• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Minimoduły

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.950 492 33
#81
Nasyp o takiej stromiźnie raczej nie miał by prawa istnieć. Może to kwestia fotki, ale jeśli nie, to może dałbyś to rade jeszcze jakoś poprawić?
Słuszna uwaga. Aż dziwne, że nikt z nas tego wcześniej nie zauważył. Nasypy powinny mieć skos 1:1,5, bo inaczej ziemia się obsuwa i cała konstrukcja by "spłynęła". W niektórych krajach, gdzie ziemia jest bardziej spoista, stosuje się większe nachylenia, ale w Polsce, podobnie jak w innych krajach naszej części Europy, normą jest 1:1,5.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.219 39 0
#82
Przerabiałeś podkłady, czy wcale tego toru w wielkości "T" nie 'ruszałeś'?
Dokładnie nie widać, ale patrząc na fotki wydaje się jakby podkłady były w miarę OK do wielkości Ze....
Z ciekawości.... gdzie taki tor można kupić?

Przy okazji mała uwaga: Nasyp o takiej stromiźnie raczej nie miał by prawa istnieć. Może to kwestia fotki, ale jeśli nie, to może dałbyś to rade jeszcze jakoś poprawić? /szkice tyko poglądowe/....
1. To jest niemodyfikowany tor w skali T. W Europie największy wybór jest wg mojej wiedzy UK, ale teraz po Brexicie to chyba cło się ryzykuje:

https://www.tgauge.com/

Jest też sklep w Niemczech ale wybór towaru mniejszy - choć tory oczywiście są:

https://www.lemiso.de/de/Spur-T--1-...3dgic9DjW89cyNrss95W8OiZa-UXa7c0aAj3YEALw_wcB

2. Nasyp na zdjęciu na pewno jest optycznie przekłamany. Z tego co pamiętam to starałem się w miarę zachować proporce 1:1,5 czyli 1 na wysokość do 1,5 na szerokość - jak pisze @Andrzej Harassek .

W perspektywie która nie przekłamuje wygląda to tak:

IMG_9571.JPG


Wysokość do korony nasypu 3,5 cm, odległość od osi nasypu do jego podnóża to 5 cm czyli proporcja wyszła 1:1,43 - jak dla mnie - akceptowalne.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.219 39 0
#83
Kolego @Zdrada69 przyznaj się! Masz na wyposażeniu warsztatu to urządzenie:

Zobacz załącznik 887625
Nie mam żadnych wyrafinowanych sprzętów. Wydruki 3D zrobił kolega który robił dioramę Ciechanowa Wąskotorowego:
http://forum.modelarstwo.info/threads/ciechanów-wąskotorowy-ze-1-220.41783/page-2

Ja tylko pomalowałem, okalkowałem. Tak w ogóle to nie mam wyrafinowanego sprzętu - ani lasera do cięcia ani drukarki 3D. Nie znam się na Corelu, elektronice ... Wykorzystuję często coś co było w zamyśle czymś zupełnie innym albo zrobionym dla innej skali lub jest czymś co mialo być wyrzucone. Czasem w czyms pomoże jakiś kolega... Kiedyś w rozmowie mistrz małych rzeczy (pamiętacie pociągi 1:700 ?) @Adam66 nazwał mnie modelarskim hipisem o_O
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.950 492 33
#86
Gdyby liczyć od osi symetrii, to zależnie od szerokości korony wartości liczbowe pochylenia skarpy (stosunek wysokości do szerokości) byłyby różne przy takim samym kącie pochylenia - przecież to nonsens.

nasyp 2.png
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.219 39 0
#88
Kolejny moduł - jak na ten projekt będzie gigantyczny szeroki nie na 22 a 44cm i długi na 50 cm - będzie spinał dwa szeregi mikromodułów. Ma też być miejscem podłączeń elektrycznych zasilających moduły.

IMG_9505.JPG


Głównym motywem krajobrazowym ma być rzeczka przepływająca przez niewielki zbiornik. Trzeba dla nich przygotować miejsce:

IMG_9508.JPG


No i chyba najciekawsze - będzie miał krótką pętlę jeżdżącej wąskotorówki:

IMG_9536.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.219 39 0
#92
Ogólne ukształtowanie terenu gotowe, robiona z resztek od modeli plastikowych wiata na przystanku wąskotorówki przymierzona:

IMG_9611.JPG


Zaczyna się praca nad brzegami rzeczki:

IMG_9612.JPG


Buraki cukrowe na ładowni (ziarna rukoli) i przybywa bazowej warstwy zieleni:

IMG_9616.JPG



Zieleń niska urządzona:

IMG_9617.JPG


Pracy ogrodniczo dendrologicznej jeszcze trochę do wykonania....

IMG_9618.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.219 39 0
#96
Czas na detale i trochę życia. Na przejeździe na ładownię zamontowane krzyże św. Andrzeja:

IMG_9632.JPG


Buraki trzeba dowieźć:

IMG_9633.JPG


Przejście przez tory powinno być bezpieczne:

IMG_9641.JPG


Przystanek na linii wąskotorowej zyskał nazwę:

IMG_9643.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.219 39 0
#99
Zagraniczni koledzy od Zetki zaczęli mnie podpuszczać, że może jeszcze żaby będą - to chyba delikatna kropelka zielonej gęstej farby musiałaby być ...
Na tej fali poszła sugestia że może jeszcze bocian jak żaby i w efekcie uznałem, że dobrym pomysłem będzie para czapli.

IMG_9937.JPG


IMG_9941.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.219 39 0
Moduły szykują się do wyjazdu do Altenbeken. W sumie to tak kompleksowo pierwszy raz poskładałem. Nie ma jeszcze drugiego końcowego - ale tylko na zdjęciu - pracowałem intensywnie nad nim, ale nie było czasu by tu coś z tego relacjonować. Na razie więc pozostanie niespodzianką.

IMG_9969.JPG
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Makieta i moduł Z 13

Podobne wątki