• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Auto Service z PRL-u - warsztat Adama

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
Proponuję przenieść się do Afryki i za kasę robić patia za domem. Zarobisz sporo a i będą cię za deszcz wielbić niczym bóstwo jakieś. ...
Jest taki dowcip... Jeśli po dwóch dniach ulewy nagle zrobi się ciepło i wyjrzy słońce, możesz być pewien, że jest poniedziałek...
Oczywiście na syrenkę się zapisuję. Jak będzie gotowa to będzie. A że tanio nie będzie ? Dobry model to wiele godzin pracy, a godzina utalentowanego twórcy musi kosztować.
Klosze trawione - rozumiem, że elementy metalowe, ale szło?
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.952 386 20
Diorama naprawdę świetna. Twoja latorośl idzie w ślady ojca. To dobra wiadomość. Natomiast Syrena jest rewelacyjna. Z tego co widać to najlepiej oddana linia karoserii w naszej skali. (y) Jestem pod wrażeniem i też z chęcią przygarnę do mojego garażu taką Syrenę... :)
 

MAnTonI

Aktywny użytkownik
Reakcje
182 1 0
Ja podobnie jak Zbyszek czekam z nadzieją i liczę że będę mógł pokazać Mojemu Tacie Jego własną Syrenke 105 w miniaturze i na pewno nie omieszkam poprosić o rejestrację z tamtych lat. Model w deche (y)
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
Adamie, powkurzać Cię trochę? Tak się napatrzyłem na syreny, że już prawie mi się śnią... u siebie błędów oczywiście nie widzę, a jakże, ale na Twoją patrzę i coś mi nie leży... długo się lampiłem i już wiem.
Przednie nadkole w oryginale jest od góry spłaszczone. A listwa ozdobna nad nim, nieco dłuższa - dobiega mniej więcej do połowy odległości pomiędzy reflektorem a początkiem nadkola.

Nawet z tymi różnicami model wygląda prześwietnie.

Co do kolorów. Pamiętam kolor żółty - taka bardzo jasna cytryna, był też jasny zielony - taki mydełkowo-plastikowy, ale nie wiem czy fabryczny. Po prostu sąsiad takową posiadał.

Z czego będzie zderzak?
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Jeszcze takie małe uzupełnienie. Dzisiaj miałem chwilkę czasu i pobawiłem się z przednią szybą. Odlew będzie zrobiony z żywicy więc szyba po skurczu będzie nieco mniejsza i przez to głębiej osadzona. To zdecydowanie powinno poprawić jej wygląd.

DSC_6610.jpg


Proszę się nie sugerować nieestetyczną uszczelką na karoserii. Nadwozie po kilkudziesięciu próbach dopasowania szyby jest mocno sfatygowane i tylko na szybko podmalowałem nieco obramówkę okna. Chyba lepiej gdybym to zostawił tak jak było bo makro pokazało jak "na szybko" wychodzi. Zresztą ta buda i tak jest przeznaczona na poligon doświadczalny i na końcu pewnie będzie się tylko nadawała na zrobienie auta ze złomowiska.

DSC_6613.jpg


Proponuję przenieść się do Afryki i za kasę robić patia za domem. Zarobisz sporo a i będą cię za deszcz wielbić niczym bóstwo jakieś. ...
Jest taki dowcip... Jeśli po dwóch dniach ulewy nagle zrobi się ciepło i wyjrzy słońce, możesz być pewien, że jest poniedziałek...
Oczywiście na syrenkę się zapisuję. Jak będzie gotowa to będzie. A że tanio nie będzie ? Dobry model to wiele godzin pracy, a godzina utalentowanego twórcy musi kosztować.
Klosze trawione - rozumiem, że elementy metalowe, ale szło?
Szybki do reflektorów to robię odlewając je ze szkła a następnie poleruję aż do pełnej przejrzystości :D;).
Nie, to był oczywiście żart. Naprawdę to jest zrobione według pomysłu kolegi @Mafo czyli zapuszczone Bondic-iem.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
Naprawdę to jest zrobione według pomysłu kolegi @Mafo czyli zapuszczone Bondic-iem.
no tak coś czułem, dzięki.
Ostatnio szlag mnie trafiał jak ja próbowałem zalać reflektory bondikiem... jeden większy o ułamek milimetra... i wymyśliłem, że można zawsze zrobić odlew z bondicu - taki menisk odcisnąć w masie termoutwardzalnej, w tzw. "blue stuffie", zalać bondikiem, nadmiar usunąć i naświetlić. Ciekawe czy pomysł zadziała. Teoretycznie powinien. Jak się uda, to zrobię relację z eksperymentu.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Adamie, powkurzać Cię trochę? Tak się napatrzyłem na syreny, że już prawie mi się śnią... u siebie błędów oczywiście nie widzę, a jakże, ale na Twoją patrzę i coś mi nie leży... długo się lampiłem i już wiem.
Przednie nadkole w oryginale jest od góry spłaszczone. A listwa ozdobna nad nim, nieco dłuższa - dobiega mniej więcej do połowy odległości pomiędzy reflektorem a początkiem nadkola.

Nawet z tymi różnicami model wygląda prześwietnie.

Co do kolorów. Pamiętam kolor żółty - taka bardzo jasna cytryna, był też jasny zielony - taki mydełkowo-plastikowy, ale nie wiem czy fabryczny. Po prostu sąsiad takową posiadał.

Z czego będzie zderzak?
Wcale się tym nie wkurzam, bo samemu widzę jeszcze masę rzeczy które być może nie są w 100% idealne. Niektóre rzeczy przeoczyłem, inne celowo zmieniłem a jeszcze inne wyszły dopiero w praniu. Te dwa szczegóły nieco przegapiłem, albo raczej niewystarczająco się do nich przyłożyłem. Mam w głowie obraz tej Syrenki i mój błąd polega na tym, że najczęściej rzeźbiłem ją z pamięci zamiast porównywać na bieżąco ze zdjęciami.
Powiedzmy że dla mnie ta jest w miarę proporcjonalna i do zaakceptowania a forma do odlewów jest już gotowa. To jest ostateczna wersja nadwozia 105 i nic już nie zmieniam. Kolejne modele czyli Bosto i R-20 będą lepsze.
Sam też robisz Syrenę więc wiesz ile razy poprawiłeś bryłę w czasie projektowania. Z projektem komputerowym jest pewnie nieco łatwiej bo możesz w nieskończoność poprawiać i zawsze wrócić do poprzedniej wersji. Przy ręcznym rzeźbieniu jest prawie niemożliwe odtworzyć to co było wcześniej (chociaż może nie do końca, bo zrobiłem kilka form i odlewów bezpieczeństwa po drodze). Przekonasz się o tym jak zaczniesz część modelarską swojego projektu jak zaczniesz odlewać, dopasowywać i dodawać detale. Czasami to co pojedynczo jest super po złożeniu do kupy jakoś się nie zgrywa.

Zderzak wystrugałem z hipsu. Nie instalowałem go do zdjęć, bo po przystawieniu do nadwozia okazało się że wymaga odchudzenia.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
No fakt, przewaga modelowania 3d to właśnie nieskończoność edycji, ale też przekleństwo, bo to co na oko, choćby pod lupą, można zwyczajnie olać, w 3d nie wypada :).
Póki co wszystko się spasowało jak należy, no może z drobną korektą felg i opon, ale to jest nauka na przyszłość, by zostawiać więcej luzu na skurcze drukowanych elementów. Jak zacznę odlewać, to dopiero wylezie wszystko... :) Chwilowo walczę z szybami i już widzę, co muszę poprawić w następnych modelach ( i w tym oczywiście też).

Memoria zawodzi, mnie wyjątkowo często. więc co chwilę zerkam na foty, przykładam, podkładam i nie raz czuję, że coś nie tak, a nie potrafię tego nazwać.... to mnie męczy najbardziej. Podobny ból mam z żubrem, bo jakoś mi nie leży ten model... nie wiem czemu :D
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Memoria zawodzi, mnie wyjątkowo często. więc co chwilę zerkam na foty, przykładam, podkładam i nie raz czuję, że coś nie tak, a nie potrafię tego nazwać.... to mnie męczy najbardziej. Podobny ból mam z żubrem, bo jakoś mi nie leży ten model... nie wiem czemu :D
Tak miałem z Jelczem RK Modelle. Niby idealny odlew a jednak nie wiedziałem dlaczego po złożeniu mniej podobny do oryginału niż trzysetki z innych firm:niepewny:. Prosta rzecz, powiększenie wlotu powietrza spowodowało diametralną różnicę.(y)
 

Pietras83

Znany użytkownik
Reakcje
3.069 15 3
Jak dla mnie praca to poprostu rewelacja piękny i dopracowany model, chętnie kupię 2 sztuki, ustawiam się w kolejce.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Z mojej długiej listy rzeczy do zrobienia i poprawienia mogę wykreślić kolejne dwie pozycje.

Pierwsza to kratka wlotu powietrza. Poprzednia nie była jeszcze idealnie wpasowana w otwór. Nowa wygląda lepiej a przy okazji zrobiłem też wersję z czarną ramką.

DSC_6648.jpg
DSC_6659.jpg


Przebrnąłem przez najtrudniejszy według mnie etap czyli formowanie nadwozia i zrobienie giętych szyb. Teraz powinno być już z górki. Tak wyglądają pierwsze próbne odlewy okien. Są całkiem przezroczyste i tak jak obiecałem są ciasno wstawione w otwór okienny. Szyby boczne nie wyglądają jeszcze ciekawie, ale to będzie oczywiście poprawione. Na razie ciągle z nimi eksperymentuję.

DSC_6663.jpg
DSC_6653.jpg
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
Piękna jest ta Syrenka! A szyby wyszły Ci kapitalnie, chyba najlepsze szyby do tej pory z manufaktur, Tolo niestety miał dziadowskie szyby przy tych Twoich, Ty pokazałeś że nie ma rzeczy nie możliwych i jak się chce to się da! :)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Piękna jest ta Syrenka! A szyby wyszły Ci kapitalnie, chyba najlepsze szyby do tej pory z manufaktur, Tolo niestety miał dziadowskie szyby przy tych Twoich, Ty pokazałeś że nie ma rzeczy nie możliwych i jak się chce to się da! :)
Bo to było tak przekornie. Od kilku osób słyszałem że nie warto iść w tę stronę ale problem polega na tym że ja to cholernie uparty jestem.
Odbiegając trochę od tematu. Kiedyś mój szwagier powiedział np że w ciągu 3 miesięcy nie da się schudnąć 15 kg. Zrobił błąd bo się ze mną założył. Nie macie pojęcia jak fajnie czuje się człowiek 17kg chudszy i widzący ogolonego do zera szwagra :D

Wracając do szyb. Gdybym planował robić takie ilości jak Tololoko to też bym się nawet nie zastanawiał. Na pewno były by formowane podciśnieniowo. Przy kilku lub kilkunastu sztukach mogę sobie jednak pozwolić na takie kombinacje.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
Hehe... Ja tez dla zakładu chudłem. 8 kilo w tydzień. Byłbym zrzucił wiecej ale żona martwiła się że choruję i ze zakład wymysliłem, żeby jej nie martwić. By ją uspokoić po wygranej zastosowałem efekt jojo do kwadratu i przytyłem 14 kilo, w dwa tygodnie ;)
Szyby wyszły obłędnie! Ja walczę ze swoimi ale słabo mi idzie. Chyba też pójdę w odlewy...
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Od 5. kwietnia to w zasadzie jestem na tym samym etapie prac nad Syreną. Wszystko przez zdjęcia deski rozdzielczej które robiłem w trybie makro przez tylna szybę. Okazało się że szyby z których byłem tak zadowolony są jednak źle wyprofilowane, za grube i fatalnie zniekształcają wnętrze. Jak już miałem zrobić te szyby od nowa, to przy okazji poprawiłem też kilka detali które mi nie do końca pasowały.

DSC_6707.jpg


Powiększyłem ramkę przedniej i tylnej szyby, zmieniając też nieco ich zaokrąglenia i co za tym idzie odchudziłem też słupki dachowe.
Zrobiłem od nowa wytłoczenia na masce i bagażniku i jednocześnie za radą kolegi @Astro poprawiłem nieco przednie nadkola.

DSC_6754.jpg
DSC_6751.jpg


Z nowych rzeczy to dodałem światła odblaskowe z tyłu i pracuję obecnie nad resztą detali.

DSC_6682.jpg

chlapacze

DSC_6755.jpg

Wstępny zarys deski rozdzielczej.

DSC_6756.jpg


Synek skończył już swoją dioramkę. Na koniec jednak musiałem mu pomóc przy montażu przewodów pomiędzy słupami. Samemu nie był w stanie ich jednakowo naprężyć a szkoda było już demontować słupy. Miał być też drewniany płot ale okazał się jednak zbyt delikatny. Bardzo fajny postęp młody zrobił w malowaniu. Różnica widoczna jest pomiędzy dachem i np. szelkami rolnika. Fajnie też że potrafi kombinować z materiałami. Ja mu np. sugerowałem że studnia powinna być z miedzianej rurki a on się uparł że z modeliny. Mam nagrane filmiki jak to wszystko robił krok po kroku. Jak znajdę chwilę czasu to zmontuję krótki film.

DSC_6721.jpg
DSC_6722.jpg
DSC_6723.jpg
DSC_6724.jpg
DSC_6725.jpg
DSC_6727.jpg
DSC_6728.jpg
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
Diorama obłędna, prawdziwy talent w "młodym" drzemie. Wprawdzie kalafiory (?) jakby z Czarnobyla, a kibel świeżo wystrugany chyba, ale wygląda to naprawdę wspaniale.
Syrena też zyskała. I już nie poprawiaj, bo jest super. Rozgromiłeś mnie chlapaczami...
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Dzięki Grzesiek. Ja się tam z młodym nie będę kłócił. Powiedział że kibelek jest nowo zbudowany i nie będzie go malował. Kalafiory to rzeczywiście plastikowe giganty ale skoro je kupiliśmy to już szkoda było wyrzucić. Na dioramie jest trochę gotowych rzeczy jak drzewka, krzaki, słupy i kalafiory właśnie. Nie wszystko jednak siedmiolatek jest w stanie wykonać samemu. Zresztą i tak jest dobrze bo ja w jego wieku to najwyżej byłem w stanie wybudować wieżę z klocków.

W Syrence nie będę już rzeczywiście nic poprawiał. Za długo się z nią bawię i zaczyna mnie już irytować ale szkoda mi przerwać pracę nad nią tak blisko celu. Marzy mi się powrót do składania prostych żywicznych kitów co tydzień.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 29
W robocie 67
W robocie 116
W robocie 7

Podobne wątki