• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektromechanika "u Lucky'ego"

OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#81
Niestety nie, już ktoś pytał, chyba nawet w tym temacie.
Ograniczeniem jest tu otwór w kostce plexi pod slupek/światłowód i sam światłowód.
Po prostu nie posiadam mniejszego frezu jak 0.8mm, a głupio by wyglądała latarnia w TT na słupku srednicy 1mm :)

Spróbuję dzisiaj zrobić samą kostkę bez otworu i wyciąć okleinę w TT, zobaczymy wgl jak to się składa :)
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#87
Zwrotnik podświetlany H0 napędzany ze zwrotnicy.
Płytka podświetlania pod makietą, reszta na górze.

IMG_20230313_114122.jpg
IMG_20230313_114638.jpg


Oczywiście spód latarni i światłowód trzeba podmalować na czarno., ale to próba.
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#88
Kolega @Bolesław 102 zareagował na "folie" kciukiem w dół. Cóż... ja nadal uważam, że blaszki są najlepsze. W ostateczności cienki preszpan (0,25mm). Też się ładnie tnie laserem. Może i teraz ta foli ładnie wygląda. Ale makiet nie buduje sie na trzy- cztery miesiące a na lata. I trzeba to brać pod uwagę zwaracając uwagę na dobór materiału.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#89
Wątpię, że okleiny reklamowe, które wytrzymują różne warunki atmosferyczne latami, miały by w suchym i ciepłym wytrzymać tylko kilka miesięcy.

Pewnie, że blaszka, to blaszka, ale i folia folii nie równa.
Ja akurat robię tak.
 
Ostatnio edytowane:

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#90
Gdzie widziałeś okleiny reklamowe utrzymujące się LATAMI? Reklama zewnętrzna "żyje" około miesiąca. Później zmienia się jej temat a co za tym idzie podłoże na którym jest wydrukowana.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#91
Kolego Ty to w ogóle czytasz, czy zafiksowałeś się na swoich racjach?
Napisałem już co to za folia, gdzie ją widziałem i skąd ją mam...

Nie rozumiem co mają na celu Twoje wpisy.
Produkujesz blaszki? To super.
Może sam coś kupię :)
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#94
Jest jeszcze preszpan.
To, że napisałem o foli wynika z mojego doświadczenia z tym materiałem. Wieloletniego... I nie jest moim zamiarem negowanie czyjeś pracy. To tylko zwrócenie uwagi w temacie: " co będzie się działo za kilka..."
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#95
Mam nadzieję, że nic. Tą folią okleja się auta, nie bilbordy.
Mam jeszcze cieniutkie, czarne tworzywo stosowane w zasilaczach do izolacji pcb od metalowej obudowy. Też mogło by się sprawdzić. Tylko to (tak jak i preszpan) trzeba by kleić do kostki plexi. Tutaj już mamy klej.

Pewnie spróbuję kiedyś.

Ktoś też pisał z początku o użyciu samych kształtów z folii samoprzylepnej jako szablonu, pomalowaniu całości na czarno i odklejeniu kształtów, też ciekawy pomysł.

Można na różne sposoby.

Pozdrawiam i przepraszam jeśli się unioslem :)
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#96
Po to jest forum żeby wymieniać się doświadczeniami. Folie samochodowe do 'car wrappingu' są różne i od ich jakości zależy okres ich trwałości (od 3 do max 10lat). Zazwyczaj degradacji w pierszej kolejności ulega klej, który te folie trzyma do podłoża. No i zobacz jakie powierzchnie klejenia masz na samochodzie a jakie na lampie zwrotnicowej w skali 1/87.
Co do preszpanu. Sklejasz krawędzie, malujesz i nakładasz na kostkę z pmma. Żeby sie trzymało dajesz krople kleju AC gdzieś pod spodem.

Jeżeli czysto i dokładnie skleisz preszpan to taki układ praktycznie będzie wieczny.

Nie polecam malowania z szablonem. Spod farby zawsze gdzieś wyjdzie światło i ciężko będzie z tym "walczyć". Najlepsze jest obłożenie (oklejenie materiałem nieprzepuszczającym światła.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#97
Próba z pasem.
PMMA, okleina na front i laminat (daszek i płytka LED)
1. Daszek musi być cieńszy.
2. Lakiernik ze mnie nie będzie :)

IMG_20230315_110044.jpg
IMG_20230315_110212.jpg
IMG_20230315_110154.jpg
IMG_20230315_110133.jpg



A przed malowaniem wyglądał wspaniale :p
 
Ostatnio edytowane: