• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Centralka DR5000, digikeijs

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
303 0 0
#87
Podłącz multimausa, przełącz się na tryb sterowania rozjazdami i spróbuj zmienić wybraną na MM zwrotnicę za pomocą DR5000 Configuration lub jakiegoś programu w którym to możesz zmienić (może być z apki).
 

leszek-rzeszów

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
281 1 1
#88
multimausa już nie mam :( ale chyba znów go sobie kupię bo czasem się przydaje

co do programu to jaki sugerujesz? mam apkę z21 - apka tryb zwrotnic, serwomechanizm działa(w prawo, w lewo) po przez dekoder ale inny moduł który ma go odczytać(jego adres) - programowanie przez zapamiętanie adresu
pytanie tylko czy tak samo działa multimause i apka z21 w trybie zwrotnic w sensie czy wysyłana jest informacja na port XpressNet
moduł ten co ma przejąć adres zwrotnicy nic nie zapamiętuje i szukam informacji jak sprawdzić czy port XpressNet w dr5000 faktycznie coś dostaje na wyjście.
 

Marcus-Polonus

Aktywny użytkownik
Reakcje
249 2 0
#90
Panowie, pytanie raczej do tych, co bawią się WiFi jako Z21.

Co się u Was dzieje, gdy wciskacie komendę STOP w apce w prawym górnym rogu? Są dwa ustawienia: zatrzymanie lokomotywy lub wyłączenie napięcia.
Z jakiegoś powodu, gdy naciskam STOP do zatrzymania jednej lokomotywy niektóre też się zatrzymują, po czym od razu się rozpędzają do poprzedniej prędkości.
Inny ciekawy problem to też mam, gdy awaryjnie wyłączę zasilanie torów (opcja druga). Z reguły po włączeniu z powrotem zasilania lokomotywom się zerują ustawienia prędkości, ale jedna z nich tego nie robi i znowu się rozpędza. W tym przypadku wiem, że chodzi konkretnie o ET22 z ESU LokPilot V4.

Ma ktoś pomysł, czym jest to powodowane? Jakieś ustawienie w dekoderze?
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
#91
Pytanie z innej beczki...
Jako, że jeszcze jadę na analogu, a jak widzę cyfryzacja chcę czy nie jednak mnie czeka, to czy jest ktoś w stanie mi wytłumaczyć jak.... laikowi co dokładniej poza dr5000 i dekoderami w lokach jeszcze będzie mi potrzebne do zbudowania dzialającego systemu sterowania (chyba asortyment digikeijs będę brał finalnie ood rozwagę)???

Z góry dzięki i pozdrawiam,...
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
#92
Wszystko zależy od tego co będziesz chciał mieć, musisz doprecyzować pytanie.
FDC7F532-BD24-48D5-8AFF-4DAB571D0A51.jpeg

System Digikeijsa: centrala, booster, 5x dekoder akcesorii oraz 6x moduł informacji zwrotnej.
System ciagle w budowie, teraz czeka mnie rozbudowa o moduł informacji zwrotnej z Railcom.
Tym co jest teraz można sterować na przykład 40 napędami do rozjazdów lub 80 źródłami światła oraz można ustawić 96 punktów informacji zwrotnej.
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#94
Pytanie z innej beczki...
Jako, że jeszcze jadę na analogu, a jak widzę cyfryzacja chcę czy nie jednak mnie czeka, to czy jest ktoś w stanie mi wytłumaczyć jak.... laikowi co dokładniej poza dr5000 i dekoderami w lokach jeszcze będzie mi potrzebne do zbudowania dzialającego systemu sterowania (chyba asortyment digikeijs będę brał finalnie ood rozwagę)???
Hej poza centralką i dekoderami w lokomotywach . Dekodery w wagonach do sterowania oświetleniem poza tym DR 5018 do podłączenia rozjazdów i sygnalizacji na torach poza tym trzeba zbudować bloki - podcinki torów w których będą się zatrzymywać pociągi np. na stacjach przed sygnalizatorami na bocznicach itd... do tego potrzebne będzie DR 5088 czyli informacja zwrotna , w zależności jak duża jest makieta to potrzebny będzie boster wzmacniacz zasilania DR 5033
Do zasilania rozjazdów i sygnalizacji jak i oświetlenia makiety proponuję Ci dołożyć osobne zasilanie żeby nie obciążać za bardzo centrali DR 5000 np zasilacz od laptopa. Ja mam na 16V ustawione zasilanie na centrali i DR5018 , DR 5088 .Zasilanie wszędzie musi być równe np.16V .
Przy zakupie DR 5088 informacji zwrotnej musisz się określić czy twój system sterowania będzie oparty na RailCom , LocoNet czy Roco R-bus ja mam LokoNet Digikeijs DR4088LN-CS 2R - 16-kanałowy moduł informacji zwrotnej s88N z interfejsem LocoNet i detekcją przepływu prądu
Poza tym jak będziesz robił pętle na torach to potrzebny będzie DR 5013 moduł pętli .
Pozdro Tomek
Ps. Jak masz pytania pisz
Widzisz zapomniałem dodać do sterowania makiety używam GbbKolejka oprogramowania na PC jak i Roco multi mausa. Pozdro
 
Ostatnio edytowane:

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
#96
Panowie, pytanie zadałem dlatego, że jak zacząłem się rozglądać co z czym i w jakim standardzie, to zwyczajnie zrobił mi się kocioł jakich mało... Jak Misiek wspomniał, narazie to co mam, to skromne kółeczko, ale od czegoś trzeba w końcu zacząć.
Na początek centralka, dekodery do loków i jako manipulator wystarczy telefon/tablet np z "Z21" pobranym z googloszopu.... (tyle starczy na poczatek o ile dobrze się zorientowałem)
Co do dekoderów do oświetlenia wagonów. .., czy jest jakaś różnica pomiędzy dekoderem do loka i do wagonu
(różnica w budowie, sofcie etc)??

Dzięki Marku, dzięki Tomku i pozdrawiam,...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#98
co dokładniej poza dr5000 i dekoderami w lokach jeszcze będzie mi potrzebne do zbudowania dzialającego systemu sterowania
Na początek nic więcej: jakaś centrala sterowania, np. wspomniany DR5000, ale także MM Roco (nawet ze starą centralką, albo z Z/z21), Piko itp. i oczywiście dekodery w lokomotywach. A dalej, to już:
Wszystko zależy od tego co będziesz chciał mieć, musisz doprecyzować pytanie.
Możliwości jest bardzo dużo, oprócz prostego sterowania lokomotywami i ew. oświetleniem wagonów, także systemy kontroli zajętości toru, automatyczne hamowanie, cyfrowe sterowanie akcesoriami (zwrotnice, sygnalizacja, oświetlenie) itd. itp.
Co do dekoderów do oświetlenia wagonów. .., czy jest jakaś różnica pomiędzy dekoderem do loka i do wagonu
(różnica w budowie, sofcie etc)??
Do wagonów stosuje się tzw. dekodery funkcyjne, bez możliwości sterowania silnikiem, za to z większą liczbą wyjść funkcyjnych. Są nieco tańsze od normalnych dekoderów jazdy i oświetlenia. Wyglądają praktycznie tak samo, też podłącza się je do standardowych gniazd (6 i 8 pinów, 21MTC, PluX...), albo bez żadnej wtyczki, a tylko z wyprowadzonymi przewodami. Różnice w oprogramowaniu oczywiście są (bo zbędne są funkcje sterowania silnikiem), ale z punktu widzenia użytkownika to jest bez znaczenia. Ustawienia realizuje się CV-kami, tak samo, jak w dekoderach jazdy.
 

VSM

Użytkownik
Reakcje
62 0 0
Od kilku lat steruje pociągami za pomocą białej z21. Ostatnio zamarzyło mi się ustawić semafory i do ich sterowania chciałbym wykorzystać program JMRI. Niestety okazało się, że JMRI, DR4018 i z21 nie bardzo chcą ze sobą współpracować. Są ogromne opóźnienia, do tego stopnia, że po kilku sekundach wszystko się zawiesza na XpressNet a od razu się zawiesza na LocoNet. Kupiłem więc DR5000, w zasadzie dzisiaj wyjąłem z paczkomatu i już wiem, że takich problemów nie mam. Wszystko działa sprawnie, ale zdziwiło mnie to, że oprócz połączenia przez sieć musi być jeszcze połączenie przez USB. Myślałem, że ono służy tylko do ustawienia różnych opcji. Trochę to nieporęczne... Zmieniłem więc tryb na symulowanie z21 i co ciekawe na LocoNecie są opóźnienia, ale nieduże, za to przez XpressNet działa wszystko bez zarzutów. No i w tym ustawieniu połączenie przez USB nie jest potrzebne. Ot, taka ciekawostka. Dla mnie to trochę czarna magia co się z tym wszystkim dzieje i jak to działa...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 30
DCC 3
DCC 0
DCC 4
DCC 11

Podobne wątki