• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta "N" Zwrotniczego - szlachetne ryzyko rycia w mikroskali

MisioPas

Aktywny użytkownik
Reakcje
590 4 0
@Harry Potter a tory swoje kleiłeś do deski czy przybijałeś/przykręcałeś?

Ja mam dylemat jak to zrobić. Czekam jeszcze na śrubki do torów od Piko. Może one się sprawdzą.
pisałem, kiedyś GDZIE SĄ FAJNE ŚRUBKI do torów N (wraz z całym sortymentem narzędzi pomocniczych, śrubokręt, szablon do wiercenia, miniwiertło).

powtarzam zatem

https://forum.modelarstwo.info/threads/zestawienie-sklepów-gdzie-można-nabyć-skalę-n-w-polsce-i-i-poza-polską-post-nr-1-aktualizowany.51168/page-2#post-1065427

te śrubki znacznie lepiej nadają się do torów "zachodnich" niż te pikolskie. Tory Trixowe do sklejki 5 mm mocują doskonale. (nie wiem, jak z toramoi na podsypce , bo takich nie mam). Wpadnij Szymon do mnie to Ci parę dam i sobie sprawdzisz
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.657 33 0
Dzięki @MisioPas za linki. Wpadnę do Ciebie to mi pokażesz to co masz. Śrubki od PIKO tak czy owak muszą przejść weryfikację. Dziś mają dotrzeć do kumpla razem z modelami po serwisie dźwięku.

Wracając do tematu skrzynki to udało się wczoraj wieczorem zrobić mały update rozwiązań systemowych, jakie w przyszłości mają pomóc w zabawie/budowaniu kolejnych skrzynek. Obecnie zaprojektowana i poskładana sztuka pójdzie w drzazgi. Posłużyła jako materiał testowy i do weryfikacji pewnych założeń i teraz wygląda smutnie ;)
- wywalimy deskę, mającą pełnić fukcję ścianki tłowej.... niestety jest ona upierdliwa już teraz i przeszkadza mi, a co dopiero na późniejszym etapie budowy.... tapeta będzie dopinana osobno... jeśli będzie ;)
- dodałem dziury pod montaż ewentualnych przełączników
- dodałem dziury pod montaż gnizd elektrycznych do zasilania
- dodałem gniazda pod klocki LEGO pod ewentualną budowę podpór dla ścianek tłowych, lub innych elementów
- dodałem drugą wręgę i je przestawiłem aby zrobić miejsce pod ewentualny most... który mi chodzi po głowie.... wiadomo most zawsze robi wrażenie :)
- zmiana kształtu profili czołowych
20231214_081232.jpg
Podczas przymiarek natrafiłem na stare moduły/dioramy które będzie trzeba chyba podłączyć do tego co teraz buduję.
Na szczęście dzięki systemowi torów d KATO, poradzimy sobie z tym tematem bezproblemowo. Złączki w torach ułatwiają wiele spraw, a że to ma być wszystko składane na stole powinno temat ułatwić....
Okazało się że z dawnych lat, mam parę sztuk takich modułów/dioram 2 torowych. Tory sa mocowane do deski o grubości 16 mm. Całość można w sumie poukładać na podłodze i się tym bawić na różne sposoby....
20231213_183236.jpg
Te zasielenione nawet na swój sposób pasują do makiety:)
20231213_182958.jpg
a po zrobieniu kiedyś przejściówki 1T/2T będą do użycia w całości.... jednak póki co to one nie rozwiązują mojego problemu jaki się zrodził na wystawie - tory odstawcze ala DEPO i jakieś tory do wymiany składów na wystawie.
20231213_184829.jpg 20231213_184703.jpg
Okazało się że mam w kartonie parę rozjazdów z których można coś ciekawego zrobić....
20231213_183457.jpg
Nowe deski zamówione do wypalenia.
Podrzucę syna na zajęcia to sobie odbiorę przy okazji....
 

MisioPas

Aktywny użytkownik
Reakcje
590 4 0
z tłem do deski przerabiałem dawno temu.

a) zaczepy (np. kątowniki na desce tłowej wsuwane w szynę na makiecie) na brzegu
b) zaczepy drzwiowe od szafy i tło kładzione na makietę (o ile nie ma na niej czegoś wystającego)
albo
c) wycięcia na brzegu i pasujące wypusty na desce tłowej

transport łatwy, złożenie i rozłożenie łatwe i szybkie, mało miejsca zajmuje
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.628 75 6
z tłem do deski przerabiałem dawno temu.

a) zaczepy (np. kątowniki na desce tłowej wsuwane w szynę na makiecie) na brzegu
b) zaczepy drzwiowe od szafy i tło kładzione na makietę (o ile nie ma na niej czegoś wystającego)
albo
c) wycięcia na brzegu i pasujące wypusty na desce tłowej

transport łatwy, złożenie i rozłożenie łatwe i szybkie, mało miejsca zajmuje
...d) tlo przykręcane do modułu na śruby ( tu gwinty mogą być obsadzone w boku modułu, ale pozostaje nadal problem - śruby)...

Na różnych imprezach Ttrackowców z USA na YT czasem widać ten sposób montażu...

Pozdr,...
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.657 33 0

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.657 33 0
Pracę w toku.... ale z uwagi na różnego rodzaju spotkania wigilijno pierniczkowe... trudno jest oczekiwać szybkiego postępu prac.... ale z drugiej strony jest czas by klej sobie spokojnie wysechł:)
20231216_123851.jpg

Założenie generalnie mam takie, aby taką skrzynkę ogarnąć na gotowość w miesiąc od dnia odbioru desek. Jestem ciekaw czy się uda.

Mam czas do 15.01.2024 :)
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.628 75 6
Pracę w toku.... ale z uwagi na różnego rodzaju spotkania wigilijno pierniczkowe... trudno jest oczekiwać szybkiego postępu prac.... ale z drugiej strony jest czas by klej sobie spokojnie wysechł:)
Zobacz załącznik 1020632

Założenie generalnie mam takie, aby taką skrzynkę ogarnąć na gotowość w miesiąc od dnia odbioru desek. Jestem ciekaw czy się uda.

Mam czas do 15.01.2024 :)
Powodzenia...

Pozdr,...

ps. i tak masz tempo lepsze ode mnie...
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.657 33 0
Skrzynka dostaje finalnych kształtów. Powoli wklejamy styro pod teren.
20231219_223059.jpg
W tylnej ściance wkleiłem klocki LEGO TECHNIC, by móc swobodniej montować tło.
20231219_223107.jpg
Klocki drogie nie są, a system złączek TECHNIC na coś się może zawsze przydać. Lepiej go mieć pod ręką jak nie i potem dorabiać dziury.
Póki co to system działa...
20231219_135054.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki