• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nowości nie-PKP 2015

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.400 463 29
Być może przez jakiś czas po rozpadzie ZSRR tabor nosił oznaczenia kolei radzieckich.
Też mi się to nie podoba i nie wydaje mi się to prawdopodobne. Wagony mogły nosić stare kolory, ale oznakowanie powinno było od razu być zmienione, chyba, że było jakieś porozumienie, w myśl którego koleje rosyjskie były formalnie właścicielem tego taboru. I chodzi tu nie tylko o skrót SZD, ale przede wszystkim o numer, którego druga i trzecia cyfra oznaczały wtedy zarząd kolejowy (20 to właśnie SZD), a obecnie państwo rejestracji pojazdu. Postaram się to jakoś sprawdzić, ale nie mogę obiecać, że dotrę do tych informacji. Na wagonach zielonych da się odczytać rok rewizji: 94 i 93. Na żółto-niebieskim numer jest na fotkach nieczytelny. Skoro to są zdjęcia ze sklepu w Poznaniu, to zakładam, że są to seryjne modele, już w sprzedaży, a nie jakieś prototypy?
 

elektryk33

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
Też mi się to nie podoba i nie wydaje mi się to prawdopodobne. Wagony mogły nosić stare kolory, ale oznakowanie powinno było od razu być zmienione, chyba, że było jakieś porozumienie, w myśl którego koleje rosyjskie były formalnie właścicielem tego taboru. I chodzi tu nie tylko o skrót SZD, ale przede wszystkim o numer, którego druga i trzecia cyfra oznaczały wtedy zarząd kolejowy (20 to właśnie SZD), a obecnie państwo rejestracji pojazdu. Postaram się to jakoś sprawdzić, ale nie mogę obiecać, że dotrę do tych informacji. Na wagonach zielonych da się odczytać rok rewizji: 94 i 93. Na żółto-niebieskim numer jest na fotkach nieczytelny. Skoro to są zdjęcia ze sklepu w Poznaniu, to zakładam, że są to seryjne modele, już w sprzedaży, a nie jakieś prototypy?
Trochę poszperałem w necie (tak naprawdę całą dniówkę na to poświęciłem) i znalazłem niewiele. Jeśli chodzi o skrót SZD na wagonach po 1991 roku to nie udało mi się przez cały dzień znaleźć wagonu z okolic 1994 roku w dostatecznie dobrej jakości aby stwierdzić, że taki skrót w tych latach jeszcze widniał na tych wagonach. Na tym filmie (
) wydaje mi się że jest SZD (ostatni wagon) ale trzeba by dobrego grafika aby pobawił się tym filmem i trochę wyostrzył obraz.

Co do wagonu chyba ukraińskiego to data rewizji jest 1994 rok http://www.reisezugwagen.eu/?p=22332. Jeśli chodzi o jego malaturę, to nie wiem skąd ACME ją wzięło bo nie spotkałem się w necie z takim. W folderze reklamowym były poprawne więc nie wiem dlaczego je tak strasznie rozjaśnili.
Co do oznaczenia zarządu kolejowego to chodziło oczywiście o 3 i 4 cyfrę a nie 2 i 3 tak? Na tym zdjęciu w miarę świeżym jest 20 (3 i 4 cyfra) więc może RZD przejęło tą 20 po SZD.
A tak w ogóle co oznacza ten znaczek i kiedy zaczął się pojawiać?

fdefd.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.400 463 29
:oops: Oczywiście, trzecia i czwarta cyfra.

Kolega elektryk edytował i dodał pytanie, to ja dodam odpowiedź: RŻD rzeczywiście jest formalnym spadkobiercą SŻD i ma numer 20. A znak to po prostu logo RŻD, zresztą ta nazwa jest tam wprost napisana, tyle, że cyrylicą. :p Znak zaczął się pojawiać z chwilą powstania tego przedsiębiorstwa, ale daty nie znam.
 
Ostatnio edytowane:

elektryk33

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
Tutaj http://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?17,4244546 na zdjęciu 4 i 6 facet pisze ( i jest wyraźnie wstrząśnięty ), że jeszcze w 1996 roku wagony mają oznaczenie SZD. Na zdjęciu 6 wskazuje ponadto że jest to wagon ukraiński. Czy wagony kolei ZSRR miały wszystkie takie samo malowanie tzn. ciemno zielone?

Na tym forum http://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?10,7587027,7587027#msg-7587027 z kolei toczy się również dyskusja na temat barw tego ukraińskiego wagonu z zestawu ACME. Niektórzy piszą, że chyba jest to fantazja ACME inni że taki wagon mógł istnieć. Tak czy inaczej schemat malowania wagonu ukraińskiego (zwłaszcza jaskrawość kolorów) pozostaje największą i chyba już jedyną zagadką tego zestawu.

I ponawiam jeszcze pytanie o ten symbol z postu nr 127.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.400 463 29
Piko szykuje kolejną ofensywę przeciw Roco m.in. w postaci kolejnej z serii tzw. Einheitsloks, .... oraz legendy Niemieckich Kolei Federalnych, serii 103 (E03).
Wczoraj miałem okazję obejrzeć BR103 Piko z bliska, Niestety, warunki do fotografowania były kiepskie, ale sam model bardzo mi się podobał. W sprzedaży ma być od listopada, cena wg folderu Piko od ok. 150 euro.

IMG_1826.JPG
IMG_1827.JPG
IMG_1828.JPG
IMG_1829.JPG
IMG_1831.JPG
IMG_1832.JPG
IMG_1833.JPG
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
Zupełnie nieoczekiwanie Marklin wydał taki ładny i w dodatku realistyczny zestaw pociągu węglowego - numer katalogowy 26803 - nawet nie ma stronie Marklina. Można co prawda dociekać poprawności dat rewizji, oraz mogła by się tam znaleźć węglarki drewniane. Ceny od ok 500 euro, ale z loksoudem to właściwie norma. Tak więc ponieważ to Marklin skuszenie się na zakup nie grozi. No chyba, że Triz też wyda. Szkoda, że podobna inicjatywa Fleischmanna zakończyła się jakby w pół drogi. 3 zestawy po 3 węglarki, ale każda z innej kolei niemieckiej [a miały być z KPEV], i do tego nie bylo w pełni odpowiedniego parowozu.
 

Załączniki

Gor717

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
704 8 0
Jestem w kontakcie z MTB i wiem, że nie wykluczają naszej EU/EP05 w skali H0. Zasłaniają się innym projektami ( jak widać coś w tym jest), ale też brakiem dokumentacji technicznej wskazującej na te typowe elementy konstrukcji naszej EU/EP05. Jeśli ktoś może coś udostępnić to może to przyspieszyć cały proces. Albo raczej go urealnić.
 

Gor717

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
704 8 0
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 315
Tabor 154
Tabor 209
Tabor 297
Tabor 187

Podobne wątki