• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Konwersja UMF - konwersje modeli taboru

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
Model naprawdę świetny, a ja chciałem dopytać o pewną rzecz, którą widzę po raz pierwszy w życiu. Z jednej strony pod kabiną maszynisty jest jakaś czarna stopka tuż nad szynami. Do czego ona służyła?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
Ta "stopka" po prawej stronie parowozu to urządzenie SHP (samoczynne hamowanie pociągu). Moim zdaniem w modelu jest trochę za nisko. Może jest zgodnie ze skalą, ale ze względów praktycznych chyba lepiej byłoby, gdyby było nieco wyżej. Warto obejrzeć zdjęcia parowozów Pm2, ale także Pt47, bo wiele z nich miało SHP zainstalowane. A poza tym wszystkie elektrowozy PKP to mają.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
Na szybko mam tylko taki kiepski skan pochodzącego z archiwum COBiRTK (obecnie IK) zdjęcia Pm2-32 z SHP podczas testów na początku lat 1960. Zdjęcie zostało zamieszczone m.in. w artykule o parowozach Pm2 w numerze 2/2000 "Kolei małych i dużych. Parowóz miał jeszcze wtedy hamulce osi tocznych, zdemontowane później przy którejś z kolejnych napraw.

Pm2-32 z SHP.jpeg


A przy okazji: nie widziałem zdjęcia Pm2-18, ani żadnej innej maszyny tej serii, z takimi szachownicami na wiatrownicach. Swoje zdanie na temat takich "ozdóbek" prawdziwych parowozów innych serii (bo takie faktycznie były) pozostawię sobie...
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
Te ozdoby na wiatrownicach to była radosna twórczość obsady parowozowej przy pomocy tłustej szmaty. Nie można więc wykluczyć, że i peemki też tak zdobiono. Dawno temu na trójkącie kolei piaskowej nad jeziorem Dzierżno widziałem, jakh w trakcie wodowania tendra "jezioranką" jeden gość z obsługi biegał po podestach z taką tłustą szmatą i robił skośne linie na wiatrownicach.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
Te ozdoby na wiatrownicach to była radosna twórczość obsady parowozowej przy pomocy tłustej szmaty. Nie można więc wykluczyć, że i peemki też tak zdobiono.
Doskonale o tym wiem, wiele różnych parowozów było w ten sposób ozdabianych i nie twierdziłem też, że żadna Pm2 takich "ozdóbek" nie miała - jak widać z fotki wyżej, jednak zdarzyło się. Ja do tej pory takich zdjęć nie widziałem, więc dziękuję koledze @Ranger za tę fotkę.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 26
Tabor 49
Tabor 26
Tabor 25
Tabor 304

Podobne wątki