• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta 4360x1850 czyli spełnienie marzeń z dzieciństwa

mjasinsk

Aktywny użytkownik
Reakcje
514 57 11
#61
Fajne. Bardzo fajne, szczególnie część pierwsza makiety. Co do stawu. Częste zjawisko na Ślasku czyli zwalowisko lub odkrywka wegla i żwiru oraz bliska piaskownia. Potem wyrobisko piasku zalane i czysta woda często nawet turkusowo niebieska. Nie wyszedłbys po za klimat a przęłamało by do czernie i szarości :) Taka propozycja.
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#62
Fajne. Bardzo fajne, szczególnie część pierwsza makiety. Co do stawu. Częste zjawisko na Ślasku czyli zwalowisko lub odkrywka wegla i żwiru oraz bliska piaskownia. Potem wyrobisko piasku zalane i czysta woda często nawet turkusowo niebieska. Nie wyszedłbys po za klimat a przęłamało by do czernie i szarości :) Taka propozycja.
To ma być właśnie taki staw kopalniany. Z jednej strony zwałowisko, z drugiej dzika plaża. Jeszcze jakieś trzciny i zarośla ale z umiarem ponieważ chcę mieć wyeksponowany szlak. Będę Koledze wdzięcznym za jakieś porady jak zrobić fajne dno tego stawu i oczywiście wodę :) Niestety nieco zielony w tym temacie jestem. Zresztą staw zostawiam na sam koniec bo te wody modelarskie strasznie drogie :(

Makieta już dosunięta do ściany ale jeszcze przede mną ogrom prac. Od postaw trzeba zrobić sortownię węgla, tunel drogowy pod torami, oświetlenie terenu kopalni, zwałowiska... Roślinność wręcz ginie na tej makiecie. Myślałem, że już mi starczy tych drzew ale gdzie tam. Jeszcze trochę trzeba będzie zamówić.

Trochę zdjęć robionych telefonem. Niestety cholerne światło LED nie pozwala na porobienie sensownych zdjęć...

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
 

mjasinsk

Aktywny użytkownik
Reakcje
514 57 11
#64
Ja wode robiłem z żywicy epoksydowej. Paleta barwników jest tak szeroka ze jak chcesz to możesz wyczarować wszystko. Poszedłbym w dno piaszczyste z jakimis elementami folrystycznymi plus coś tam wrzucone podtopione itd. Woda coś na pograniczu błękitu i szarości. Jak sam stwierdziłeś na takiej makiecie jest wiele elementów umownych a takie rozwiązanie na pewno "rozjaśnia " otoczenie. Ja np. poszedłem z premedytacja w wodę błekitną mimo, że powinineem dac wiecej szarości. Ostatecznie efekt zależy od oświetlenia
 

Załączniki

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#65
Śledzę ten projekt od początku i muszę powiedzieć, że Kolega ma imponujące tempo. Widzę, że znalazło się nawet miejsce dla trakcji, a to marzenie wielu znanych mi modelarzy (y)
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#66
Śledzę ten projekt od początku i muszę powiedzieć, że Kolega ma imponujące tempo. Widzę, że znalazło się nawet miejsce dla trakcji, a to marzenie wielu znanych mi modelarzy (y)

Żałuję, że nie zakupiłem wszystkich niezbędnych materiałów w ubiegłym roku bo bym to zrobił jakiś 30 % taniej. Wszystko drożeje w oczach. Niektórzy potrafią podnieść ceny zaraz po telefonie z zapytaniem o dostępność. Nie chce pisać kto ale dziś mnie to spotkało.

Kompletuję semafory kształtowe na szybko bo z kolejnymi dostawami mają być minimum o 100 zł droższe. Masakra jakaś.

Skończę górę to trzeba będzie się zająć dołem, napędy podmakietowe zwrotnic, sterowanie semaforami świetlnymi etc..

Co do trakcji to mam tu ich aż trzy, parową, spalinową i elektryczną. Natomiast skoro mam trakcję elektryczną to i sieć trakcyjna musi być. Może nie jest idealna ta od Viesmanna ale lepsze to niż elektrowóz jadący z kikutem na dachu :)

Myślę, że do końca wakacji uda mi się to wszystko skończyć.
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#69
No i szlag mi trafił obrotnicę :(

Przy przesuwaniu makiety zerwały się przewody. Rozebrałem sterownik. Nic tam nie widzę w nim by coś się działo a jednak nie podaje napięcia na obrotnicę.

Mam takie pytanie. Dwa przewody (biały i czarny) to doprowadzenie napięcia z Fz1. Dodatkowo są jeszcze trzy - szary, czerwony i żółty i one sterują obrotnicą. Do sterownika napięcie dochodziło natomiast ze sterownika już nie. Który z tych przewodów za co odpowiada? Chciałbym sprawdzić, czy obrotnica się kręci z pominięciem tego manipulatora. Jak to zrobić?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#70
Najprościej możesz sprawdzić zasilaczem 16V prądu stałego (DC).
Poniżej jest schemat przełącznika i obwodów obrotnicy oraz dwa schematy do testowania obrotnicy w obu kierunkach.
Schemat podlaczenia obrotnicy.jpg
Gdybyś chciał sprawdzać zasilaczem prądu przemiennego (AC), wtedy należy zastosować mostek Graetza.
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#72
Czy to jest Fleischmann? W zeszłym tygodniu w Roco mieli nową, ze sterownikiem na wyprzedaży cena około 300€ z tego co pamiętam.

Sterowniki są na Ebay dostępne.
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#73
Obrotnica na szczęście naprawiona. Kolega z forum poratował niepotrzebnym sterownikiem.

Prace natomiast idą do przodu. Powstała sortownia węgla w całości zaprojektowana przeze mnie. Pozostało jeszcze wykonać połączenie szybu z sortownią zabudowanym taśmociągiem. Od strony drogi powstał płot a całość otrzymała oświetlenie latarniami.

IMG_20220731_004426.jpg
IMG_20220731_004508.jpg
IMG_20220731_004536.jpg
IMG_20220731_004553.jpg


Początkowo miałem zamiar drogę poprowadzić wiaduktem nad torami ale po przemyśleniu doszedłem do wniosku, że raz, że droga będzie się kończyć w powietrzu a dwa to z łatwością będzie można o ten wiadukt zahaczyć przy przechodzeniu. Zatem drogę wpuściłem w tunel.

IMG_20220731_004522.jpg




Mała stacja na górnym poziomie otrzymała cyfrowo sterowane semafory kształtowe.

IMG_20220731_004441.jpg
IMG_20220731_004455.jpg
IMG_20220731_004636.jpg
IMG_20220731_004655.jpg


Z kamieniem na zwałowisko obecnie jeździ OKo1, gdyż nie mam innego tendrzaka z dekoderem i generatorem dymu.


Jednak na dekoder i generator dymu oraz cyfrowe sprzęgi czeka widoczny w oddali TKt3.

IMG_20220731_004716.jpg


Na tą chwilę trzeba wykończyć staw i zalać go wodą. Fajnie by było, gdyby ktoś napisał, jak to najlepiej zrobić. Chciałbym, by z jednej strony była dzika plaża, jakieś małe, drewniane molo, trzciny (nie wiem skąd je wziąć by wyglądały jak najbardziej realnie).

Po wykończeniu góry przyjdzie kolej na robienie całego sterowania rozjazdami i semaforami świetlnymi.....
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#74
trzciny (nie wiem skąd je wziąć by wyglądały jak najbardziej realnie)
Ktoś już tutaj na forum robił trzciny (chyba tez były pałki wodne) nawet tutorial był, ale kto dokładnie to nie pamiętam. Coś z jakimś małym kanałem rzecznym było lub strumykiem. Może ktoś konkretniej pomoże.
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#75
Ktoś już tutaj na forum robił trzciny (chyba tez były pałki wodne) nawet tutorial był, ale kto dokładnie to nie pamiętam. Coś z jakimś małym kanałem rzecznym było lub strumykiem. Może ktoś konkretniej pomoże.
Szukałem, ciężko znaleźć. Robił ktoś z pędzla ławkowca ale to takie niezbyt ciekawe. Noch robi trzciny i sitowie, chyba zamówię po opakowaniu i zobaczę jak to wygląda na żywo. Do Ciebie zaś niedługo się uśmiechnę o figurki :)

Tymczasem obrotnica i krany wodne nabrały polskich kolorów.

IMG_20220801_192009.jpg
IMG_20220801_192057.jpg
IMG_20220801_193039.jpg
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#76
Właściwie to górna część makiety skończona. Niebawem lepszej jakości zdjęcia postaram się wrzucić.

Natomiast zwracam się do Was z prośbą o poradę. Czas rozpocząć robić dół, czyli sterowanie rozjazdami i semaforami świetlnymi. Z elektroniki niestety jestem zielony choć szybko się uczę.

Co polecacie do sterowania rozjazdami i semaforami?

Istotna jest oczywiście cena i dostępność. Potrzebuję 35 napędów do rozjazdów. Napędy MTB czy serwa modelarskie? Jeśli serwa to jak je montować? Semafory kształtowe już zakupiłem z dekoderami, semafory świetlne na razie to tylko atrapy - świecą by było ładnie. Fajnie byłoby gdyby pełniły swoje funkcje :)

Interesuje mnie sterowanie cyfrowe z poziomu aplikacji Z21 na telefonie lub tablecie.

Będę wdzięcznym za pomoc.
 

mjasinsk

Aktywny użytkownik
Reakcje
514 57 11
#80
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki