• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta "N" Zwrotniczego - szlachetne ryzyko rycia w mikroskali

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Nie polecam tych rozjazdów łukowych Fleischmanna.....

Lepiej jeśli to możliwe użyć prostych rozjazdów, nawet trochę kosztem długości peronu.
Albo jakichś łukowych z większym promieniem?
https://www.trix.de/en/products/details/article/14948/1763/

Tak tylko ostrzegam zanim będzie może za późno ;)
Dzięki. Nawet nie wiedziałem że Trix robi rozjazdy o promieniu R3/R4 w tej skali. Przerysuję ich geometrię z grubsza i zobaczymy czy pasują do makiety. Mam wrażenie że nie wejdą. Tu na makiecie jest ciasno. Są na niej już zastosowane 4 takie rozjazdy łukowe od Flesia i jak na razie jest ok. Loki przechodzą przez nie. Jedyny problem to póki co ma BR52 z uwagi na ilość osi wiązanych. Po zewnętrznym łuku jeszcze przechodzi, czasem robi zwarcie (bardzo rzadko) ale daje radę. Zdaję sobie sprawę że one nie są idealne. przymierzałem rozjazd PECO Code55 (łukowy), ale ale on to już kompletnie nie wejdzie na makietę :/
 

Grg

Użytkownik
Reakcje
90 0 0
Mogę się domyśleć, co to są "płytsze kołnierze kół" - pewnie chodzi o niskie obrzeża - ale co to jest "przewodzący rdzeń" to już naprawdę nie wiem
Proszę o wybaczenie. Niestety czytając o N-ce bazuję głównie na języku angielskim (oraz niemieckim z translatora bo znam tylko podstawy) i w artykule o Hobbytrain BR 18 https://www.1zu160.net/test/hobbytrain-badische-IVh.php znalazłem określenie "wheel flanges", które błędnie przetłumaczyłem na te nieszczęsne "kołnierze" bo w mechanice chyba czasem gdzieś widziałem takie określenie (zgodzę się że brzmi dziwnie).

Co do jeszcze bardziej niefortunnych "przewodzących rdzeni" to chciałem przetłumaczyć jakoś słowo "Herzstück", a w angielskim jeszcze gorzej "current conducting frog", powinienem wcześniej wpaść na pomysł aby zajrzeć np. do polskich sklepów i użyć określenia "z zasilanym najazdem". Wybaczcie.

Zdaję sobie sprawę że one nie są idealne.
Tak, niestety ten system Fleischmanna z podsypką dawno nie dostał nowych elementów żeby był chociaż trochę nowocześniejszy. Wybrałem go kiedyś nie mając doświadczenia bo miał już podsypkę (był nawet żart że tłuczeń jest pod torami stosowany po to, aby modelarz później musiał się męczyć ;) ) oraz system wydawał mi się wtedy bogaty w różne ciekawe rozjazdy, ale w praktyce to z każdym "ciekawym rozjazdem" zdarza się jakiś "ciekawy" problem i najlepsze są te podstawowe rozjazdy. Na niższe tory niż Code 80 niestety nie zmienię bo podobno starsze lokomotywy z wyższymi obrzeżami (tzw. pizza cutter ;) ) sobie z Peco Code 55 nie radzą (inna sprawa że już widziałem oferty że istnieje tor Code 40 w N-ce).
Minitrix wprowadził ostatnio do oferty łuki R2a w N-ce, które pasują idealnie po zewnętrznej od ich łuku R2. Ja używam w podobny sposób torów flex po zewnętrznej łuku R2 aby nie używać łuków R1 192mm, a zwrotnice łukowe to jest u mnie jedyne R1. Jak mamy 45 stopni jeden łuk R1 to zwykle jeszcze wszystko jakoś w miarę przejedzie, a do BR52 możesz tych łukowych co już są nie używać tylko dorobić dodatkowe zwykłe zwrotnice wcześniej/później aby miał jak zjechać na inny tor.
 
Ostatnio edytowane:

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
W nomenklaturze kolejkowej to własnie znaczy "obrzeza kół, niezależnie jakby się tłumaczyło.
Na niższe tory niż Code 80 niestety nie zmienię bo podobno starsze lokomotywy z wyższymi obrzeżami (tzw. pizza cutter ;) ) sobie z Peco Code 55 nie radzą
realistycznie stukają co podkład ;-)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
...Co do jeszcze bardziej niefortunnych "przewodzących rdzeni" to chciałem przetłumaczyć jakoś słowo "Herzstück", a w angielskim jeszcze gorzej "current conducting frog", powinienem wcześniej wpaść na pomysł aby zajrzeć np. do polskich sklepów i użyć określenia "z zasilanym najazdem". Wybaczcie.
To u nas się zowie KRZYŻOWNICA ;)

Tak, niestety ten system F...., a do BR52 możesz tych łukowych co już są nie używać tylko dorobić dodatkowe zwykłe zwrotnice wcześniej/później aby miał jak zjechać na inny tor.
System jak system. Żaden nie jest idealny. Nie mam jak skierować 52 by omijała te rozjazdy ;) Ale spokojnie damy sobie z tym radę ;)
Wrzucam jeszcze raz układ makiety z planowanymi przeze mnie modyfikacjami.
makieta - modyfikacja.JPG
52 będzie tam jeździć tak czy siak ;) Planuję ją turlać po zewnętrznych obrzeżach makiety.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Makieta przechodzi kolejne zmiany. Tym razem przeróbka ma polegać na otwarciu sobie dodatkowego kadru na górnej stacji. Przy okazji tego zabiegu uda się też tam wpuścić troszkę słońca.... jak już wzejdzie :)
20210211_200840.jpg
20210211_195913.jpg
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
No to wracamy do małej aktualizacji makiety. Po jej pierwszej wystawie w NCK, dotarło do mnie że należy makietę troszkę zmienić, a tabor dokupić.
Zmiany są niewielkie. Najważniejsza to taka że na wschodnią głowicę wróciły dwa semafory. Dzięki temu stacja zyskała na funkcjonalności.
20231204_180041.jpg

20231206_182330.jpg

Brakuje trzeciego semafora przy krawędzi. Ten będzie jako świetlny, gdyż musi być wypinany dla bezpieczeństwa.
Dodatkowo udało się zrobić dwie sekcje torów na dwóch bocznicach, by dało się swobodnie zmieniać lokomotywy na pokazie. Niby zbędne w dcc, a jednak potrzebne :)
20231206_185313.jpg

Przy okazji zabawy w przeróbki dotarły nowe węglarki od Flesia. Udało się je przetestować i na szczęście sprawdzają się idealnie.
20231206_182737.jpg

Podczas wystawy stwierdziłem że przydałby się zjazd do lokomotywowni lub na jakąś szufladę.
W tym celu uruchomiłem swoje żeberko, które w tym celu zostało przygotowane. Po pary dniach udało się wypalić pseudo profil i doprowadzić tor do krawędzi. Łączenie ma być przy pomocy złączek torów Kato, oraz Lego technic.....
20231209_190917.jpg

Cdn..
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
O
No to wracamy do małej aktualizacji makiety. Po jej pierwszej wystawie w NCK, dotarło do mnie że należy makietę troszkę zmienić, a tabor dokupić.
Zmiany są niewielkie. Najważniejsza to taka że na wschodnią głowicę wróciły dwa semafory. Dzięki temu stacja zyskała na funkcjonalności.
Zobacz załącznik 1019173
Zobacz załącznik 1019174
Brakuje trzeciego semafora przy krawędzi. Ten będzie jako świetlny, gdyż musi być wypinany dla bezpieczeństwa.
Dodatkowo udało się zrobić dwie sekcje torów na dwóch bocznicach, by dało się swobodnie zmieniać lokomotywy na pokazie. Niby zbędne w dcc, a jednak potrzebne :)
Zobacz załącznik 1019175
Przy okazji zabawy w przeróbki dotarły nowe węglarki od Flesia. Udało się je przetestować i na szczęście sprawdzają się idealnie.
Zobacz załącznik 1019176
Podczas wystawy stwierdziłem że przydałby się zjazd do lokomotywowni lub na jakąś szufladę.
W tym celu uruchomiłem swoje żeberko, które w tym celu zostało przygotowane. Po pary dniach udało się wypalić pseudo profil i doprowadzić tor do krawędzi. Łączenie ma być przy pomocy złączek torów Kato, oraz Lego technic.....
Zobacz załącznik 1019177
Cdn..
Ogólnie Szymon, modernizacja wychodzi ciekawie..., a tory technologiczne zawsze się przydadzą. Działaj dalej, powodzenia...

ps. co chcesz robić z Lego tak dokładniej??:niepewny:
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
...ps. co chcesz robić z Lego tak dokładniej??:niepewny:
Harry cierpliwości już wyjaśniam w poście poniżej.

Makieta na żywo wyglądała super, z tymi semaforami kształtowymi jest jeszcze lepiej :D
Dzięki za miłe słowo. Szkoda ze nie zagadałeś chętnie bym poznał kolejnego forumowicza w realu.

Wracając do tematu modułów to zamysł jest taki że...
- mają być małe i lekkie w formie dioramy
- mają się mieścić do pudełek bananowych bo takie kartony mi wchodzą na regał, a do tego są wytrzymałe i solidne i za darmo:)
- mają być rozkładane głównie na stole na jakiś wystawach....SZYBKO !
- mają służyć wyprowadzeniu taboru na jakieś boczne tory gdzie będzie można spokojnie zmienić wagony oraz lokomotywy... tutaj myślę o jakimś schowanym depo lub jakaś mijanka. Jak wyjdzie finalnie to nie wiem... zależy to od tego czym dysponuje w zasobach torowych...

Zbierając te wszystkie wytyczne do kupy stwierdziłem że zrobię moduły wielkości mojej ostatniej dioramy ale odpowiednio długiej by wsadzić je do pudła Bananowego, oraz by pasowało pod tory Kato. Padło na długość na którą składają się dwa tory 186 +248mm. Szerokość to 170mm. Rozmiar ten jest na tyle odpowiedni że skrzynka jest mała, poręczna i nie zajmuje wiele miejsca podczas jej upiększania.

Aby usprawnić system łączenia skrzynek chciałem by było to proste i szybkie. Nie chciałem wozić worka śrub i kluczy bo mnie już to nie bawi. Liczę na to że system połączeń złączek szyn kato w połączeniu z klockami Lego Technic się sprawdzi. W garażu same połączenia Kato się sprawdzają to i tutaj powinno być dobrze. System ten kiedyś miałem testowany na dwóch skrzynkach w skali Z jakie popełniłem parę lat temu. Zbierając te dane zrobiłem rysunki na Laser i wypaliłem całość w sklejce o grubości 5mm. Czemu taka chuda.... a po co grubsza. Do moich potrzeb w zupełności wystarczy. Po 3 dniach powstała skrzynka.
20231210_222007.jpg
Widać na niej że te czterdzieści parę cm pomieści już kawałek małego składu. To testowa wersją więc parę błędów jeszcze wyjdzie i się poprawi przy projekcie następnej skrzynki.
Dopaliłem też sobie dodatkowe profile z jakimś trasowaniem, gdzie mają wyjść tory.
20231207_213352.jpg
Na foto widać gdzie ma być zlokalizowany tor i dziury pod klocki Lego.
Całość po wklejeniu i spasowaniu że ściana czołową makoety pasuje do siebie.
20231211_184238.jpg
Skrzynka przylega i dzięki 2 bolcom od Lego jest stabilna. Na górze dojdzie jeszcze tor Kato który dodatkowo wzmocni połączenie skrzynki. Na razie czekam na małe śrubki, bu nie ładować tak ogromnych śrub.
Połączenie elektryczne przechodzi przez złączki... jednak planuję porobić połączenia kabelkowe tak dla wzmocnienia sygnału.
20231211_190958.jpg
20231211_190856.jpg
Skład robił elegancki wjazd i zjazd że skrzynki.

Teraz wyklejam drugie czoło klockami, aby umożliwić podłączenie kolejnej skrzynki.
20231212_163609.jpg
Powyżej czoło solo z 3 klockami, a ponizej to samo czolo z wczepianym wzornikiem
20231212_163623.jpg
Proces trwa...zakladam ze do paru dni modulik będzie zastyrapionamy i przygotowany do zielenienia. To testowa skrzynka więc fajerwerków tu nie planuję. Bardziej służy do wylapania paru kwestii które wyjdą w praniu.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
Harry cierpliwości już wyjaśniam w poście poniżej.


Dzięki za miłe słowo. Szkoda ze nie zagadałeś chętnie bym poznał kolejnego forumowicza w realu.

Wracając do tematu modułów to zamysł jest taki że...
- mają być małe i lekkie w formie dioramy
- mają się mieścić do pudełek bananowych bo takie kartony mi wchodzą na regał, a do tego są wytrzymałe i solidne i za darmo:)
- mają być rozkładane głównie na stole na jakiś wystawach....SZYBKO !
- mają służyć wyprowadzeniu taboru na jakieś boczne tory gdzie będzie można spokojnie zmienić wagony oraz lokomotywy... tutaj myślę o jakimś schowanym depo lub jakaś mijanka. Jak wyjdzie finalnie to nie wiem... zależy to od tego czym dysponuje w zasobach torowych...

Zbierając te wszystkie wytyczne do kupy stwierdziłem że zrobię moduły wielkości mojej ostatniej dioramy ale odpowiednio długiej by wsadzić je do pudła Bananowego, oraz by pasowało pod tory Kato. Padło na długość na którą składają się dwa tory 186 +248mm. Szerokość to 170mm. Rozmiar ten jest na tyle odpowiedni że skrzynka jest mała, poręczna i nie zajmuje wiele miejsca podczas jej upiększania.

Aby usprawnić system łączenia skrzynek chciałem by było to proste i szybkie. Nie chciałem wozić worka śrub i kluczy bo mnie już to nie bawi. Liczę na to że system połączeń złączek szyn kato w połączeniu z klockami Lego Technic się sprawdzi. W garażu same połączenia Kato się sprawdzają to i tutaj powinno być dobrze. System ten kiedyś miałem testowany na dwóch skrzynkach w skali Z jakie popełniłem parę lat temu. Zbierając te dane zrobiłem rysunki na Laser i wypaliłem całość w sklejce o grubości 5mm. Czemu taka chuda.... a po co grubsza. Do moich potrzeb w zupełności wystarczy. Po 3 dniach powstała skrzynka.
Zobacz załącznik 1019498
Widać na niej że te czterdzieści parę cm pomieści już kawałek małego składu. To testowa wersją więc parę błędów jeszcze wyjdzie i się poprawi przy projekcie następnej skrzynki.
Dopaliłem też sobie dodatkowe profile z jakimś trasowaniem, gdzie mają wyjść tory.
Zobacz załącznik 1019497
Na foto widać gdzie ma być zlokalizowany tor i dziury pod klocki Lego.
Całość po wklejeniu i spasowaniu że ściana czołową makoety pasuje do siebie.
Zobacz załącznik 1019493
Skrzynka przylega i dzięki 2 bolcom od Lego jest stabilna. Na górze dojdzie jeszcze tor Kato który dodatkowo wzmocni połączenie skrzynki. Na razie czekam na małe śrubki, bu nie ładować tak ogromnych śrub.
Połączenie elektryczne przechodzi przez złączki... jednak planuję porobić połączenia kabelkowe tak dla wzmocnienia sygnału.
Zobacz załącznik 1019495
Zobacz załącznik 1019494
Skład robił elegancki wjazd i zjazd że skrzynki.

Teraz wyklejam drugie czoło klockami, aby umożliwić podłączenie kolejnej skrzynki.
Zobacz załącznik 1019491
Powyżej czoło solo z 3 klockami, a ponizej to samo czolo z wczepianym wzornikiem
Zobacz załącznik 1019492
Proces trwa...zakladam ze do paru dni modulik będzie zastyrapionamy i przygotowany do zielenienia. To testowa skrzynka więc fajerwerków tu nie planuję. Bardziej służy do wylapania paru kwestii które wyjdą w praniu.
To widzę, że zminiaturyzowałeś wpusty, które mają to wszystko spinać... U mnie są w wersji " gniotsa nie łamiotsa" ( czy jak to z tego rosyjskiego to było),a złącza torowe planuje na kato...

Pozdr,...
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
@Harry Potter a tory swoje kleiłeś do deski czy przybijałeś/przykręcałeś?

Ja mam dylemat jak to zrobić. Czekam jeszcze na śrubki do torów od Piko. Może one się sprawdzą.
Szymon, tak jak pisałem w smsie... CA na krawędzi segmentu, termoglut na pozostałej części...Przepraszam za tempo, ale nocka była do odespania...

Pozdr,...

ps. śrub, wkrętów, gwoździ unikam, bo nieraz coś poszło krzywo i podkład był zdewastowany...
 

Podobne wątki