• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Minimoduły

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.217 39 0
Tak teraz na wiekszym ekranie oglądam i pytanko...
Czy ja dobrze dojrzałem moduł z Zm'ką ( chyba kolejka Trebnicka jak dobrze pamiętam)??
Poza tym fajnie, że projekt się rozwija...:D(y)

Pozdr,...
Dobrze pamiętasz.
Tutaj filmik jaki zrobił niemiecki kolega w Altenbeken:

Tu próby z wagonem transporterowym na tym module...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.217 39 0
W ramach zwiększania zdolności operacyjnych postanowiłem zastosować podobny logicznie zabieg do tego pokazanego wcześniej i dołożyć moduliki i rozjazdy także na drugim końcu a w efekcie podnieść liczbę pociągów jakie będą mogły po tych modulikach kursować do 6. Tym razem dojdą dwie płyty 44x50 cm gdyż pierwszy układ pozwalał na wewnętrznym kręgu puszczać jedynie bardzo krótkie pociągi. Teraz będzie można na wewnętrznym kręgu kursować trzema pociągami - jeden długi plus dwa krótkie lub ew. dwoma długimi. Na kręgu zewnętrznym 3 długie składy.
Gotowe (w sensie torowiska) i spięte moduliki wyglądają tak. Na środku na łączeniu dodatkowy element profilu - tam będą lekkie góry przechodzące przez oba moduliki:

IMG_3227.JPG


IMG_3228.JPG


Przy okazji jazd z nowym taborem wyszły błędy na moduliku z wiaduktem wąskotorowym. Skrajnia jest zbyt mała na elektrowozy z podniesionymi pantografami. Będzie potrzebnych więcej/inne moduły "szlakowe". W sumie to czekają chyba nawet ze dwie płytki z już zamocowanymi torami ale bez zrobionego terenu. Przy okazji porządków natrafiłem w kartoniku na wydruki 3D od @pado - z czasów gdy dłubał w Z-tce - w tym elementy budynku stacji Pierściec. Myślę, że idealnie nadadzą się na 44 cm modulik z dwoma torami ...

Na razie malowanie :

IMG_3244.JPG


Ponieważ układ będzie podobny ale jednak inny niż na prawdziwej stacji (raczej za wąsko na peron w środku między torami) to moż będzie się nazywała Piersiec albo Pieściec lub ew. Pierście żeby pokazać ze trochę fikcja ale mocno wzorowana ?
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.217 39 0
Tymczasem dzięki kalkomaniom podniesie się jakość tego co jeździ po module z wąskotorówką no i w sumie dojdzie realnie trochę taboru - w tym typowo polski wagon 1Aw i transporter już ukończony. Ze względów technologicznych wózek ze sprzęgiem musi być zlokalizowany dalej od środka wagonu niż w rzeczywistości. Coś za coś - dzięki temu ten pociąg porusza się po torach. Dodatkowo po licznych próbach wiem dlaczego jeden z dwóch parowozów niestety się wykoleja - winny temu jest sprzęg na sztywno zamontowany i mała waga parowozu, który i tak ma trochę wpakowanego do środka ołowiu. No cóż jeden jeździ a i na tamten pewnie znajdę kiedyś jakiś "mikropomysł".

IMG_3216.JPG


IMG_3217.JPG

IMG_3218.JPG


IMG_3220.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.217 39 0
Rozpoczęła się budowa modułu dla stacji Pierściec. Trwa szykowanie podsypki i peronów

IMG_3344.jpg


Chodniki to wycinane laserowo produkty MBZ.

IMG_3345.jpg


Perony po patynie

IMG_3346.jpg


Ułożona droga i plac. Pojawiła się pierwsza zieleń na skraju torów.

IMG_3347.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.217 39 0
Pojawiła się prawie cała zieleń niska - teraz trzeba tylko ją w detalach dopracować co wymaga zainstalowania budynku stacyjnego i pójść w kierunku krzaków i drzew.

IMG_3348.jpg


Jednym z elementów nadających "smaku" jest omszały i zarośnięty fundament po budynku, który został wyburzony - po lewej stronie względem głównego budynku stacyjnego:

IMG_3349.jpg
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.570 50 5
Świetny pomysł z tym fundamentem. Choć ja bym go całkowicie nie przykrywał mchem, zostawiłbym tak z 1/3 gołego betonu, który by prześwitywał pomiędzy mchem i krzaczorami....No i oczywiście trochę flaszek, co się walają po "imprezie" ;)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.217 39 0
Świetny pomysł z tym fundamentem. Choć ja bym go całkowicie nie przykrywał mchem, zostawiłbym tak z 1/3 gołego betonu, który by prześwitywał pomiędzy mchem i krzaczorami....No i oczywiście trochę flaszek, co się walają po "imprezie" ;)
Flaszki w Z-etce .... no zobaczę czy mam pomysł na to jak podjąć wyzwanie
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.217 39 0
Wchodzę w fazę, którą bardzo lubię - pojawia się więcej i wyższa zieleń. Aby czuć jak to wszystko wygląda budynek dworcowy zajmuje już swoje miejsce:

IMG_3353.jpg


Po prawej stronie pojawiają się zgodnie z oryginałem trzy naprężacze:

IMG_3352.jpg


Po lewej stronie jest trochę więcej krzaków przy placu

IMG_3354.jpg


I sam budynek od strony grafitti:

IMG_3355.jpg


Nie ma jeszcze drzew a i krzaków będzie więcej.

Po oglądaniu zdjęć pojawi się jeszcze trochę galanterii - głównie na peronach:
- latarnie na betonowych słupach
- słupy z megafonami - pod warunkiem, że uda mi się je wykonać ale jest wstępny pomysł
- tablice z nazwą stacji
- wskaźniki W4 - co ciekawe na tej stacji montowane były w większości do słupów oświetleniowych
- semafory wyjazdowe - na pewno od prawej strony gdzie były w miejscu gdzie kończył się jeden z peronów (u mnie ze względu na długość modułu perony kończą się na tej samej wysokości). Myślę, że po lewej stronie ich nie umieszczę - były oddalone - no chyba że na kolejnym moduliku ?

Dodatkowo pojawi się też garaż (?) z blachy falistej (czekam na przesyłkę odpowiedniego materiału od kolegi z niemieckiego Forum skali Z).

No i pozostaje duże pytanie - czy montować słupy trakcji elektrycznej - a może i same druty ... Na innych modulikach ich nie ma i raczej nie będzie ale tutaj byłyby dopełnieniem całości na poziomie "dioramy". Co sądzicie ?
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.217 39 0
Czas na krzaki i drzewa. Świerki to Freon. Jedno drzewo - pierwsze na prawo od dworca (patrząc od torów) to dawno temu kupiony produkt Kobza a resztę trzeba dopiero zrobić (szybka metoda na bazie komosy).

IMG_3359.jpg


Widok ogólny:

IMG_3360.jpg


Zdjęcie lotnicze:

IMG_3364.jpg


Generalnie stan zazielenienia odpowiada temu co wynika ze zdjęć tej stacji oraz pracy "terenowej" przy użyciu StreetView Googla:

IMG_3361.jpg


IMG_3362.jpg


IMG_3363.jpg


Pozostaje jeszcze zagospodarowanie peronów i jakieś inne drobne uzupełnienia plus dodanie trochę życia - ze dwie trzy figurki i chyba jeden samochód na stałe zamontuję - zdjęcia pokazują że tam praktycznie na peronie ktoś parkował auto.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.217 39 0
Przy umiejętnościach kolegi @Zdrada69 w budowaniu w tej wielkości + tenże potencjał Z-ki, aż prosi się o makietę z realnym układem torowym.
Zdecydowanie tak ... Mam rozpoczęty ale jakoś nie mogę do tego wrócić mentalnie projekt ze stacją Nojewo (rozpisana na 7 modułów po 1m), jest moduł z przystankiem Kłosowice - kiedyś tu prezentowany (1 metr długości) no i mam czekające budynki do stacji w Manieczkach - ale tam to bardzo prosty układ torowy (tego jest na 2 moduły po 1 metrze...).

Tymczasem prace nad galanterią: tablice, słupy oświetleniowe (część bo potrzeba ich więcej) i megafony peronowe - tutaj modelarstwo "hipisowskie": Sklejone ostrymi końcami wykałaczki (klej CA w żelu), środkowa część pogrubiona cienką taśmą maskującą Tamiya następnie odcięte od całych wykałaczek i doklejony cienki drucik (fragment struny gitarowej). Taki zestaw jeszcze zabezpieczony płynnym klejem CA (pędzelek). Na koniec struna w cienką mosiężną rurkę i malowanie. Pozostanie tylko wkleić na perony.

IMG_3367.jpg IMG_3368.jpg IMG_3365.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Makieta i moduł Z 13

Podobne wątki