• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Moja domowa makieta modułowa.

OP
OP
Kuszym

Kuszym

Aktywny użytkownik
Reakcje
211 0 0
#41
A jaką? Bo ładnie posadziła...:)
Graty kupione na portalu aukcyjnym - "generator jonów" tak to było nazwane pochodzący ze steamtraininfo.com ale można to znaleźć na portalu za ok 99 zł, sitko metalowe kuchenne, zasilacz regulowany (mnie interesowało 7,5V, 9V, 12V), kable, puszka i przełącznik z hobbystycznego dla elektroników. Generator wybrałem taki, bo ma wysoki mnożnik, np. zasilone 7,5V daje 10,5KV, a przy 9V daje 12KV. Cała impreza ok. 150 zł.
b468bd4e4f8aa003c81f13b6287b.jpg
 

stiff

Użytkownik
Reakcje
237 0 0
#43
Graty kupione na portalu aukcyjnym - "generator jonów" tak to było nazwane pochodzący ze steamtraininfo.com ale można to znaleźć na portalu za ok 99 zł, sitko metalowe kuchenne, zasilacz regulowany
Dokładnie ten sam generator kupiłem ale sam więc za 49pln. Za 99 był komplet z puszką, pstryczkiem, krokodylkami i wtyczkami. Ja zamknąłem ten generator w puszce elektrycznej natynkowej (~10pln w Castoramie). Do tego sitko za kolejne 10pln. Parę kawałków przewodów z szuflady i stary zasilacz od "czegoś". Przewody polutowałem na stałe ale zawsze mogę dodać złączki ale póki co sadzi pięknie więc nie będę nic zmieniał. Tym sposobem można to ogarnąć w okolicach 70-80pln.
Ważne tylko żeby dać odpowiedni zasilacz - nie za mocny. Można stosować napięcie od 4 do 12V. Wg instrukcji max. 12V a większe napięcie może spalić ten generator. Trzeba więc pomierzyć napięcie na wyjściu - przykładowo typowe zasilacze 12V dawały napięcie na wyjściu między 13 a 14,5V. Zasilacze ze starych Nokii 5.9V dawały ponad 7,5. Dałem ostatecznie zasilacz 9V - na wyjściu 11,8V i chyba jest za mocny. Stawia trawe bardzo ładnie ale troche mocno się wszystko elektryzuje. Niedługo kolejna porcja sadzenia i chyba sprubuję ze słabszym zasilaczem.
 
OP
OP
Kuszym

Kuszym

Aktywny użytkownik
Reakcje
211 0 0
#44
Dokładnie ten sam generator kupiłem ale sam więc za 49pln..
Szczerze, to nie pamiętam ile zapłaciłem za ten "generator", bo dość dawno go kupiłem, a swoje musiał odleżeć. Nie jest to istotne, aktualna cena za gotowy pakiet to 99 na portalu.
Co do zasilacza, to kupiłem taki z możliwością ustawienia napięcia. U mnie mierzone 7,5V lub 9V i na takim pracuję. Faktycznie - trawkę stroszy bardzo ładnie. Prace trwają.

Super. Liczyłem też na fotkę gotowego, zmontowanego przez Ciebie ustrojstwa...:D
Proszę - ostatnie foto. Ot zwykła sadzarka, ale jestem z niej dumny - to moja pierwsza i zasadzie własnej roboty.


IMG_20230208_224958051.jpg IMG_20230208_225047300.jpg sadzarka.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Kuszym

Kuszym

Aktywny użytkownik
Reakcje
211 0 0
#45
Zmordowałem elektrykę - bardzo mnie to zaabsorbowało.
Na szczęście zakończyłem prace główne - pozostało spasowanie kolorystyczne (cieniowanie, brudzenie) z drugim segmentem oraz montaż drobiazgów (ludzie, graciarnia, suwnica na rampie, może jakiś pojazd...). Zobaczę, czy jeszcze może dołożyć jakąś roślinność, ale zaczyna jakoś wyglądać :)
 

Załączniki

  • 440,8 KB Wyświetleń: 185
  • 236,1 KB Wyświetleń: 200
  • 336,8 KB Wyświetleń: 213
  • 365 KB Wyświetleń: 206
Ostatnio edytowane:
K

KNG

Gość
#46
Znaczy się masz prawo robić na swojej makiecie co Ci się żywnie podoba i nic nikomu do tego.
Niemniej chciałem zwrócić uwagę na drobiazgi to jest tablice.
1676578514572.png

Nie wiem, którą epokę odtwarzasz ale kiedyś czyli mniej więcej od 1970 r. czcionki, piktogramy, napisy czyli galanteria tablicowa i tabliczkowa zostały w pewien sposób unormowane. Nie odbyło się to jak zwykle przy pomocy instrukcji czy przepisów tylko dzieła poniższego.
1676578843968.png

w przypadku czcionek była to paneuropa gruba czyli coś takiego
1676578988720.png

za http://zecernia.com/html/?p=2275
i tą czcionką były pisane nazwy stacji.
Tabliczka kasa wyglądała tak:
1676579194966.png

inne podobne:
1676579230714.png

1676579254141.png

1676579292850.png

1676579316643.png

1676579362442.png
1676579391778.png

1676579418297.png

1676579455341.png

1676579484915.png

Oczywiście znormalizowane tablice i tabliczki nie były stosowane wszędzie, bo widziałem liczne przykłady rękodzieła artystycznego ale na większości stacji i przystanków były one stosowane i obecnie są źródłem dochodów przeróżnych handlarzy starzyzną.

Bądźcie zdrowi.

Jarek
 

Załączniki

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.261 26 1
#47
No cacunio. A dlaczego nie zdecydowałeś się budując od zera na napędy podmakietowe, tylko te brzydactwa?
No i "Zamkowa Góra"... Nie dało się jakoś oryginalniej?
 
OP
OP
Kuszym

Kuszym

Aktywny użytkownik
Reakcje
211 0 0
#48
mniej więcej od 1970 r. czcionki, piktogramy, napisy czyli galanteria tablicowa i tabliczkowa zostały w pewien sposób unormowane.
Mierzę w epokę III b - c.
Pisałem o tym na samym początku - ta makieta to taki trochę poligon doświadczalny robiony żeby się właśnie uczyć, ćwiczyć warsztat i się przy tym świetnie bawić. Stąd tanie rozwiązania (np. baza budynków to najprostsze Piko Hobby) i prostota wykonania (napędy rozjazdów).
W założeniu, każdy następny moduł (a nawet segment) będzie robiony lepiej i w bardziej przemyślany sposób, w planach docelowo oczywiście napędy podmakietowe, zgodność czcionek, lepsze budownictwo, bardziej złożony teren (na stacji płasko). Nie od razu "Kraków zbudowano", a od czegoś trzeba było zacząć. Ale obiecuję poprawę i dziękuję za wskazówki - to się przyda przy kolejnych pracach.
Na dobranoc trochę widoków nocą..
Noc (1).jpg Noc (2).jpg Noc (3).jpg
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.261 26 1
#50
Bardzo ładne ujęcia.(y) A wracając jeszcze do "Zamkowej Góry" i Twej odpowiedzi, to nie chodziło mi o budynek, tylko o nazwę.:)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Kuszym

Kuszym

Aktywny użytkownik
Reakcje
211 0 0
#52
W zasadzie prace przy module stacji uważam za zakończone, choć pewnie będę dorabiał jeszcze jakieś detale - chodzi mi głowie zagracenie rampy towarami, może jakaś platforma kołowa i ciągnik oraz chcę dodać troszkę zieleni, ale tak, żeby nie zasłaniała widoku.
W głowie rodzi się już projekt kolejnego modułu (składającego się w trzech segmentów) roboczo nazwanego "Zakręt". Pierwszy segment to wyjazd ze stacji oraz zwrotnica i tor prowadzący do magazynu/zakładu/może jakiegoś składu oraz kawałek szlaku. W przypadku szlaku walczę o wygospodarowanie łuku o jak najdłuższym promieniu, ale obawiam się, że będzie to bardzo nienaturalne R600.. może R700 z flexa, ale z ilością miejsca nie wygram. Tor do zakładu będzie prawdopodobnie na R3 od Piko. Przymiarki trwają.
A tu mały widoczek..
IMG_20230217_172426356.jpg
 
OP
OP
Kuszym

Kuszym

Aktywny użytkownik
Reakcje
211 0 0
#53
Dzień dobry, witam po krótkiej przerwie.
Żeby nie było, że nic się nie dzieje.. to zdjęcia z powstawania skrzynki do modułu "zakręt" 1/3.
Moduł będzie dwupoziomowy, dół będzie wyjazdem ze stacji, kawałkiem szlaku przechodzącym w małą stacyjkę/przystanek i dalszym dopełnieniem zakrętu do łącznie 180st, a górna część będzie przedstawiać małą stację towarową wraz z torami i infrastrukturą przy kopalni węgla.
Niebawem dalsze materiały.
Pozdrawiam.

IMG_20230404_123330214.jpg IMG_20230404_123343933.jpg
 
OP
OP
Kuszym

Kuszym

Aktywny użytkownik
Reakcje
211 0 0
#57
A jaki będzie dojazd na tą górną bocznicę? Nie pokazałeś całego planu makiety.
Wjazd na górny poziom będzie z innego modułu, oddalonego od tego o 3 (buduję takimi małymi modułami). Ten i sąsiedni moduł to "zakręt". Dopasowuję sie nim do pomieszczenia.
W zamyśle, ta górna bocznica to zespół torowy bocznic przy kopalni.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.261 26 1
#60
plan kruszym.JPG
Te zaznaczone tory. Wszystkie na krótkim odcinku prowadzą w jedno miejsce. Czy to odstawcze, czy ładunkowe, czy dojazdowe, czy przelotowe?
Nie starczy jeden? Jaki masz zamysł co do tego fragmentu.
One pozostają na poziomie 1, czy schodzą tymi łukami do poziomu 0?
 

Podobne wątki