• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Auto Service z PRL-u - warsztat Adama

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
Adam jesteś czarodziejem (y) masz talent !
Syrena to chyba marzenie większości z nas ;) Może jednak kiedyś ruszysz z produkcją modelu , lub chociaż będziesz rozprowadzał kity do jej budowy.
Ale jeszcze chciałem zapytać (przy okazji tych starowskich opon) - Co to za praska do wyciskania takich fajnych obrzeży opon ?
Kurcze mam takie zboczenie na temat narzędzi modelarskich :)
Pozdrawiam serdecznie
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.813 40 1
Jak tak na to patrzę i czytam oraz widzę efekty Twojej pracy to coraz bardziej skłaniam się do opinii Maćka wyrażonej w jednym z jego wątków:.....chyba już czas zająć się tylko kolekcjonowaniem, a z modelarstwem dać sobie spokój:)
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
chyba już czas zająć się tylko kolekcjonowaniem, a z modelarstwem dać sobie spokój:)
Tez dochodze do tych wniosków jak widze co sie ostatnimi czasy dzieje na forumo_O Albo zmienić dziedzine modelarstwa i nie wtajemniczac sie w nia zeby nie znalesc kogos kto robi to lepiej :D

Adam, jestem pod mega wrażeniem Twoich prac!:eek: Z tymi oponami do Stara i kołem syrenki idziesz ostro po bandzie, że też sie nie boisz... :D
Czy odlewy robisz w komorze prozniowej czy zwyczajnie bez komory?
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Adam jesteś czarodziejem (y) masz talent !
Syrena to chyba marzenie większości z nas ;) Może jednak kiedyś ruszysz z produkcją modelu , lub chociaż będziesz rozprowadzał kity do jej budowy.
Ale jeszcze chciałem zapytać (przy okazji tych starowskich opon) - Co to za praska do wyciskania takich fajnych obrzeży opon ?
Kurcze mam takie zboczenie na temat narzędzi modelarskich :)
Pozdrawiam serdecznie
Syrenka jeżeli będzie w produkcji, to tylko gotowe modele. Będzie w niej kilka nietypowych rozwiązań które bardzo utrudniały by samodzielny montaż a które powinny stanowić małą niespodziankę dla kopiujących. Takie dziwne czasy mamy, że zamiast skupiać się na najprostszych rozwiązaniach, trzeba kombinować.

Ja natomiast Zbyszku mam takie zboczenie, że chodzę po różnych sklepach, nie tylko modelarskich i rozglądam się co można by było użyć jako narzędzie albo materiał pod kątem modelarstwa. Aż się boję, że gdybym poszedł do sex shopu to też bym znalazł ciekawe rzeczy do modelarstwa :D:D.
To urządzenie pochodzi akuratnie z pasmanterii to jest dziurkacz do skóry i nitownica do tkanin w jednym.

DSC_6479.jpg


Przy okazji, bo wczoraj zapomniałem napisać o jeszcze jednym modelu.
Powracam do tematu Jelcza K2 . Od pana który był kierowcą tej wyprawy w Himalaje w 1976 roku i otrzymałem jeszcze jedno piękne zdjęcie oryginału i postanowiłem zbliżyć ciężarówkę jeszcze bardziej zbliżoną do oryginału. Przyznam się że jak robiłem model to malowanie drugiej strony i tyłu plandeki były zgadywanką. Na szczęście okazało się że to akuratnie udało mi się prawidłowo odgadnąć.

Na razie namiot nad kabinę z prawidłowymi kątami i krawędziami oraz jelczowski a nie podobny zbiornik.

DSC_6412.jpg
DSC_6415.jpg
DSC_6416.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Tez dochodze do tych wniosków jak widze co sie ostatnimi czasy dzieje na forumo_O Albo zmienić dziedzine modelarstwa i nie wtajemniczac sie w nia zeby nie znalesc kogos kto robi to lepiej :D

Adam, jestem pod mega wrażeniem Twoich prac!:eek: Z tymi oponami do Stara i kołem syrenki idziesz ostro po bandzie, że też sie nie boisz... :D
Czy odlewy robisz w komorze prozniowej czy zwyczajnie bez komory?
Oj Paweł nie bądź taki skromny. Jesteś świetnym modelarzem a to co robisz między innymi z oświetleniem modeli to przecież mistrzostwo(y).

Tak, do odlewów używam komory i pompy.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Brakuje czasu na cokolwiek. Ostatnio jeszcze mój siedmioletni synek postanowił zrobić swoją pierwszą dioramę i Syrenka wraz z innymi projektami poszły nieco w zaniedbanie, bo żona powiedziała że warsztat w pokoju może być tylko jeden;). Myślę że jak na ten wiek to całkiem nieźle mu idzie i za parę lat to będę mógł mu "buty wiązać". Na razie skończył domek od @kotebi a w tej chwili walczy ze sławojką. To jest całkowicie jego praca, ja tylko ograniczam się do obserwacji i zwracania uwagi na błędy.

DSC_6496.jpg


To był taki przerywnik i wracam już do moich tematów.

Pierwsza matka-stopiątka prawie gotowa. Doszły już wszystkie detale o które koledzy pytali. No i tutaj chciałbym obwieścić, że to będzie mój pierwszy i ostatni ręcznie wyrzeźbiony model. To jest nieco zbyt kosztowna i pracochłonna zabawa. Następne bedą projektowane w 3D. Wprawdzie w tej technice jeszcze nie postawiłem żadnej kreski ale wiem że dam radę:) Zastanawiałem się czy wnętrza oraz kół nie zrobić jako wydruk, ale postanowiłem dokończyć ten model w 100% klasycznie, na oko.

DSC_6492.jpg
DSC_6493.jpg
DSC_6494.jpg
DSC_6495.jpg
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Pofratulować latorośli. Moja by chciała zrobić ale na chceniu się kończy..
Syrena bombastrczna. Na Twoim miejscu skończyłbym ją recznie, choć pokusa jest ogromna by sobie życie ułatwić...
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Pofratulować latorośli. Moja by chciała zrobić ale na chceniu się kończy..
Syrena bombastrczna. Na Twoim miejscu skończyłbym ją recznie, choć pokusa jest ogromna by sobie życie ułatwić...
Dzięki Grzesiek. Moja czternastoletnia córcia na przykład jest rewelacyjna w modelarstwie (dzięki niej zacząłem tę zabawę), ale jej się nie chce. Chęci to podstawa i zobaczymy kiedy synkowi się znudzi.

Tak, skończę Syrenkę klasycznie, ze szpachlą i pilniczkiem w ręku bo na tym etapie to szkoda zmieniać pierwotne plany. Zresztą od jakiegoś czasu odręczne wykonanie modelu od zera było moim marzeniem a marzenia trzeba spełniać :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Wprawdzie to nie na temat samochodów ale nie będę już otwierał nowego wątku i w zasadzie to pracujemy w tym samym warsztacie.

Brawa dla młodego - jestem pod wrażeniem
Dziękuję Panowie w imieniu młodego. Ja też jestem pozytywnie zaskoczony jego zdolnościami. On zawsze tylko siedział i się przyglądał a teraz zaczyna być dla mnie konkurencją :eek:

W tej chwili synek jest na etapie zazielanienia dioramy. Oczywiście nie ukrywam że mówię mu jak daną rzecz zrobić ale nie pozwala mi absolutnie pomagać, ani po nim poprawiać bo to jego projekt. Jestem zaskoczony tym że w dążeniu do celu jest jeszcze bardziej uparty niż ja. Nie jestem w stanie np. przekonać go że wychodek musi być nieco szarawy. Uparł się że jest zrobiony z drewna i dopiero co zbudowany :) Musi być jeszcze rolnik z "czymś takim do rozrywania ziemi" (nie mam pojęcia gdzie słyszał o pługu?), brama i studnia. Obawiam się jednak że te rzeczy za późno zamówiłem i nie dojdą na czas. Najwyżej sam przygotuję mu jakieś "półfabrykaty".



DSC_6591.jpg
DSC_6594.jpg
DSC_6595.jpg




A teraz wracam do mojego podstawowego tematu. Syrena odlana jest już z ostatecznej formy, ma szyby boczne i większość detali. Z tymi wszystkimi pierdółkami niestety schodzi o wiele dłużej niż podejrzewałem.



Kilka rzeczy oczywiście wymaga jeszcze poprawek. Szybki boczne były wklejane dwa razy i są bardzo niechlujne, tylne boczne szyby będą miały ciut mniejsze uszczelki, kalkomania na grillu będzie nieco mniejsza, przednie światła mniej wypukłe.

Następnym etapem będzie szyba przednia i tylna oraz dokończenie kół i podwozia z wnętrzem.

Przy okazji jedno moje spostrzeżenie. Przy malowaniu i lakierowaniu tego modelu miałem problem z malutkim niebieskim kurzem (takie mikrowłókna). Znalazłem przyczynę i ciężko mi uwierzyć ale to wina mojej nowej koszulki z której jak się okazało te włókienka jakimś cudem elektryzowały się do karoserii. :niepewny:



DSC_6587.jpg
DSC_6588.jpg
DSC_6589.jpg
DSC_6590.jpg


Przy okazji czy ktoś pamięta jakie były malowania fabryczne Syrenek 105? Ja pamiętam brudno-białe, żółte i takie mysie jak na powyższych zdjęciach. Nie pamiętam tylko czy ta kość słoniowa nie była dostępna tylko w wersji 105L?
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Genialna wręcz syrena. Powiedz, być może już pisałeś, ale wertując ponownie wątek nie widzę: z czego klosze lamp i kierunkowskazów zrobiłeś. Wyglądają realnie.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Pacz Pan, tak się zajarałem syrenką, że nic o dioramie nie napisałem... A jest fantastyczna. Tak jak @Adam66 powiedział, cyknij w swietle naturalnym, koniecznie z perspektywy człowieka.
Moja córa planuje swoj pierwszy moduł, tez pewnie go pokażemy tylko że u niej jest ogromny zapał, szkoda ze słomiany :)
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
Syrena nie samowita, piękna robota!! Światła wykonałeś naprawde bardzo realnie, nie przeszkadzaja nawet bąbelki powietrza w przednich kloszach, uroki zalewania klejem mieszanym, tez to mam czasem. Całośc podoba mi się strasznie!:love:

Co do dioramki, naprawde szacunek dla syna, robi kawał świetnej roboty, niedługo uczeń przerośnie mistrza :D
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.813 40 1
Super! Chyba najlepsza skarpeta jaką widziałem(y) Co do koloru to na 100% taka była 105L bo sam taką posiadałem.
Odnośnie dioramki latorośli, to może wywołać kompleksy u co poniektórych „ MODELARZY”
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
Adam słów mi brakuje aby opisać Twoje zaangażowanie i wykonanie tego modelu.
Jak wyżej napisali koledzy model-marzenie . Gdybyś się zdecydował jednak je robić -piszę się na 1 szt.
Pozostaje mi tylko pogratulować zdolności modelarskich i manualnych
c011.gif
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Dziękuję za miłe komentarze.

Teraz odpowiedzi na pytania:
Genialna wręcz syrena. Powiedz, być może już pisałeś, ale wertując ponownie wątek nie widzę: z czego klosze lamp i kierunkowskazów zrobiłeś. Wyglądają realnie.
Klosze to fototrawionki
Syrena miód:love:
Dioramka wymiata:cool: Jak już za te trzy miesiące będziecie mieli pierwszy dzień bez deszczu;) koniecznie opstrykaj ją na słoneczku:)
Przez ostatnie trzy dni odczułem ten złośliwy deszcz na własnej skórze. Wpadłem na genialny pomysł żeby zrobić patio za domem. Jak tylko codziennie zaczynałem pracę to zaczynało lać a jak sprzątałem po pracy to przestawało. Tak samo jest jak zaplanuję zrobić zdjęcia modeli. Potrafi przez 2-3weekendy (i tylko w weekendy:)) lać a ja tylko wtedy mam czas na robienie na dniu fotek w dziennym świetle. Taki mamy klimat.
Adam słów mi brakuje aby opisać Twoje zaangażowanie i wykonanie tego modelu.
Jak wyżej napisali koledzy model-marzenie . Gdybyś się zdecydował jednak je robić -piszę się na 1 szt.
Pozostaje mi tylko pogratulować zdolności modelarskich i manualnych
Zobacz załącznik 562026
Mam dobre i złe wieści. Dobre są takie że jeżeli uda mi się na dobrym poziomie zrobić przednią i tylną szybę to chyba się jednak zdecyduję na produkcję niewielkich ilości Syren. Zła jest natomiast taka że, na tę chwilę mam już nieco pojęcie odnośnie czasu potrzebnego na wykonanie pojedynczej sztuki. Samo zainstalowanie detali to jest kilka godzin pracy, więc niestety model nie będzie tani. Jak pierwsza partia będzie gotowa to dam znać jaka będzie cena i jeżeli będą jeszcze chętni, to dopiero wtedy będę zbierał zamówienia pod konkretne, wyprodukowane już modele.
Ponieważ niedawno odkryłem że pod tablicą rejestracyjną jest jeszcze jedno wytłoczenie a forma już gotowa, to każda Syrenka będzie miała rejestrację i każdy kupujący będzie miał możliwość wyboru dowolnego numeru. rejestracyjnego. Każdy będzie mógł mieć w miniaturze samochód swojego: taty, wujka, dziadka albo np. listonosza. Patynowanie ograniczę tylko do washa w szczelinach, bo przecież w PRLu jak już ktoś miał swoje auto to było ono wypielęgnowane do bólu.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 29
W robocie 67
W robocie 116
W robocie 7

Podobne wątki