• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Projekt makieta HO

R@dek

Aktywny użytkownik
Witam wszystkich serdecznie po dość długiej przerwie.Nadszedł czas na realizację kolejnego projektu makiety stacjonarnej która to mam nadzieję zagości w naszej rodzinie na długo.Poprzednia jak może pamiętacie znalazła nowego właściciela (http://forum.modelarstwo.info/threads/budowa-pierwszej-makiety-piwniczna.9326/). Zapraszam do śledzenia wątku.Na początek kilka fotek z planowania układu torowego.Co jakiś czas (a mam go na budowę nie wiele)postaram się wrzucać kolejne fotki.Pozdrawiam.

Załączniki

Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
No, faktycznie parę lat minęło. Poprawiłem link, bo był błędnie wklejony i prowadził na manowce. :) Życzę powodzenia w nowej budowie.

Andrzej Harassek

Zespół forum
Donator forum
Nie wiem, czy dobrze odczytuję ten plan, ale mam parę pytań i uwag:

1) Czy w miejscu zaznaczonym strzałką jest rozjazd? Jeżeli tak, to jaki jest cel takiej pętli? Wjeżdżając na nią z dowolnej strony wraca się w to samo miejsce bez możliwości dalszej jazdy prawym torem linii 2-torowej. Należałoby zrobić połączenie, narysowane przeze mnie czerwoną linią, lub takie samo na drugim końcu stacji, a najlepiej jedno i drugie, również z innych powodów. Nie mówiąc o tym, że potrzebny będzie moduł pętli.
Jeżeli tam nie ma rozjazdu, to dokąd prowadzi ten tor?

2) Dokąd zmierza tor w tunelu, zaznaczony znakiem zapytania?

3) Jaki jest cel rozdzielenia torów linii 2-torowej na górze, nad tunelem?

plan.png

OP
OP
R@dek

R@dek

Aktywny użytkownik
Nie wiem, czy dobrze odczytuję ten plan, ale mam parę pytań i uwag:

1) Czy w miejscu zaznaczonym strzałką jest rozjazd? Jeżeli tak, to jaki jest cel takiej pętli? Wjeżdżając na nią z dowolnej strony wraca się w to samo miejsce bez możliwości dalszej jazdy prawym torem linii 2-torowej. Należałoby zrobić połączenie, narysowane przeze mnie czerwoną linią, lub takie samo na drugim końcu stacji, a najlepiej jedno i drugie, również z innych powodów. Nie mówiąc o tym, że potrzebny będzie moduł pętli.
Jeżeli tam nie ma rozjazdu, to dokąd prowadzi ten tor?

2) Dokąd zmierza tor w tunelu, zaznaczony znakiem zapytania?

3) Jaki jest cel rozdzielenia torów linii 2-torowej na górze, nad tunelem?

Zobacz załącznik 571407
Zacznę może od toru ze znakiem "?".Jest to wjazd pod makietę gdzie będzie pętla i tor odstawczy.Generalnie pomysł był taki aby były dwie pętle ,dzięki którym to można zawrócić składy w obu kierunkach...

Załączniki

Andrzej Harassek

Zespół forum
Donator forum
Generalnie pomysł był taki aby były dwie pętle ,dzięki którym to można zawrócić składy w obu kierunkach.
No to jeżeli ten tor, który zaznaczyłem strzałką, miałby być tą drugą pętlą, to nie spelni ona swojego zadania z powodów, jakie wyjaśniłem wyżej.

OP
OP
R@dek

R@dek

Aktywny użytkownik
No to jeżeli ten tor, który zaznaczyłem strzałką, miałby być tą drugą pętlą, to nie spelni ona swojego zadania z powodów, jakie wyjaśniłem wyżej.
Tak,to fakt że wjeżdżając na tą pętle skład tylko zmieni kierunek jazdy i dalej jest na tym samym torze.Dopiero po okrążeniu może wjechać na prawy tor...

Załączniki

Andrzej Harassek

Zespół forum
Donator forum
No właśnie, nie powinno tak być, żeby pociąg musiał jechać przez całe okrążenie lewym torem. Jeżeli w ogóle ta pętla jest potrzebna (ja osobiście nie widzę potrzeby), to trzeba byłoby przebudować układ stacji tak, by po zjeździe z pętli dało się wjechać na prawy tor.

OP
OP
R@dek

R@dek

Aktywny użytkownik
Znalazłem trochę wolnego czasu i coś ruszyło:)Pianka,wyrzynarka poszły w ruch zacząłem wstępne kształtowanie terenu.Jeszcze mnóstwo pracy przede mną...:)

Załączniki

Kris

Znany użytkownik
Nabiera kształtów :) Podoba mi się układ i w ogóle :)
Pytanko mam. Jak już "wyrżnąłeś" koryto rzeki, to jak połączyłeś dno z poziomem 0 ?

OP
OP
R@dek

R@dek

Aktywny użytkownik
Nabiera kształtów :) Podoba mi się układ i w ogóle :)
Pytanko mam. Jak już "wyrżnąłeś" koryto rzeki, to jak połączyłeś dno z poziomem 0 ?
Koryto rzeki jest zrobione z tego co wyciąłem na poziomie "0"zamocowane z lekkim spadkiem do poziomu "-1" na metalowych kątownikach i wzmocnione pianą .W połowie długości rzeczki będzie mały uskok wody z wodospadzikiem.

OP
OP
R@dek

R@dek

Aktywny użytkownik
Czy zaznaczone na obrazku elementy są na jednym poziomie "0" ?
Zobacz załącznik 578744
Rzeczka wypływa z poziomu +0,5 do -1.Wjazd w tunel pod makietę gdzie będzie pętla jest na poziomie"0".Pewnie zaraz padnie pytanie czemu rzeka wypływa akurat z tego miejsca???Przecież w realu to nie praktycznie nie możliwe...Tak wiem.Ale to jest tylko makieta ,ma wyglądać ciekawie i przyciągać oko:).Miałem taki pomysł na kawałek wody na makiecie i tak zostanie:))Myśle ze będzie ok.