• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Parowozowy hyde park (ale tylko nasze koleje i bez czasów współczesnych)

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.962 6 0
Koledzy, oczywiście, że to Gdańsk, tylko jak zobaczyłem pierwszy raz to kolorowe zdjęcie na fb na Archeologii Kolejowej ściągnięte tam przez kogoś z jakiejś zamkniętej grupy z Gdańska, a nie zauważyłem maleńkiego napisu w rogu skąd to zdjęcie się wzięło z sieci, to pierwsze moje skojarzenie miejsca z tego(kolorowego) ujęcia narzuciło mi obraz z ..Poznania, dopiero jak znalazłem zdjęcie budynków kolejarskiego osiedla przy ulicy Kolejowej w Poznaniu, to okazało, że się trochę nieznacznie, ale jednak się różnią od tych na zdjęciu z Gdańska, które stoją również przy ulicy Kolejowej!
Może ktoś z Poznania zrobiłby zdjęcie torów i tego osiedla przy ulicy Kolejowej w Poznaniu, oczywiście przy słonecznej aurze - ujęcie na wysokości ZNTK. Ciekawe porównanie nawet dziś.
 

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
Wpadł mi taki filmik w oczy , proszę mi powiedzieć, czy widoczna na nim lokomotywa to Ok22? Nie bardzo rozróżniam:)
Przypuszczam, ze kadry zostały utrwalone w latach 70-tych , istnieje stary dworzec , w pewnym momencie widać przejeżdżającą Syrenę R-20 , wyburzony fragment ZPC Ślązak, i jak głęboko poszukam w pamięci to może to być 75-76 ?? Pociąg wjeżdża od strony Rybnika na peron 2 :)
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
299 1 0
Według mnie parowóz na zdjęciu jest za krótki na TKt3.

Poniżej zbliżenie i prawdopodobna ilość osi - na zdjęciu rozpoznawalne są jedynie osie toczne:

OKl2_znak_zapytania.png
 

Bipa966

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 69 32
Z moich informacji (niepełnych) wynika ,że TKt3 to raczej w raciborskiej szopie nie stacjonował, chyba, że przyjmiemy iż cały skład jest z jakiejś obcej MD , Katowice, Rybnik ?
OKl 27-57 był na stanie do 1975 roku, czy jeszcze jakaś z tej serii ?
Ok22 wycofano w 1976 , podesłano Pt47 w zamian.
Więc co ?:rolleyes: Ciężka sprawa, film dość słabej jakości , ale fajnie , że w ogóle coś można z tamtych czasów zobaczyć :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Koledzy, tu dyskutujemy o dwóch różnych parowozach, z dwóch różnych materiałów: 1) z filmu o Raciborzu i 2) z dwóch zdjęć z Zagórza. Moim zdaniem na filmie z Raciborza jest OKl27, a na zdjęciach z Zagórza - TKt3. Ale film i zdjęcia są tak kiepskiej jakości, a oba parowozy są ujęte w tak dużym skrócie perspektywicznym, że trudno tu mieć pewność.
 

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.286 58 3
Wpadł mi taki filmik w oczy , proszę mi powiedzieć, czy widoczna na nim lokomotywa to Ok22? Nie bardzo rozróżniam:)
Przypuszczam, ze kadry zostały utrwalone w latach 70-tych , istnieje stary dworzec , w pewnym momencie widać przejeżdżającą Syrenę R-20 , wyburzony fragment ZPC Ślązak, i jak głęboko poszukam w pamięci to może to być 75-76 ?? Pociąg wjeżdża od strony Rybnika na peron 2 :)
Film jest z 1964 r. https://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=426294
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
w pewnym momencie widać przejeżdżającą Syrenę R-20
To nie jest Syrena R-20, w roku 1964 jeszcze ich nie było. Tak ,jak napisał kolega @axer1970, to Warszawa pick-up, a właściwie dwie, jedna za drugą. Zrobiłem zrzuty i skleiłem dwa, żeby z grubsza było widać całą sylwetkę.

Racibórz samochód dostawczy 1.jpg

Racibórz samochód dostawczy 2.jpg


A na stacji widać jeszcze Bipę w oryginalnych oznaczeniach, z pełnym napisem POLSKIE KOLEJE PAŃSTWOWE.

Racibórz 7.jpg
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.962 6 0
Z fb, autor zdjęcia nieznany, osoba, która opublikowała to zdjęcie napisała, że to Witaszyce, wytwórnia płyt wiórowych i paździerzowych, rok?- Myślę, że pierwsza połowa lat 70-tych.
Zdjęcie arcyrarytas, ponieważ zdjęć Ty1 w służbie jak na lekarstwo, natomiast zdjęcie pracy jako grzejki tego Ty1, to już w ogóle coś niebywałego wręcz.
13412080_1734502853455927_1066369988862829402_o.jpeg
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
Spaliny szły na wymiennik- ciepło spalin-podgrzewana woda..
To informacja potwierdzona, czy tylko domniemanie?
W tamtych czasach (tj. nawet do przełomu lat 70/80) mało kto przejmował się sprawnością urządzeń grzewczych. Węgiel był tani, a utrzymanie wszelkiego rodzaju wymienników - kosztowne.
Moim zdaniem chodziło tu tylko o odprowadzenie spalin do wspólnej instalacji kominowej, aby "grzejka" nie dymiła prosto w okna.
 

Podobne wątki