• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Minimoduły

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Tak żeby wszystko się poskładało to potrzebne są jeszcze dwa moduły. Jeden prosty 22cm i jeden duży z półokręgami linii kolejowej. W ostatnim czasie skoncentrowałem się na pracy nad nimi więc nie było za bardzo relacji - choć kilka fotek zrobiłem. Na początek ten mniejszy - główny motyw - posterunek odstępowy (miałem taki ładny budyneczek - chyba już wcześniej go pokazywałem).

Podstawowa rzeźba terenu i główny motyw roślinny - pole z rzepakiem

IMG_9659.JPG


Dodana zieleń niska i sam posterunek:

IMG_9660.JPG


Jest pracownik - który jak widać dotarł tam na rowerze:

IMG_9685.JPG


Widok ogólny - to jeszcze nie koniec bo oczywiście konieczne są jeszcze sygnalizatory

IMG_9686.JPG


IMG_9687.JPG
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Ale jaki to "posterunek odstępowy"? A gdzie są semafory? I jak miałyby być nastawiane? Taka sama budka w szczerym polu nie ma sensu, to może być albo strażnica przejazdowa, albo jakiś posterunek ruchowy, czyli posterunek odgałęźny, albo posterunek odstępowi (blokowy), albo posterunek osłonny lub bocznicowy. W każdym wypadku (poza przejazdem) muszą tam być semafory, a w środku wystarczająco dużo miejsca na aparat blokowy i co najmniej dwie dźwignie nastawcze do semaforów, a poza tym muszą wychodzić pędnie do tych semaforów.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Ale jaki to "posterunek odstępowy"? A gdzie są semafory? I jak miałyby być nastawiane? Taka sama budka w szczerym polu nie ma sensu, to może być albo strażnica przejazdowa, albo jakiś posterunek ruchowy, czyli posterunek odgałęźny, albo posterunek odstępowi (blokowy), albo posterunek osłonny lub bocznicowy. W każdym wypadku (poza przejazdem) muszą tam być semafory, a w środku wystarczająco dużo miejsca na aparat blokowy i co najmniej dwie dźwignie nastawcze do semaforów, a poza tym muszą wychodzić pędnie do tych semaforów.
Tak wiem - napisałem pomiędzy zdjęciami, że jeszcze nie koniec pracy bo konieczne są sygnalizatory. Status jest "work in progress". Inspiracja (luźna) - Wejherowo Śmiechowo.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
OK, nie zwróciłem uwagi na ten wpis w środku. Ale jak w tym domku pomieścić urządzenia srk i jak wyprowadzić z niego pędnie? Jakoś nie bardzo to widzę. Moim zdaniem ten domek się do tego nie bardzo nadaje.

PS. Obejrzałem sobie zdjęcia posterunku Wejherowo Śmiechowo i jednak tamten budynek jest trochę inny. Rozumiem, że to nie jest dokładna miniatura rzeczywistego posterunku, ale nawet przy urządzeniach przekaźnikowych z sygnalizacją świetlną potrzeba trochę więcej miejsca na urządzenia (a może nawet więcej, niż przy mechanicznych, bo potrzebne jest awaryjne zasilanie elektryczne - w Wejherowie jest dodatkowy budynek).
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Sygnalizatory - wydruk 3D - projekt @pado . Osadzone na rurce mosiężnej przy pomocy kawałka struny gitarowej, który także zamontowany jest na dole dla lepszego montażu.

IMG_9950.JPG


Cały modulik już z logiką kolejową dla istnienia budynku.

IMG_9951.JPG


IMG_9952.JPG
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.495 33 0
Tylko Pawle czemu te semafory są na tych bocznych wysięgnikach? Stosuje się je wtedy , gdy masz słupy trakcyjne i one zasłaniają widoczność. U Ciebie pasują tylko pionowe klasyczne semafory. Jak możesz to popraw.......
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Cały modulik już z logiką kolejową dla istnienia budynku.
No to jeszcze trzeba postawić kontener na aparaturę srk, bo w tej budce się to nie zmieści - tak jest w Wejherowie. Co do semaforów, to faktycznie, takie z wysięgnikami stosuje się w zasadzie na liniach zelektryfikowanych albo w miejscach, gdzie z jakichś względów zapewnia to lepszą widzialność. Ale w praktyce widziałem wiele semaforów z wysięgnikami w miejscach, gdzie nie było to w żaden sposób uzasadnione.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Do zamknięcia owali brakowało drugiego modułu krańcowego - podobnie będzie wykonany jako przeprowadzony w tunelu a na górze będzie diorama ekspozycyjna której głównym i jedynym motywem jest parowozownia - znowu zużyje kilka gotowych od kilkunastu lat budynków i innych elementów. Diorama będzie wklejona na koniec pracy nad tunelem a w trakcie wykonywania elastyczniej jest działać tylko na samej płycie - podstawie. Jej szerokość to ok 20 cm więc mimo skali nie zmieści się tam nie wiadomo ile ... wygląda na to, że cztery tory:

IMG_9661.JPG


Pierwszy zostaje przymocowany zasiek węglowy i szyna do żurawia (modele KIBRI)

IMG_9666.JPG


Eksperymenty z wykonaniem torów w parowozowni ... woda, smary i takie tam...

IMG_9669.JPG


Przygotowanie (malowanie) żurawi z wydruków 3D:

IMG_9677.JPG


I kolejne elementy: wieża wodna (Marklin), budynek jednostanowiskowej parowozowni (Marklin + dobudówka - reszta od jakigoś modelu Artitect), urządzenie zsypowe:

IMG_9678.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Ciąg dalszy relacji z budowy dioramy parowozowni:

Dochodzą kolejne elementy wyposażenia. Urządzenie zsypowe dostało dodatkową - brakującą nogę

IMG_9680.JPG


IMG_9682.JPG


Ogólny widok po zamontowaniu kluczowych elementów:

IMG_9688.JPG


Widok a'la @Kempol

IMG_9689.JPG


Propaganda musi być:

IMG_9691.JPG


IMG_9693.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
I różne drobiazgi na swoim miejscu...

Kozioł oporowy zrobiony od zera i zestawy kołowe:

IMG_9690.JPG

Wieża do piaskowania:

IMG_9692.JPG IMG_9703.JPG

Żurawie:

IMG_9694.JPG IMG_9695.JPG

Urządzenie zsypowe do nawęglania:

IMG_9696.JPG IMG_9697.JPG

Niewykorzystywany już stary żuraw:

IMG_9700.JPG

Próba wykonania typowego podłoża w parowozowni:

IMG_9701.JPG

Chyba jest jakieś święto narodowe:

IMG_9702.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Cofniemy się na chwilę do wąskotorówki. Kolega z Niemiec przesłał filmik:


który zainspirował mnie do pracy nad transporterem wąskotorowym na tor 3mm.
Z profili plastikowych i standardowego podwozia w skali T powstała taka konstrukcja:

IMG_0173.JPG


IMG_0174.JPG


Transporter jest trochę za mało płaski (zbyt wysoka rama) w stosunku do oryginału ale na szczęście wygląda na trwałą i stabilną konstrukcję. Na module prezentuje się tak:

IMG_0186.JPG


A z ładunkiem tak:

IMG_0185.JPG


Będzie jeszcze uzupełniony (ale to potrwa) o oznaczenia. Chce dodać czerwone koło hamulca, tarczę przestawczą z dźwignią i fajnie wyglądałyby żółte sworznie do kół wagonu normalnotorowego - tyle że nie za bardzo na razie mam pomysł skąd je wyczarować.... Zastanawiam się też czy da się zachowując operacyjność całego interesu transporter łączyć na orczyk i jak ten orczyk zrobić żeby to się nie poniszczyło za moment (zakładam że to trzeba rozpinać i zapinać).

Najważniejsze - na tym etapie rozwojowym TO DZIAŁA:

 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
Cofniemy się na chwilę do wąskotorówki. Kolega z Niemiec przesłał filmik:


który zainspirował mnie do pracy nad transporterem wąskotorowym na tor 3mm.
Z profili plastikowych i standardowego podwozia w skali T powstała taka konstrukcja:

Zobacz załącznik 897894

Zobacz załącznik 897895

Transporter jest trochę za mało płaski (zbyt wysoka rama) w stosunku do oryginału ale na szczęście wygląda na trwałą i stabilną konstrukcję. Na module prezentuje się tak:

Zobacz załącznik 897897

A z ładunkiem tak:

Zobacz załącznik 897896

Będzie jeszcze uzupełniony (ale to potrwa) o oznaczenia. Chce dodać czerwone koło hamulca, tarczę przestawczą z dźwignią i fajnie wyglądałyby żółte sworznie do kół wagonu normalnotorowego - tyle że nie za bardzo na razie mam pomysł skąd je wyczarować.... Zastanawiam się też czy da się zachowując operacyjność całego interesu transporter łączyć na orczyk i jak ten orczyk zrobić żeby to się nie poniszczyło za moment (zakładam że to trzeba rozpinać i zapinać).

Najważniejsze - na tym etapie rozwojowym TO DZIAŁA:

No, biorąc pod uwagę, że to pierwsze próby, to wyglada obiecujaco...

Pozdr,...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Po doświadczeniach z Altenbeken postanowiłem "znacząco" zwiększyć możliwości ruchowe tego prostego układu. W wersji pierwotnej to tylko dwa składy kursujące w przeciwnych kierunkach. Dodanie modułu o wymiarach 44x50 cm może zwiększyć opcje do dwóch składów w każdą stronę czyli łącznie czterech. Przy oparciu o sterowanie analogowe wykorzystam możliwości jakie dają rozjazdy Rokuhana. Mogą one w zależności od sposobu montażu przewodzić prąd na oba tory "za rozjazdem" albo tylko w kierunku, w którym aktualnie rozjazd jest ustawiony. Tak będzie i na tym module a rozjazdy dodatkowo są ze sobą sprzężone i pozwalają bez nadmiernej ilości kabli zrealizować separowane elektrycznie mijanki. Ogólnie moduł będzie wyglądał tak:

IMG_2849.JPG


Zamierzam łączyć go z modułem końcowym z motywem parowozowni więc planowana zabudowa będzie miała charakter industrialny. Chcę wykorzystać kupione w stanie sklejonym kiedyś za grosze budynki KIBRI. Niestety są strasznie plastikowe:

IMG_2847.JPG


Ale trochę pracy pozwala wierzyć że coś z tego będzie. Oczywiście postarzanie już złożonego modelu jest trochę mniej komfortowe niż praca nad elementami plastikowymi przed ich posklejaniem:

IMG_2848.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Moduł - na razie jeszcze nieurządzony (udało się pomalować na kolor rdzy boki szyn) został wkomponowany w cały system:

IMG_2854.JPG


IMG_2855.JPG


Jak widać można teraz jednocześnie wykorzystywać cztery składy, przy czym te na wewnętrznym okręgu są dość krótkie. Może w przyszłości jeszcze dołożę dodatkowy moduł, który pozwoli wydłużyć składy na tym okręgu.

IMG_2856.JPG
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
Tak teraz na wiekszym ekranie oglądam i pytanko...
Czy ja dobrze dojrzałem moduł z Zm'ką ( chyba kolejka Trebnicka jak dobrze pamiętam)??
Poza tym fajnie, że projekt się rozwija...:D(y)

Pozdr,...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Makieta i moduł Z 13

Podobne wątki