburtowa (https://e-modelik.pl/product-pol-13059-Wagon-Weglarka-Ommr-32-Linz-DRB-4-224.html)
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#52
Dziękuję za odpowiedź.
Sprzęgi były typowo malowane tą samą farbą, co cała czołownica. Generalnie wszystkie stalowe elementy były malowane farbą w celu ochrony przed korozją.
Wyobrażałem sobie, że były koloru czarnego ale skoro kolor czołownicy to tak pomaluję. W takim razie dźwignia do ryglowania zostanie w takim kolorze jakim jest.
To jest dźwignia do ryglowania uchylnych ścian czołowych. Niezbędny w wersji wagonu "Linz" jako węglarka niskoburtowa (https://e-modelik.pl/product-pol-13059-Wagon-Weglarka-Ommr-32-Linz-DRB-4-224.html)
Natomiast zastanawia mnie w takim razie po co ta dźwignia w wagonie platformie bez burt :niepewny:
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#53
Bo po powrocie węglarki do służby cywilnej wystarczy tylko założyć burty i wagon jest gotowy do przewozu ładunków sypkich.
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
793 1 0
#54
Pokrywy maźnic też warto by wymienić, no niestety wagony w 1/35 pozostawiają wiele do życzenia... ja do swoich już zrobiłem zamienniki.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#55
To jest dźwignia do ryglowania uchylnych ścian czołowych. Niezbędny w wersji wagonu "Linz" jako węglarka niskoburtowa (https://e-modelik.pl/product-pol-13059-Wagon-Weglarka-Ommr-32-Linz-DRB-4-224.html)
A co ma wspólnego czteroosiowa platforma podczołgowa z dwuosiową węglarką "Linz"?
Bo po powrocie węglarki do służby cywilnej wystarczy tylko założyć burty i wagon jest gotowy do przewozu ładunków sypkich.
Czy do takiej platformy łatwo da się założyć burty, czy to są dwa różne wagony, zbudowane na takiej samej (lub podobnej) ostoi?
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
#56
A co ma wspólnego czteroosiowa platforma podczołgowa z dwuosiową węglarką "Linz"?
Nic. Moja odpowiedź dotyczyła dwuosiowych wagonów z tego zdjęcia: http://forum.modelarstwo.info/attachments/zdjęcie-2-jpg.874364/ . :niepewny:

Czy do takiej platformy łatwo da się założyć burty, czy to są dwa różne wagony, zbudowane na takiej samej (lub podobnej) ostoi?
Konstrukcyjnie ściany boczne węglarek "Linz" były przystosowane do demontażu. Słupki boczne ścian wchodziły w "uszka" w ostoi. Widać to np. na tym modelu: https://www.km-1.de/Galerie/Ommr32Linz/modellohnebremserbhne.jpg
Natomiast zupełnie inną sprawą jest to, czy: 1) takie coś w ogóle praktykowano? 2) czy takie części wyposażenia (dźwignia rygli typowa dla węglarki + barierka typowa dla platformy) występowały kiedykolwiek razem w jednym wagonie? Moim zdaniem - nie.
No ale, jak już pisał wcześniej @old_jawa, te wagony mają głównie robić za "podstawki pod czołgi" a nie realistyczne modele taboru kolejowego, więc chyba nie ma co kruszyć kopii o takie detale... ;)
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#58
Czy takie części wyposażenia (dźwignia rygli typowa dla węglarki + barierka typowa dla platformy) występowały kiedykolwiek razem w jednym wagonie? Moim zdaniem - nie.
Czyli wychodzi na to, że producent niepotrzebnie umieścił tą dźwignię w wagonie platformie? No to wtopa. Pytanie na jakim egzemplarzu się wzorował skoro model został tak zrobiony :niepewny:
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
793 1 0
#59
znając chińskie podejście to projektant w życiu wagonu na oczy nie widział a o analizie zdjęć czy innej dokumentacji nie wspominając, dlatego niestety podstawka pod czołg, będzie taka sama jak producenci czołgów w 1/87 ;) ładunek na wagon, gąsiennice ma? ma, to musi być czołg, w 1/35, koła ma? ma , 4 zderzaki ma? ma, to musi być wagon, polecam Kolegom od kolei zobaczyć modele wagonów Trumpetera... tam to dopiero się dzieje :)
btw ale tak szwy z form wypadało by przed malowaniem usunać...