Uwaga: Beletrystyka fantastyczno-naukowa
Nazwisko H. Fröhlich pojawia się od czasu do czasu przy zdjęciach naszych kolei z okresu jej bardzo" tłustego", zaintrygowała mnie ta postać. Zdjęcia z lat 50-tych (!) PKP to prawdziwy skarb, niektóre robione jak to zauważył Kolega Andrzej Harassek z okna pociągu, ale jest też na przykład zdjęcie wykonane nie z okna wagonu , tylko z peronu poznańskiego dworca w 1958 roku(!) parowozu Pm3-4. Wcześniej Małaszewicze, teraz Poznań, a więc był to ktoś, to musiał podróżować tranzytowo przez nasz kraj i przy okazji uwieczniał raczej nieoficjalnie -czytaj nielegalnie to co jest bardzo skromnie zarejestrowane przez innych w okresie najtrudniejszym naszego kraju i jednocześnie najbogatszym naszych kolei.
Oto ta osoba.
https://www.eduspb.com/node/1376
Przetłumaczono z
www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
Frohlich Herbert (9.XII.1905 - 21.I.1991) - niemiecki i brytyjski fizyk teoretyczny, członek Royal Society of London (1951). Urodził się w Rexingen, Niemcy. Ukończył studia na Uniwersytecie w Monachium (1930). Na zaproszenie J. I. Frenkla w 1933 r. pracował w PTI w Leningradzie. W 1935 r. zmuszony był przenieść się do Anglii w obawie przed utratą życia. 1935-48 pracował na uniwersytecie w Bristolu, a 1948-73 był profesorem na uniwersytecie w Liverpoolu.
Jego badania koncentrowały się na fizyce ciała stałego, nadprzewodnictwie, teorii pola i fizyce mezonów.
W 1937 r. opublikował pełną teorię opóźniania elektronów w kryształach jonowych (teoria jonizacji uderzeniowej Frelicha), a także wraz z F. Seitzem zaproponował ilościową teorię zależności między siłą przebicia pola a grubością (teoria przebicia Frelicha).
Niezależnie od innych opracował (1939) teorię rozpraszania elektronów i dziur na drganiach siatki optycznej. Zbudował teorię długości drogi swobodnej elektronów w kryształach polarnych. Po raz pierwszy badał (1947) wpływ nieporządku na spektrum stanów elektronicznych. Opracował teorię polaronów (1950).
Frohlich Herbert Frohlich Herbert niezależnie od J. Bardina opracował w 1950 r. teorię nadprzewodnictwa, opartą na uwzględnieniu oddziaływania elektron-fonon (model Fröhlicha), w której przewidział efekt izotopowy.
W latach 1953 - 55 podał fenomenologiczną teorię oscylacji plazmy wzbudzanych przez elektrony przechodzące przez ciało stałe, w szczególności przez metal.
Niezależnie od innych skonstruował (1938) wektorową teorię mezonów sił jądrowych i przewidział istnienie mezonu neutralnego.
Medal M. Plancka (1972).
W 1964 r. był nominowany do Nagrody Nobla.
Naukowiec międzynarodowej rangi i do tego miłośnik kolei.
Zdjęcie w Poznaniu na peronie wykonał myślę jakimś sprytnym sposobem, bo przecież nie zrobił zdjęcia tak sobie oficjalnie. Pociąg ekspresowy relacji Moskwa - Paryż w Poznaniu musi mieć zmianę czoła kierunku jazdy, zawsze to kilkanaście minut, a więc możliwość wyjścia z wagonu pod byle pretekstem, nie wierzę, że bezpieka i służba ochrony kolei nie miała się na baczności, a tu pstryk fotkę lokomotywie. Ciekawe czym robił te zdjęcia i ile zdjęć jeszcze jest w posiadaniu teraz już kogoś(spadkobiercy)?
Jak myślicie kto z naszych fotografujących mógłby jemu dorównać? Oczywiście mowa jest o okresie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.