• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta "N" Zwrotniczego - szlachetne ryzyko rycia w mikroskali

OP
OP
Zwrotniczy_1960
Reakcje
137 0 0
Dajcie mi parę dni Koledzy na zrobienie inwentaryzacji i zdjęć. Jestem zdeterminowany żeby kolekcja znalazła nowego nabywcę/nabywców jak najszybciej. W ofercie będą też modele nie w pełni sprawne (uszkodzone dekodery, drobne braki) oraz typowy złom lokomotywowy na części. Wymiatam zbiór jak to mówią "do spodu", nie zostawiam nic . N-ka stanowi tylko kilkuletni epizod, z H0 jestem związany od początku lat siedemdziesiątych XX w.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Wszystkich zaniepokojonych losem makiety, uspokajam. Makieta trafiła w moje ręce i liczę że będzie jej nie gorzej jak u poprzedniego właściciela. Zanim makieta stanęła na swoim miejscu została poddana lekkim modyfikacjom.
Koziołki i stelaż został wymieniony na poczet nóg o przekroju 40x40mm. To gwarantuje stabilność
20201101_162120.jpg
Wtyki od zasilania zostały przeniesione na boczną stronę, celem ich ukrycia. Dzięki temu będzie bliżej do całego sterowania.
Spód makiety został zamknięty nie jedną płytą, a 4 jej kawałkami... wszystko po to by łatwiej dało się dostać do poszczególnej sekcji makiety
20201102_193555.jpg
Ścianę za makietą podmalowałem na niebieskie, aby było właściwe tło :)
20201103_225042.jpg
Stwierdziłem że pokrywa makiety musi być na niej zamontowana na stałe podczas gdy nie jest ona używana. Ręczne jej ściaganie na bok, byłoby upierdliwe.... zdecydowałem (wspominając jakiś stary patent z MIBY) że zamontuję ją pod sufitem. Z pomocą przyszedł zestaw haków, rolek i sznurek, całość da się swobodnie podnosić pod sufit.
20201103_131007.jpg
Makietę po 4 dniach prac remontowych udało się postawić na swoim miejscu.
20201103_204550.jpg
Dzięki makiecie spoglądam na swój tabor z innej perspektywy. Zdjęcia lepsze już niebawem jak się uda zainstalować oświetlenie oraz jak się ogarnę z całym majdanem. Te fotki zostały wykonane telefonem więc ich jakość nie jest najlepsza z uwagi na brak dobrego oświetlenia.
Całość działa póki co ;)
20201104_100200.jpg
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
No i jest świetnie..., a oświetlenie możesz ukryć w pokrywie (pasek led z zasilaczem a przewody jakoś przy ścianie poprowadzić...)

Pozdrawiam,...
Przemo po wczorajszej nocnej zabawie dokładnie to samo sobie pomyslałem. Licze ze ledy zakupie w najblizszym czasie i uda się je wsadzić w opakowanie :)


@Zdrada69 taki jest plan. Wsadzimy troszke drzewek od Freona i dodamy to tu to tam krzaka.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
No i zajefajnie... :D(y)
Ja po pewnym czasie zaczynam się zastanawiać nad ewentualną wymianą tego co mam na taśmę RGB... (może kiedyś...:niepewny:)

Pozdrawiam,...
 
Ostatnio edytowane:

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
Mojego Młodszego to już nawet 1:1 tak nie rusza... trochę go chyba zepsułem, bo z kilka lat temu miał okazję bawić się w prestawianie Byka Gagarinem, więc co to dla niego modelik w 1:160...:LOL: Cóż, sam sobie jestem winien:mad: Choć z drugiej strony, przez ten Kurłavirus nawet ciekawsze rozkladowe składy po E20 przestały jeździć (Talgo, "Nicea" czy "Paryż") ...

Pozdrawiam,...
Pozdrawiam,...
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Makiet stoi na swoim miejscu i cieszy oko... pozwala bawić się taborem.... jednak jest kilka spraw które mnie męczą ;)
A mianowicie:
- lokalizacja pulpitów od sterowania semaforami za drzwiami mojego warsztatu - no trudno je używać ;)
20201128_140839.jpg 20201128_140830.jpg
- czytelność rozmieszczenia na pulpicie semaforów względem makiety
- długość toru skrajnego i wjazd na niego zwłaszcza dla długiego parowozu.
W planie mam lekką zmianę rozmieszczenia rozjazdów, aby ułatwić przejazd mojej BR52, przeznaczonej pod Ty2. Chcę także przenieść wszystkie semafory kształtowe na lewą stronę stacji. Na prawej głowicy zrobię sobie swoje semafory świetlne z druku 3D ;)
Poniżej wrzucam fotkę autora makiety z lotu ptaka nieba w oryginale dla przypomnienia
IMG_3961.JPG
oraz moje propozycje zmiany dotyczące układu torowego
makieta - modyfikacja.JPG
Aby jednak przejść do modyfikacji układu torów, najpierw muszę przenieść całe sterowanie semaforami na front makiety. W tym celu zaprojektowałem sobie 4 mini pulpity, dostosowane do powierzchni deski na makiecie...
20201127_162402.jpg
20201127_162416.jpg
Przedstawiają one fragmenty układu torowego jaki jest/ma być na makiecie
Całość udało się sprawnie uzbroić w przełączniki
20201128_115211.jpg
i zamontować w makiecie przekładając kable zasilające
20201128_141859.jpg

Mając rozwiązaną sprawę pulpitów, zabrałem się za likwidację toru skrajnego celem jego przebudowy.
Idzie gładko....
20201128_163211.jpg
Zaraz czas na dopasowanie nowych rozjazdów i odbudowę toru. Tor skrajny chce wykonać z toru PECO CODE 55. Będzie ładniej wyglądał na zdjęciach jak szyna Flesia. Relacja niebawem.
 

Załączniki

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Widzę, że roboty już ruszyły. Jakim sposobem tak szybko przeprowadziłeś procedurę przetargową ;) ?
Pawle wiesz to inwestycja strategiczna ;) Tu nie ma co czekać... trzeba działać. Najważniejsze że się wykonawca szybko znalazł i to taki solidny i pewny ;) Pierwsze tory już powoli wracają na swoje miejsce....
20201129_161926.jpg
Wykonawca jest solidny bo też ma swój tabor...od razu robi testy przejezdności
20201129_162855.jpg
Zdjęcia jakby z drona kolegi @Kempol .... ale to chyba nie jego sprzęt.... kamera to tu na pewno nie 4K ;)
 

Grg

Użytkownik
Reakcje
90 0 0
Nie polecam tych rozjazdów łukowych Fleischmanna z podsypką - mam ich 4 i planuję się pozbyć w przyszłym torcie jeśli to będzie możliwe. Największa wada to fakt że wewnętrzny łuk ma 192mm (czyli to co u Fleischmanna z podsypką nazywane jest R1), co eliminuje z użycia np. niektóre lokomotywy Hobbytrain (podobno mają płytsze kołnierze kół niż mówi standard NEM aby było ładniej) i stare lokomotywy Roco. Być może da się te rozjazdy jakoś ułożyć tak dokładnie że w miarę wszystko z pozostałych lokomotyw przejedzie, ale i tak mogą być jakieś "ekscesy" w wykolejaniem się niektórych lokomotyw lub wagonów (np. za lekkich albo skład lekkie wagony a potem cięższe) albo jakaś lokomotywa będzie buksować kołami i ciężej przejeżdżać lub nawet czasem robić zwarcie (bo ostry łuk + przewodzący rdzeń) - przerabiałem wszystko. Podobno zwrotnice Fleischmanna są też za wysokie na rdzeniach i pomaga obniżenie względem pozostałych torów, ale nie sprawdzałem.

Lepiej jeśli to możliwe użyć prostych rozjazdów, nawet trochę kosztem długości peronu.
Albo jakichś łukowych z większym promieniem?
https://www.trix.de/en/products/details/article/14948/1763/

Tak tylko ostrzegam zanim będzie może za późno ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
płytsze kołnierze kół niż mówi standard NEM aby było ładniej) i stare lokomotywy Roco. Być może da się te rozjazdy jakoś ułożyć tak dokładnie że w miarę wszystko z pozostałych lokomotyw przejedzie, ale i tak mogą być jakieś "ekscesy" w wykolejaniem się niektórych lokomotyw lub wagonów (np. za lekkich albo skład lekkie wagony a potem cięższe) albo jakaś lokomotywa będzie buksować kołami i ciężej przejeżdżać lub nawet czasem robić zwarcie (bo ostry łuk + przewodzący rdzeń)
Mogę się domyśleć, co to są "płytsze kołnierze kół" - pewnie chodzi o niskie obrzeża - ale co to jest "przewodzący rdzeń" to już naprawdę nie wiem.
 

Podobne wątki