• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektromechanika "u Lucky'ego"

OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#61
Podstawa do zamontowania i podświetlenia wskaźnika.

IMG_20220624_091809.jpg
IMG_20220624_091406.jpg


Wysokość 2.5mm umożliwia montaż pod makietą jak i na powierzchni makiety, zaraz przy torze.

IMG_20220624_092550.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#62
Dzisiaj mnie naszło na wycięcie jakiegoś szablonu.

IMG_20220629_185430.jpg
IMG_20220629_185447.jpg


Oto mój wagon ćwiczebny :)

IMG_20220629_183921.jpg


Podwozie ze starego Piko, dorobione gniazda krótkich sprzęgów, barierka własnej roboty, tablice z kilku innych wagonów, ale to nie ważne...
Logo CPN wypalone w taśmie malarskiej, przeciągnięte białym sprayem.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#63
System sterowania semaforami uSRK robiony dla jednego z Kolegów.

Moduły jednej z głowic stacyjnych.
Moduł 5 semaforów wyjazdowych i moduł 2 semaforów wjazdowych, z dwóch różnych kierunków.

IMG_20220703_154337.jpg

Oba moduły spinane tylko czterema przewodami (zasilanie +/- i komunikacja)
Do każdej płytki przekaźnika po jednym drucie od styku przy rozjeździe.
To wszystko.

Kolejne będą:
Moduł 4 semaforów wyjazdowych i moduł trzech semaforów wjazdowych z różnych kierunków.
Żeby było ciekawiej - wszystkie wyjazdy będą powiązane z SBL na szlaku.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#65
Nie, idzie jak burza, testuje ma wszystkim co mam pod ręką. Nawet wypaliłem dla syna litery do układania wyrazów (co ciekawe) w materiale odbijającym światło!
Oczywiście do sterowania laserem są odpowiednie komendy, np $32 = 1 żeby wygasał podczas przejść między dwiema różnymi liniami (ruch z G0), albo M4 - zmniejszał automatycznie moc na zakrętach, bo przecież na zakrętach maszyna zwalnia i takie miejsca miałbyś bardziej wypalone/stopione gdyby laser miał ciągle tę samą moc.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#67
Okres wakacyjny, nic się nie dzieje, ale dzisiaj odpaliłem maszyny i próbowałem pas świetlny do semafora.

Niby coś tam wyszło, (PMMA+okleina) ale okleina nadaje się na front, daszek już trzeba wykonać z czegoś sztywniejszego...

(nie mogę zamieścić zdjęć, a mają poniżej 2MB)

server error occurred
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#68
Jest jakiś problem techniczny, ja też nie mogę załadować zdjęcia. Ale 2 MB to trochę dużo, wydaje mi się, że zdjęcie nie powinno mieć więcej nić ok. 0,5 MB - ale może coś się zmieniło ostatnio i teraz można większe? Ja przed chwilą próbowałem ze zdjęciem 330 KB i też nie weszło.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#69
Zawsze był komunikat, jeśli zdjęcie przekraczało 2MB, to, które chciałem zamieścić ma 180kB.
Rzeczywiście, muszą być jakieś niedomagania techniczne.
No nic...
Na pewno wrzucę, kiedy tylko system na to pozwoli.

Miłej nocki :)
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
#70
Napisałbyś coś więcej o swoim laserku. Co to, gdzie kupić i za ile. No i w kilku słowach jak się to obsługuje - wczytujesz jakieś standardowe formaty plików czy jakiś specjalny dedykowany program / język ?
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#71
Cześć.

Jest to laser o mocy (deklarowanej przez producenta) 1.6W
Konkretnie ten laser:
Allegro nr oferty 12149409314
IMG_20220815_143840.jpg

Przede wszystkim należy pamiętać, ze podłączamy go trzema przewodami, +12V, GND i sterowanie. Teraz uwaga!

W oryginalnej wiązce zamienione są dwa przewody +12 ze sterowaniem.
Nie wiem, czy tak jest w każdym, ale u mnie było i jeden z kupujących też wspomniał o tym w komentarzu.
IMG_20220815_143822.jpg

Nie wiem, jaką średnicę plamki można uzyskać (ciężko to stwierdzić przez dostarczone okulary), ale promień lasera jest stożkiem, więc na odpowiedniej wysokości i skupieniu regulowaną soczewką plamka jest mikroskopijna, dlatego też wystarczy tak mała moc.
IMG_20220815_143806.jpg

Od kiedy dostałem frezarkę 3040, to mały chińczyk 3018 poszedł w kąt.
Zamówiłem więc do niego ten laser i na prawdę nie żałuję.

Oczywiście laser to tylko dodatek do maszyny CNC zamontowany zamiast wrzeciona.
Oprogramowanie jakiego używam:
Projektowanie - CUT2D, czasem Traxmaker i export do DXF, potem importuje do CUT'a.
Tam tworzymy ścieżkę narzędzia i nadajemy jej parametry (np ilość przejazdów, głębokość cięcia, czy narzędzie ma jechać na zewnątrz, wewnątrz, a może po samej linii)
Obsługa samej maszyny - Candle.

Ogólnie ta mała maszynka 3018 jest fajna i niedroga, ale średnio nadaje się do frezowania (słaba sztywność, dokładność) z laserem radzi sobie świetnie - nie ma oporów przy skrawaniu jak ma to miejsce przy pracy z frezem, nie działają żadne siły boczne itp.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#73
Prototyp układziku do wyzwalania semafora przyciskiem, lub oddziaływaniem pociągu.
Dla jednego Kolegi z forum.
IMG_20221214_193324.jpg

Po zwarciu wejścia z masą, przełącza światełko z czerwonego na zielone. Po upływie 10-15s wraca do światła czerwonego.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#76
Można, wszystko można. To akurat robota na zlecenie. Jak najprościej i jak najtaniej.
Nie wiem, czy jeszcze komuś mogło by się coś takiego przydać, ale jeśli znajdą się chętni to i projekt się rozwinie.
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#77
Teraz powstaje przełącznik tzw bistabilny.
Czyli załączanie/wyłączanie (lub przełączani np świateł na semaforze) jednym przyciskiem, chwilowym.


Płyteczka w technologii SMD o wymiarach 19x13mm :)
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#78
Teraz powstaje prosty sterownik semaforów wyjazdowych 4 komorowych.
Płytka wielkości pazura i tak samo brudna, ale na szczęście z pasty lutowniczej :)
Będzie wyświetlać S2, S5, S10, Ms2 i Sz

IMG_20230309_192706.jpg
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#79
Jest i on.
Małe sprostowanie, sterownik to przystawka, która umożliwia wyświetlenie dodatkowo sygnałów S10 i Sz.
Sygnały S1, S2, S5 i Ms2 wyświetlamy standardowo, podając masę na poszczególne światła semafora.

IMG_20230309_202046.jpg


S4k - Podłaczenie.png


Może jutro wrzucę filmik z działania.
 
Ostatnio edytowane: