• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny PIKO - modele lokomotyw serii SM31 (typ 411D)

Reakcje
43 33 9
@Elvis 3:23 Dźwięk hamulca gdy loko stoi w miejscu ? ogólnie jest opóźniony, włącza się z najmniejszej prędkości, zanim ruszy i zwolni już jest.
Czy to były ustawienia bez zmiany CV przyspieszania i hamowania ? Wygląda no to, że nie są zgrane z ustawieniami.
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.723 60 9
Mam Piko i ESU.
Piko ma nawet fajny dźwięk,ale ma dwa mankamenty:
1.Bardzo często załącza się sprężarka i zagłusza dźwięk silnika.
2. Brak możliwości wyłączenia czerwonych świateł co z wahadłem na haku wygląda słabo.(trzeba w CV pogrzebać)
ESU jak dla mnie bez wad.
W dekoderze Piko masz możliwość załączenia osobno białych jak i czerwonych świateł.
Lokomotywa ciągnie - świecą się tylko białe i przełączają się zgodnie z kierunkiem jazdy.
Lokomotywa pcha - świecą się tylko czerwone i przełączają się zgodnie z kierunkiem jazdy.
Co do sprężarki, wszystko można ustawić w programatorze Piko. Fabryczna wartość ustawiona jest na 78% ja zmieniłem na 30% Tak samo jak w dekoderach Zimo czy ESU każdą funkcję można ustawić według własnego uznania.
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
10 0 0
W dekoderze Piko masz możliwość załączenia osobno białych jak i czerwonych świateł.
Lokomotywa ciągnie - świecą się tylko białe i przełączają się zgodnie z kierunkiem jazdy.
Lokomotywa pcha - świecą się tylko czerwone i przełączają się zgodnie z kierunkiem jazdy.
Co do sprężarki, wszystko można ustawić w programatorze Piko. Fabryczna wartość ustawiona jest na 78% ja zmieniłem na 30% Tak samo jak w dekoderach Zimo czy ESU każdą funkcję można ustawić według własnego uznania.
W moim dekoderze Piko nie ma osobno załączanych czerwonych świateł,a poza tym nie każdy ma programator Piko.
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.723 60 9
W moim dekoderze Piko nie ma osobno załączanych czerwonych świateł,a poza tym nie każdy ma programator Piko.
Oczywiście, że nie każdy ma programator. Za to każdy dekoder Piko ma to samo wgrane i ma te same funkcje, chyba że czegoś nie wiem.
Jakby co to możesz podesłać dekoder do mnie to wgram na nowo i będzie działać.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.950 492 33
Za to każdy dekoder Piko ma to samo wgrane i ma te same funkcje, chyba że czegoś nie wiem.
W dekoderze Piko masz możliwość załączenia osobno białych jak i czerwonych świateł.
Lokomotywa ciągnie - świecą się tylko białe i przełączają się zgodnie z kierunkiem jazdy.
Lokomotywa pcha - świecą się tylko czerwone i przełączają się zgodnie z kierunkiem jazdy.
A może kolega @śledź podać, którym przyciskiem F włącza się tryb "lokomotywa ciągnie" i "lokomotywa pcha"? W instrukcji modelu w wersji z fabrycznym dekoderem nie ma na ten temat żadnej informacji.

SM31 (1).jpg


Ale według opisu gniazda dekodera światła czerwone faktycznie są podłączone do osobnych wyjść, AUX1 i AUX2.

SM31 (2).jpg
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.723 60 9
Przepraszam najmocniej, mój błąd. Sam zmapowałem dekoder by uzyskać takie oświetlenie. Dlatego mam F od 1 do 25. Przykro mi za zamieszanie.

Tak mam u siebie.

Zrzut ekranu (44).png
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.950 492 33
Wychodzi na to, że połączenia na płytce wraz z gniazdem dekodera umożliwiają niezależne włączanie i wyłączanie świateł końca pociągu, ale Piko mapując fabrycznie dekoder tej możliwości nie wykorzystało - ciekawe dlaczego?

Ja SM31 jeszcze nie mam, czekam na oliwkową z IV epoki, ale ciekaw jestem, co jest podłączone do AUX4 - "fałszywy sygnał" i do AUX7 - "sygnał, zmienne kierunkowo"?
 

xTOMOx

Użytkownik
Reakcje
43 33 9
@Elvis Proszę o merytoryczzną odpowiedź, inaczej już uznaję, że masz w dekoderze błędne dane.
W takim razie na którym CV jest zmiana wartości napięcia rozpoczęcia odgłosu hamowania ? #281
 
Ostatnio edytowane:

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
411 2 1
ale ciekaw jestem, co jest podłączone do AUX4 - "fałszywy sygnał" i do AUX7 - "sygnał, zmienne kierunkowo"?
Są to światła po torze niewłaściwym i światła manewrowe.
Generalnie elektronika pozwala na wiele, a problem czerwonych świateł wynika tylko z mapowania producenta, i jest łatwy do rozwiązania poprzez zmianę kilku CV, co było już dokładnie opisane przez kolegów, jak mnie pamięć nie myli rozwiązanie co zmienić podał @Elvis wystarczy poszukać na forum.
 

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
411 2 1
Do kolegow ktorzy kupili i uzywaja w DCC - brac z orginalnym dekoderem dzwiekowym Piko czy w analogu i dolozyc ESU?
Ja kupiłem bardzo okazyjnie wersję AC z fabrycznym dekoderem dźwiękowym, przy okazji przemalowania na epokę IV przerobiłem też na wersję DC zostawiając oryginalny dekoder, obecnie w modelu mam już dekoder ESU i święty spokój :)
Moja subiektywna ocena dekodera Piko:
1. Plusy
- całkiem przyzwoite dźwięki
- możliwość w miarę łatwego mapowania poprzez zmiany CV bez konieczności posiadania programatora
- dobra współpraca ze sprzęgami cyfrowymi ZIMO, co jest dla mnie bardzo ważne.
2. Minusy
- przy jeździe w trybie normalnym (nie manewrowym) ciężko zatrzymać model w dokładnie oczekiwanym miejscu, przy wolnej jeździe po przestawieniu prędkości na pozycję 0 model nie stawał od razu tylko jeszcze trochę jechał, co było szczególnie upierdliwe przy podjeżdżaniu do składu, może da się to jakoś wyeliminować, nie wiem, ja włączałem tryb manewrowy, gdzie tego efektu nie było
- wyjście AUX4 działało tylko do momentu pierwszego załączenia wyjścia AUX5, potem już nie działało, po wyłączeniu i załączeniu zasilania wszystko wracało do normy, i znowu do pierwszego załączenia AUX5
- pewnego dnia dekoder przestał działać całkowicie, po wymianie na dekoder ZIMO wszystko działało bez problemu, czyli nie była to wina modelu tylko coś się stało z dekoderem, coś takiego nigdy nie miało miejsca z dekoderami ZIMO czy ESU, których używam, na szczęście model jest jeszcze na gwarancji i dekoder wysłałem z reklamacją, jakby było po gwarancji, to miałbym problem.
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.702 62 3
@Elvis Proszę o merytoryczzną odpowiedź, inaczej już uznaję, że masz w dekoderze błędne dane.
W takim razie na którym CV jest zmiana wartości napięcia rozpoczęcia odgłosu hamowania ? #281
Muszę odpowiedzieć, jako, że zostałem wywołany do odpowiedzi, choć może to być mało merytoryczne. Używam programatora esu i o cv staram się w przypadku dekoderów ESU nie zaśmiecać sobie głowy. Jeśli mnie pamięć nie myli przy poprzednich wersjach oprogramowania, po najechaniu myszką na pole wyboru wyświetlał się nr Cv-ki, tak mi się przynajmniej wydaje.
Makietę mam teraz poskładaną i nie jestem w stanie nakręcić nowego sensownego filmiku. Możesz mi wierzyć na słowo, że dźwięk hamulców został wyregulowany i nie słychać ich, gdy model już stoi.
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.824 108 12
No właśnie. Zaczyna sie cyrk i zgadywanie.tak jak wczesniej przynajmniej można było sobie zarezerwować bo producenci robiąc wizualizacje trzymali się tego co jest na nie załączone, tak teraz jest "zdjęcie pogladowe". Zarówno PIKO i Rovo dostają ode mnie "nie doceniam" :)
 

Podobne wątki