• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagonowy hyde park (dla konstrukcji sprzed 1945 roku na PKP)

Reakcje
3.568 30 0
Zdjęcie ściągnięte kiedyś z sieci, niestety nic więcej nie mogę o nim powiedzieć. Na zdjęciu platforma budowy amerykańskiej, być może któraś z tych dostarczonych na PKP zaraz po odzyskaniu niepodległości. Na platformie kocioł parowozu, serii 42 (BR42). Biorąc pod uwagę, że parowozy te produkowano od 1943, zdjęcie może pochodzić z okresu II w. św. z lat 1943 - 1945, co wydaje się najbardziej prawdopodobne biorąc pod uwagę to, że kocioł jest uszkodzony (w wyniku działań wojennych ?). Numer na platformie jest sześciocyfrowy, prawdopodobnie 537254 (587254 ?) i przypomina te z przedwojennego PKP. Seria to być może SSg. Czy zdjęcie może przedstawiać przedwojenną platformę PKP w służbie III Rzeszy ??? Czy szczegóły budowy wagonu mogą o tym świadczyć ??? Czy może pochodzi ona z innego zarządu kolejowego, bo przecież tego typu platformy, po I w. św., Amerykanie dostarczali także innym zarządom np. różnym francuskim, zjednoczonym w 1937 pod szyldem SNCF.

Platforma amerykańskiej budowy i kocioł parowozu BR42.jpg


Powiększenie.jpg
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.428 19 9
...zdjęcie może pochodzić z okresu II w. św. z lat 1943 - 1945, co wydaje się najbardziej prawdopodobne biorąc pod uwagę to, że kocioł jest uszkodzony (w wyniku działań wojennych ?).
Rodzaj uszkodzeń wskazuje raczej na zupełnie "pokojowy" wybuch kotła spowodowany nieprawidłową jego obsługą (obniżenie poziomu wody poniżej dopuszczalnego). Zdjęcie może więc spokojnie pochodzić z okresu po 1945 roku.
O takiej przyczynie tragedii świadczy wyrwane z okolic wieńca stopowego poszycie kotła oraz zmiażdżona w specyficzny sposób dymnica.
 

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.349 58 3
Fragment francuskiego filmu z 1946 r "Bitwa o tory"
oraz zdjęcie wagonu węglarki z min 5:14
Wrocław.jpg

Pytanie jeszcze mam . Czy ten film jest osiągalny w Polsce do obejrzenia w całości ?
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
Numer na platformie jest sześciocyfrowy, prawdopodobnie 537254 (587254 ?) i przypomina te z przedwojennego PKP. Seria to być może SSg. Czy zdjęcie może przedstawiać przedwojenną platformę PKP w służbie III Rzeszy ??? Czy szczegóły budowy wagonu mogą o tym świadczyć ??? Czy może pochodzi ona z innego zarządu kolejowego, bo przecież tego typu platformy, po I w. św., Amerykanie dostarczali także innym zarządom np. różnym francuskim, zjednoczonym w 1937 pod szyldem S

Zobacz załącznik 690209
Jeśli jest SS to znaczy, że wagon jest w służbie niemieckiej. Skoro amerykańskiej budowy wojennej to już po 1945. Niemcy zakupiły bowiem amerykańskie wagony z demobilu. Przypomnę, że gdyby to było PKP to wagon miałby litery PP.

Natomiast międzywojenny tabor państw okupowanych nie znalazł się w Niemczech czy w Polsce, dlatego, że III Rzesza woziła nim ofiary do obozów. Zresztą spójrzcie na datę deportacji. Przyjechały do Auschwitz i stały tam do wyzwolenia obozu przez Armię Radziecką? Po prostu DRb ewakuowało co mogło przed utratą.

Niektórzy tak mają, że uwielbiają wciskać bajki. A największy kit wciska muzeum w poznańskiej cytadeli. Mianowicie twierdzi, że radziecki wagon kryty budowy najwcześniej z lat 30tych, jest wagonem z pp "Poznańczyk" z wojny polsko-radzieckiej. [....]
 
Ostatnio edytowane:

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.219 39 0
Przypadkowo trafiłem na dwa ciekawe zdjęcia - nie wiem czy gdzieś ich ktoś już nie pokazał ale wagony raczej na drugim planie i podstawowy temat jest niekolejowy więc może to coś nowego. W pierwszym momencie myślałem, że Brombergi ale nie...

Zdjęcie opisane jako powstałe w okresie 1964-66. Autor S.Orpel, Właściciel W. Karolczak. Zdjęcie opublikowane w cyfrowym repozytorium cyryl.poznan.pl:
https://cyryl.poznan.pl/katalog.php...biektu=&wydawca_obiektu=&id_partnera_ob=&od=0

ciekawe2.jpg


Zdjęcie z 1969 roku. Autor W. Basiński a zdjęcie należy do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu i jest opublikowane w cyfrowym repozytorium cyryl.poznan.pl:
https://cyryl.poznan.pl/katalog.php...iektu=&wydawca_obiektu=&id_partnera_ob=&od=40

ciekawe1.jpg
 

Kriz8

Aktywny użytkownik
Reakcje
460 5 3
Przypadkowo trafiłem na dwa ciekawe zdjęcia - nie wiem czy gdzieś ich ktoś już nie pokazał ale wagony raczej na drugim planie i podstawowy temat jest niekolejowy więc może to coś nowego. W pierwszym momencie myślałem, że Brombergi ale nie...
To były właśnie wagony ex Bromberg. Tyle, że przebudowane na wagony chłodnie do przewozu ryb żywych w basenach - serii SSlrb (jest o tym trochę na forum). Zdjęcia te kiedyś były chyba zamieszczane na Forum Martel, tutaj być może też.
 

Podobne wątki