• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Deutsche Bundesbahn 1949-1993 - modele i 1:1

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
Nawet polewanie betonu czy gruntu wodą przy gaszeniu płonących cieczy stanowi zagrożenie większego rozprzestrzeniania się tej cieczy i tym samym rozprzestrzeniania się pożaru.
Ekstremalnym tego przykładem był tragiczny w skutkach pożar bodajże w rafinerii w Czechowicach gdzie użyto do gaszenia wody która rozniosła płonące paliwo w rejon gdzie przebywali strażacy.
Z pagórków za Sikornikiem w Gliwicach, po zmroku było widać łunę przez kilka dni. Tak się jarało.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.412 463 29
Na tym zdjęciu to akurat bardziej widać czeską stronę, czyli stację ČSD Železná Ruda. Nie jestem pewien, czy w tamtych latach była to faktycznie stacja graniczna w sensie funkcjonującego kolejowego przejścia granicznego - to zdjęcie sugeruje, że raczej nie.
 

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
1.042 2 1
Na tym zdjęciu to akurat bardziej widać czeską stronę, czyli stację ČSD Železná Ruda. Nie jestem pewien, czy w tamtych latach była to faktycznie stacja graniczna w sensie funkcjonującego kolejowego przejścia granicznego - to zdjęcie sugeruje, że raczej nie.
Za Atlasem kolejowym: "3. września 1953 roku stacja Železná Ruda-Alžbětín przestała pełnić rolę stacji granicznej. Na peronach postawiono ogrodzenia dzielące stację na część niemiecką i czeską. 2. czerwca 1991 r. Czeska połowa stacji została oficjalnie otwarta"

Tu ujęcia części DB z połowy lat 80. :
https://flic.kr/p/242oqyf https://flic.kr/p/H1UZQ5 https://flic.kr/p/242opAJ
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.412 463 29
Czy chodzi o BR 24? A co do tego, co ciągnęło prawdziwego Rheingolda (nie muzealnego, czy raczej turystycznego składu), to o BR 38 wiem, zdjęć BR 24 z Rheingoldem rzeczywiście też nie widziałem. Pociągi turystyczne były prowadzone bardzo różnymi lokomotywami, więc tu często zdarzały się bardzo dziwne zestawienia.
 

qwertas

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.367 40 2
Ukryłem tam nutę żartu ;)
A w BW Szafa Wschodnia cztery siostry pozowały do sesji Vouge. Wypastowane i wypudrowane - każda chce być na okładce! ;)
Była jeszcze siostra na gazie (BR210), ale tak ją zawiało, że inna, ta bez szans na okładkę, odpholowała ją do szafy...
IMG_8896.jpg
IMG_8895.jpg
 
Ostatnio edytowane:

qwertas

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.367 40 2
Czy to Bucket-Challenge?
Personel BW Szafa Ost podjemuje się wyzwania!
IMG_8897.jpg
IMG_8898.jpg

PS.
Czy można zapytać gdzie stacjonują lokomotywy z zdjęć powyżej? Oraz czy w nocy ktoś strzeże BW, i czy szczeka, czy od razu gryzie?
;)


PS2.
Nie potrzebuję kolejnej 218, nie potrzebuję kolejnej 218, nie potrzebuję kolejnej 218...
Ta granatowa z Bawarii ma tak piękną żółtą "skarpetkę" :love:
 

Ropu

Znany użytkownik
Reakcje
1.226 25 2
Trochę celowo nie podałem nawiązując do konwencji, a jednocześnie chcąc zapobiec dyskusjom które lepsze które gorsze, czyli o wyższości świąt jednych nad drugimi.
Ale dla zainteresowanych Ludmiły od lewej 3x ESU, 2x Roco.
BR 210/218 od lewej 3x Roco i 1x Esu.
 

qwertas

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.367 40 2
To może pieska na parę dni do teściowej?? :niepewny:
A z rodziną na tydzień na Hel?
:devil:


W moim BW 4x Roco + 5x Piko.

Czy Roco kiedyś zrobi lifting Ludmiły i wsadzi krótki sprzęg i ucywilizuje "(nie)światłowody"?
 

robertkroma

Znany użytkownik
Reakcje
1.597 25 2
Dla mnie nie ma dyskusji która lepsza czy gorsza, chyba że coś jest porządnie spaprane jak wózki w Brawie w BR132. A niektóre loki, czy wagony ma się podwójne z różnych firm dla "miecia" i drobnych różnic wyróżniających dany model. Skoro się kupuje to się ma.
 

qwertas

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.367 40 2
Prawda! Choć, gdyby Roco zrobiło liftingi kilku modeli. A oświetlenie na LEDach i kinematyka krótkiego sprzęgu to już tak naprawdę szczególiki od strony technicznej, ale istotnie podnoszące poziom "radochy".
A co jak co, Ludmiły klepią wszyscy - Roco, Brawa, MaTrix, Piko i ESU. To znaczy, że każda z tych firm wie, że te modele sprzedadzą się w każdych ilościach. Więc mała poprawka ze strony Roco byłaby wyłącznie inwestycją w przyszłość :).
 

qwertas

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.367 40 2
Hmmm... Pamiętajmy, że w Stanach purytanizm doprowadził do prohibicji.
Nie wiem czego bać się bardziej ;)

PS
Jako ciekawostkę podam, że jak to się fachowo mówi, "w literaturze przedmiotu" (tej niemieckojęzycznej) można się często spotkać z terminem "Polnische Bundesbahn". Tak jak wielu Polaków myśli, że wszędzie na świecie są stacje CPN, tak i wielu Niemców/Niemek na całym świecie jeździ lokalnymi Bundesbahnami.