• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Centralka DR5000, digikeijs

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
308 0 0
#2
Witam,

Miał ktoś styczność z DR5000, interesuje mnie współpraca z manipulatorami np. Digitrax DT400.

Pozdrawiam
Mam taką centralkę. Jest to niezły "kombajn" w niskiej jak na możliwości cenie.
Nie sprawdzałem jej z DT400, ale nie powinno być problemów.
Sama centrala pracuje jak centrala LocoNetowa. Ma zaimplemantowany LocoNet v.2.0 (czyli między innymi rozszerzone sloty). Obsługuje również pakiety Uhlenbrocka.
Z FRED'kami działa bez problemu. Można też udostępnić adres lokomotywy do przechwycenia korzystając z dołączonego softu. Powinno to też zadziałać również z DT400.
Z innych manipulatorów używam ją również z MultiMaus'em (ale to już inna historia). No i pomijam możliwość obsługi z poziomu komputera.

Pozdrawiam
PIotr
 
OP
OP
K

koc

Użytkownik
H0e
Reakcje
0 0 0
#3
Właśnie też sobie kupiłem, hehe
A jaką wersję masz u siebie softu, czy opłaca się update do np. v1.2.3?

Jak się namyślę i kupię DT400 lub DT500, to wrzucę tu informację.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
308 0 0
#7
DR5000 to bardzo ciekawa centrala. Co istotne również dostępna w przyzwoitej cenie.
Moją kupiłem w sklepie shop.dcc24.eu.

Postaram się stopniowo podzielić swoimi doświadczeniami z jej użytkowania. Zachęcam też innych do dzielenia się swoimi.


Na początek specyfikacja producenta (przepraszam za amatorskie tłumaczenie):

DR5000 Multi-bus central (fotografie ze strony producenta)

dr5000-adj_schuinboven_rechthoek_35_.png


Złącza standardowe:
dr5000_achterkant_rechthoek_35__1.png

USB
- Komunikacja z komputerem/programem sterującym;
- Protokół LocoNet lub XpressNet V3.
- Wirtualny COM-port, szybkość transmisji 9600, 19200, 38400, 56800, 115200 Bodów.
- Możliwość uaktualniania Firmware

L.NET T
- Złącze urządzeń zgodnych z LocoNet'em (Kontrolery, Moduły informacji zwrotnej itp.) Zasilanie maksymalne 12V/1000mA

L-NET B
- Złącze urządzeń zgodnych z LocoNet'em (Kontrolery, Moduły informacji zwrotnej itp.) oraz korzystających z sygnału DCC np. boostery . Zasilanie maksymalne 12v/600mA (rail-sync);

X-BUS/R-BUS
- Złącze urządzeń zgodnych z XpressNet'em: np. MultiMaus, LH100 itp. Zasilanie maksymalne 12v/1000mA;
- Złącze modułów informacji zwrotnej R-BUS (ROCO).

B-BUS
- Złącze boostera ROCO, np. MultiMaus booster 10764

RS-BUS
- Złącze modułów informacji zwrotnej Lenz-RS-Bus.

ext88N
- Złącze modułów informacji zwrotnej s88N. Maksymalnie 16 modułów 16 wejściowych (256 wejść)
- Złącze modułów DR502xEXT (dwu kierunkowa komunikacja).

Track-Output
- Wyjście sygnału DCC Torów. Maksymalnie 19V/3.2Amp. Minimalne napięcie zasilania 14V.

Program-Track
- Wyjście sygnału DCC toru do programowania. Maksymalnie 19V/800mA.
Automatycznie przełączany na sygnał DCC torów, gdy nie jest używane programowanie.

Inne zabudowane interfejsy:
LAN
- 100baseT Ethernet. Może być połączony z lokalną siecią via DHCP.

WiFi/WLAN
- Moduł łączności bezprzewodowej bgn z wbudowaną wewnętrzną anteną.
- Obie sieci mogą być dostępne przez UDP/IP i TCP/IP;
- Protokoły: Lenz XpressNet i/lub L.NET-TCP/IP;
- Ustawienia Wifi/LAN mogą być modyfikowane przez przeglądarkę internetową;
- Moduły WiFi / LAN mogą służyć jako punkty dostępowe AP (access point) a także jako router pomiędzy DR5000 a WiFi sieci domowej (LAN).

Sterowanie:
Stop
- Wyłącza sygnał DCC na wyjściu wewnętrznego boostera.

Go
- Wyłącza sygnał DCC na wyjściu wewnętrznego boostera.

IR-Throttle
- Odbiornik IR zgodny z Uhlenbrock IRIS i Piko DigiFern (lub innych urządzeń zdalnego sterowania w systemie RC5/36Khz).
- 4 kanały, Każdy kanał bezpośrednio kontroluje/przełącza 1 lokomotywę i 4 przełączniki.

- Więcej sposobów sterowania dostępne przez X-BUS i/lub L.NET, moduły DR502xEXT lub przez interfejsy USB/LAN/Wifi.

Sygnalizacja LED:
STATUS
- Power: Obecność zasilania na wyjściu; Wskaźnik Programowania
- Load: Obciążenie wyjścia. Intensywność wzrasta wraz obciążeniem boostera.
Wyłączona = brak obciążenia, całkowicie włączona - 3.15Amp;
- Short: Zwarcie na wyjściu boostera. Mruganie sygnalizuje krótkie zwarcie. Ciągłe świecenie Tor odłączony.

USB
- TX: Dane są wysyłane do komputera;
- RX: Dane są odbierane z komputera.

INFRARED
- RX: Poprawny odbiór danych z interfejsu IR.

X-BUS
- TX: Dane są wysyłane przez X-BUS
- RX: Dane są odbierane z X-BUS.

STOP
- Sygnalizuje wyłączenie boostera i sygnału DCC.

GO
- Sygnał DCC i booster włączone..

L.NET
- TX: Dane są wysyłane przez LocoNet;
- RX: Dane są odbierane z LocoNet.

ext88
- Jest aktywne co najmniej jedno z wejść modułów informacji zwrotnej s88; Intensywność świecenia rośnie wraz z liczbą włączonych wejść.

WiFi
- Active: Sieć Wifi aktywna.

LAN
- Link: LAN jest podłączony i podłączony do switch'a / hub'a / router'a.

ROUTER
- Status: Wewnętrzny router aktywny.


DCC:
Lokomotywy
- 126 bezpośrednio działających/kontrolowanych lokomotyw;
- Obsługa F0 - F28;
- 14/28/128 kroki szybkości;
- Długie i krótkie adresy. Obsługa adresów do 9999 (dla długich), oraz 0-127 (dla krótkich)

Akcesoria
- 2048 przełączników;
- Offset +4/-4 dla zgodności z MultiMaus

Informacja zwrotna
- 2048 wejść (łącznie dla wszystkich magistral wejściowych).
Mniejsze maksymalne ilości wejść w przypadku różnych magistral.
- Informacja zwrotna z wszystkich magistral w postaci jednej serii wejść o adresach 1-2048

Konwersja protokołów
- Wszystkie protokoły są konwertowane do wewnętrznego protokołu DR.Cmd.
Każda magistrala/złącze dostaje odpowiednie i istotne dane z protokołu wewnętrznego.

Zasilanie
- Dołączony nowoczesny, zasilacz impulsowy z regulowanym napięciem wyjściowym (15 - 24 Volt)


Tyle czytamy w materiałach producenta - Jak to wygląda w praktyce w kolejnych postach...
 
Ostatnio edytowane:

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#8
Czy ta centrala DR5000 będzie działała z programem gbkolejka i czy warto wymienic białe z21 od Roco na Digikejsa DR 5000 Będę wdzięczny za podpowiedz co zrobić ???
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#12
Hej u mnie działa z Gbkolejką w wersji testowej .
Wstrzymuje się z zakupem pełnej wersji ze względu na komputer który jest aktualnie przejściowym a pełną wersje chcę zainstalować na innym kompie a Gbkolejka jest przypisany do konkretnego komputera. Pozdrowionka
Ps. taka informacja może komuś się przyda ;)
:);)
 
Ostatnio edytowane:

JanuszJ

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
T M M
Reakcje
218 7 0
#13
Hej u mnie działa z Gbkolejką w wersji testowej .
Wstrzymuje się z zakupem pełnej wersji ze względu na komputer który jest aktualnie przejściowym a pełną wersje chcę zainstalować na innym kompie a Gbkolejka jest przypisany do konkretnego komputera. Pozdrowionka
Ps. taka informacja może komuś się przyda ;)
:);)
Bez problemu otrzymasz bezpłatnie nowy kod na nowy komputer.
 

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#14
No wiem ale to już "kombinowanie" jest w sensie że najpierw kupił a potem coś wymyśla i potem sprzedawca-producent ma lub nie mam dużo roboty z tym nie wiem nie znam się żadnej roboty nie przyjmuje .:D
Ja uczciwy chłop jestem i nie lubię takich sytuacji.
Kiedyś tak zrobiłem kupiłem program z takimi zabezpieczeniami przed kopiowaniem ( i bardzo dobrze ) potem zmieniłem kompa a potem w tym nowym kompie padała płyta główna czy dysk nie pamiętam (to było kilkanaście lat temu) i mi napisali że kombinuje coś z ich programem . ( no bo tak to wyglądało i co ja mogę za to że dysk padł czy płyta itd... )
Nie pisze broń Panie Boże , że Gbsoft tak robi to była zupełnie inna firma z innej branży żeby to było jasne :)
Ps. To taka historyjka w woli wyjaśnienia
Pozdro Tomek
 

Horvath

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Mam pytanie a propos wymienionego dekodera Digikeijs DR4018. Przeczytałem instrukcję i nie wiem czy dobrze wywnioskowałem z podanej przez producenta tabelki, że nie jest możliwe programowanie go za pomocą Multimaus. Zazwyczaj nie mam problemu z angielskim, ale z racji tego, że w temacie elektroniki jestem totalnym laikiem, nie jestem pewny czy dobrze to zrozumiałem. Czy ktoś z Was, forumowiczów, ludzi zdecydowanie bardziej doświadczonych ode mnie, jest w stanie mi powiedzieć czy faktycznie tak jest?
Pozdrawiam.
 

Horvath

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Bardzo dziękuję za odpowiedź. W takim układzie czeka mnie jeszcze trochę lektury. Mam nadzieję, że uda mi się to ogarnąć.
Pozdrawiam.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
308 0 0
#18
W najbliższą sobotę mamy w Poznaniu warsztaty modelarskie PZMK.
Podobnie do minionych lat, znajdziesz tam doświadczoną w tematyce DCC ekipę.
Zapraszam, pojaw się razem z dekoderem, to pomożemy w programowaniu.
Informację o warsztatach znajdziesz TUTAJ
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
308 0 0
#19
Zaktualizowałem ostatnio soft centrali DR5000 do wersji 1.5.2.
Powiem, tak, jestem pod wrażeniem. :D

Wcześniejsze wersje oprogramowania bardzo dobrze współpracowały z FRED'kami i oprogramowaniem komputerowym sterującym przez Loconet jak i XpressNet.
MultiMAUS pracował, choć nie pozwalał na programowanie CV powyżej 255. Nie dostawał też informacji o zmianach wprowadzonych dla obsługiwanej lokomotywy przez inne sterowniki.
Miłośnicy sterowania smartfonem, też mogli bez dodatkowych inwestycji pobawić się korzystając np. z apki RT Lenz.

Nowa wersja softu pozwala w XpressNet'ie "udawać" inne centrale, podobnie w przypadku WiFi można ustawić parę protokołów transmisji.
Przetestowałem użycie jej jako pseudo Z21.
MultiMAUS'y rozpoznają ją jako Z21. Bez problemu programują cały zakres CV.
Z najnowszą wersją softu (multiMAUS 1.05) poprawnie obsługują funkcje do F28.
Przez wbudowane WiFi bezproblemowo podłączyłem do niej WLANmaus (czyli bezprzewodowy odpowiednik multiMAUS'a).
Działa też na smartfonie apka Z21 mobil.
Jak dla mnie to ciekawa alternatywa dla z21 (centrala tańsza, zbędny zewnętrzny router WiFi, brak płatnych kodów odblokowujących WiFi).

Przed zbliżającymi się lutowymi warsztatami modelarskimi PZMK dostałem parę pytań o współpracę różnych kontrolerów z DR5000.
Spróbowałem w celach testowych, równocześnie sterować jedną lokomotywą z użyciem:
- FREDI (loconet po kabelku),
- multiMAUS (XpressNet po kabelku),
- WLANmaus (WiFi),
- Z21 mobil (WiFi - Smartfon z Androidem),
- komputer przez USB (Throttle z programu DR5000 Configuration).
Wszystko działało poprawnie i na dodatek wszystkie urządzenia poprawnie widziały wprowadzane przez inne zmiany.

Podsumowując jest to naprawdę świetna centrala. :love:
Dodatkowo wciąż rozwijane jest oprogramowanie, więc jej możliwości mogą jeszcze wzrosnąć...
 

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#20
Do powyższego postu dodam informację że poprawnie działa też RailCom (Kanały 1 i 2) i przesyłanie informacji przez loconet z detektora do centralki do programów sterowania. Przetestowałem z JRMI, RocRail i aplikacja Z21 ROCO.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 30
DCC 3
DCC 0
DCC 4
DCC 11

Podobne wątki