• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Parowozownia Ostrów Wlkp - kolejne podejście ...

OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.182 8 0
Witam !
Dzisiaj krótka relacja z prac w oczekiwaniu na przesyłkę z "przemysłem". Skleiłem drugą nastawnię OW2, aby choć trochę różniła się od OW1 - pozbawiłem ją dobudówki gospodarczej. Uzyskany w ten sposób dodatkowy element wykorzystałem do stworzenia "potworka" - budynku schroniska i magazynu narzędzi dla pracowników kanałów oczystkowych. Zanim przykleję je na skrzynki, muszę je jeszcze trochę "pobrudzić".

Kolejnym oczekującym w kolejce modelem jest druga maszyna parowa - większa od tej pierwszej, dwucylindrowa i z przewidzianym "fabrycznym" napędem. Jestem ciekaw jak będzie się prezentowała "w ruchu". Być może, będzie warto zastanowić się nad jakimś indywidualnym dekoderem dźwiękowym - byłby fajny motyw na makiecie ... Pozostaje też do rozwiązania problem jej wyeksponowania (tak by było ją jednak widać): wiata czy pomieszczenie/hala ... ;)
Pozdrawiam !
 

Załączniki

OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.182 8 0
Witam !
Kolejny dzień "dziubania" w wolnych chwilach ... Przykleiłem w docelowym miejscu uprzednio sklejone dwa budynki. Jednocześnie osadziłem bariery odgradzające/zabezpieczające przed budynkiem i dozownikiem węgla. Farba jeszcze nie wyschła - stąd te plamy. To samo dotyczy również ziemi - wszystko jest jeszcze mokre ... Jak wyschnie - biorę się za tłuczeń na ostatniej skrzynce.
Pozdrawiam !
 

Załączniki

OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.182 8 0
Na ostatniej, znaczy wszystko gotowe ...
Pawełku - zdążysz zobaczyć, bo przecież młody jeszcze jesteś ... Ja zresztą też ... :) Jednak jeszcze trochę czasu do ukończenia makiety pewnie upłynie. Na ostatniej skrzynce (tej z profilem dwutorowym) faktycznie niewiele zostało do zrobienia, ale są jeszcze dwie niedokończone gdzie ma być fabryka. Tu mi pewnie z pół roku "zleci" zanim coś sensownego powstanie.
Nie wspominam o całej "elektryce", "zieleninie" i masie innych drobnych elementów do wykonania i montażu (choćby zwrotniki KLUBY, których nigdy nie montowałem i aż boję się brać je do ręki - są tak filigranowe).

Tak więc drogi Przyjacielu - jeszcze trochę cierpliwości. A jak chcesz zobaczyć - to zapraszam do mnie na "co nieco" (adres znasz ... ;) ).
 

KrotVikinG

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
553 5 0
Witam po przerwie.
Dość długo się nie odzywałem ale to nie oznacza, że nic przy makiecie nie robię. W wolnych chwilach (bo zawsze jest coś ważniejszego do zrobienia, lub wydarzy się coś nieplanowanego) - staram się "popchnąć coś do przodu". Jak widać na załączonych fotkach, na trzech skrzynkach udało mi się ułożyć tory (zostały jeszcze do wykonania dwa na stanowisku "szlakowania"). Przy okazji pojawił się dylemat, czy planowaną wąskotorówkę do kotłowni wykonać jako "przejezdną" dla lokomotywki wąskotorowej czy też nie - bo planowałem wykonać ją jako tory do ręcznego przepychania "kolebek" z węglem, a zamiast rozjazdów miały być tarcze obrotowe dla wózków.

Obecnie większość czasu pochłania mi sklejanie elementów infrastruktury oraz budynków. Część już powstała, za częścią zaś czekam. W kotłowni muszę wykonać wnętrze oraz sensownie zaplanować rozmieszczenie wyposażenia (kotła, turbiny i maszyny parowej napędzającej sprężarkę).
Powstała też kładka nad torami (fotki w załączeniu) - z zamontowanym oświetleniem.

To na razie tyle. Kolejnym etapem będzie szutrowanie torów i sądzę, że wtedy zacznie to jakoś wyglądać … ;)
Pozdrawiam.

PS. proszę nie zwracać uwagi na panujący bałagan … Żona miałaby "używanie" … ;)
Pamiętam to przejście, w czasach szkolnych na WF-ie przechodziliśmy tędy przez tory na stadion po drugiej stronie
 
OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.182 8 0
Pamiętam to przejście, w czasach szkolnych na WF-ie przechodziliśmy tędy przez tory na stadion po drugiej stronie
I kładka istnieje do dnia dzisiejszego - po remoncie i ładnie "odmalowana" :)

Witam !
W wolnych chwilach staram się "popchnąć roboty" przy makiecie. Dojechała pierwsza partia elementów fabryki, jutro ma dojechać pozostała część. Tym samym zamiar kupna Ty4 lub "teerki" - legł w gruzach. Może jak "dojdę do siebie" po zakupach makietowych, zrealizuję swoje zamierzenia ... ;)

Znowu "stworzyłem" kolejnego "potworka" do planowanej fabryki - budynek sprężarkowni. Model otrzymałem od dobrego Kolegi Piotrka Chorążego za darmo i długo zastanawiałem się jak i do czego go wykorzystać. Budynek administracyjny ze zbiornikiem wodnym (produkt Fallera) pochodzi z zestawu parowozowni i nie bardzo pasował mi do tej ostrowskiej. Trochę się "nagimnastykowałem" z pocięciem go na elementy (bo był już sklejony), ale wszystko skończyło się dobrze. Powstało coś takiego (jak na zdjęciu), zbędne siatki z okien nastawni wykorzystałem jako ochronne do czerpni powietrza. Od budynku zamierzam poprowadzić rurociągi na stalowych estakadach do poszczególnych budynków fabryki. Sam budynek wymaga jeszcze patyny (bo starą wykonaną przez Piotra zmyłem) i "dopieszczenia" wnętrza.
I tak sobie myślę, że powoli nabieram umiejętności "rasowej żony", która to potrafi zrobić "z niczego" dwie rzeczy - obiad i awanturę ... :)

Pozdrawiam
 

Załączniki

OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.182 8 0
No fabryka już mi się podoba :D czekam na postępy ;)
Ja też lubię przemysłowe "klimaty", zwłaszcza budynki murowane z klinkieru.
Dojechały brakujące hale produkcyjne, kotłownia z kominem sklejona, prawie gotowa (brakuje rynien, rur spadowych i patynki całości). Ściany kolejnego obiektu "zafugowane" i sobie schną, ja zaś w międzyczasie skleję z niepotrzebnych elementów kolejnego "potworka" - halę dla maszyny parowej.

Młody , nie odpuszczaj piątej elewacji ,razi strasznie !
a może być przecież ozdobą.
Nie odpuszczę :)

Tak. Ale zapewne nastąpi to na samym końcu, kiedy wszystkie obiekty będą już przyklejone w docelowych miejscach.
 
OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.182 8 0
Witam po dłuższej przerwie ...
Dzisiaj kilka fotek z postępu prac przy makiecie. Od miesiąca, wszystkie wolne chwile poświęcam klejeniu budynków fabryki. Ponieważ wszystkie elementy z gotowych zestawów (oprócz kotłowni) są przerabiane - zajmuje mi to zdecydowanie więcej czasu.
Powstała zatem kotłownia, budynek do maszyny parowej oraz budynek hali produkcyjnej. Te dwa ostanie wymagają jeszcze "dopieszczenia" - doklejenia rur spadowych i innych drobnych "dupereli", malowania niektórych elementów i "pobrudzenia" całości.
Do wykonania pozostają kolejne dwa budynki fabryczne i dopiero po ich sklejeniu będę mógł ułożyć tory w docelowym miejscu. Rozmieszczenie samych budynków na tym fragmencie makiety - chyba już się nie zmieni.
I na dzisiaj - to wszystko ... :)
Pozdrawiam.
 

Załączniki

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
Witam po dłuższej przerwie ...
Krzysiek, chciałbym tak regularnie i często jak Ty referować postępy... Jak na tak poważne i rozległe przedsięwzięcie, a to jest ogrom pracy jednak i nie idziesz na skróty, masz naprawdę błyskawiczne tempo! Pozdrawiam i mam nadzieję w przyszłości zawitać w Twojej parowozowni którymś z moich parowozów.

Sławek
 
OP
OP
Młodzikowski

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.182 8 0
... masz naprawdę błyskawiczne tempo!
Z tym tempem to za bardzo się nie zgadzam ... Chciałbym już "poimprezować" ze swoimi skrzynkami - a tu czas ucieka i szanse na "imprezowanie" są coraz mniejsze ... ;)

... Pozdrawiam i mam nadzieję w przyszłości zawitać w Twojej parowozowni którymś z moich parowozów.
Wrota "szopy" będą otwarte dla Wszystkich :) Zapraszam !!!
 

Podobne wątki