• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Samochodowa Makieta Modułowa - budowa - mafo

OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.842 386 20
To moduł robiony dla kolegi, a właściwie sama droga, bo resztę kolega będzie sam wykonywał.
Nie wiem czy karton na drogę to dobry pomysł. Ja na jednym module miałem kartonową trylinkę i po jakimś czasie samochody zaczęły gubić drut. Karton nieco złapał wilgoci (pomimo, że go impregnowałem, może za słabo) i ciutkę się pogrubił, no i okazało się, że odległość magnesu od drutu jest za duża...
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.813 40 1
Karton nieco złapał wilgoci (pomimo, że go impregnowałem, może za słabo) i ciutkę się pogrubił, no i okazało się, że odległość magnesu od drutu jest za duża...
Czyli co, karton się odkształcił? No bo to, że magnes drut gubił to kwestia głębokości rowka, a nie materiału podłoża.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.842 386 20
Czyli co, karton się odkształcił?
Tak, drut był w tym samym miejscu, bo był wklejony w sklejkę cyjanoakrylem. Karton po prostu zrobił się nieco grubszy i przez to zwiększyła się odległość pomiędzy magnesem pojazdu, a drutem w drodze. No i pojazd gubił drut i jechał tam gdzie chciał.
Być może źle zaimpregnowałem karton i przy zmianach wilgotności oraz temperatury zmienił swoją grubość.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.842 386 20
Dzięki Marcinie. :)
Muszę mu jeszcze założyć tempomat, ale nie wiem, czy mi się płytka z elektroniką zmieści. Muszę popatrzeć i pokombinować.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.842 386 20
Czy mam rozumieć, że te pojazdy masz w cyfrze?
Nie, pojazdy są w standardzie starego Faller Car System.
Cyfra to raczej nie.To chyba to ustrojstwo, które utrzymuje dystans od pojazdu poprzedzającego.
Heniu ma rację. Dołożony jest tzw. "tempomat aktywny" zabezpieczający przed najechaniem na pojazd przed i utrzymujący prędkość taką jak pojazd poprzedzający. Dba o to autorski (mojego kolegi elektronika) system elektroniczny dołożony do każdego samochodu, jak na razie - ciężarowego. W mniejszych, typu ten VW jeszcze nie montowałem
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Nie, pojazdy są w standardzie starego Faller Car System.

Heniu ma rację. Dołożony jest tzw. "tempomat aktywny" zabezpieczający przed najechaniem na pojazd przed i utrzymujący prędkość taką jak pojazd poprzedzający. Dba o to autorski (mojego kolegi elektronika) system elektroniczny dołożony do każdego samochodu, jak na razie - ciężarowego. W mniejszych, typu ten VW jeszcze nie montowałem
A zdradzisz na bazie czego ten układ? Czy czasem nie diody IR?
U siebie chcę to rozwiązać prostym kontaktronem, bo rzadko który dostępny układ zadziała na 1.5v a bateria 3.7v nie wejdzie do osobówki
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.842 386 20
To jest Grzegorzu układ elektroniczny, który daje modulację diody IR, która jest z tyłu pojazdu, z przodu jest fototranzystor, a drugi układ elektroniczny, jak dostanie "informację" z fototranzystora zwalnia prędkość dostosowując ją do pojazdu jadącego przed nim.
Szczegółów elektronicznych działania nie znam, bo nie jestem elektronikiem. Poniżej masz fotki płytki z obydwoma układami, diody i fototranzystor

IMG_6517.jpg
IMG_6519.jpg
IMG_6520.jpg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.842 386 20
Macku, to ile w sumie planujesz?
Na razie robię cztery moduły. Mam już cztery, to razem będzie osiem. Nie liczę nawrotu z rondem, bo rondo jest ciutkę trudne dla ciężarówek. Troszkę za mały jest promień ronda. Tu będę musiał coś przerobić ale jeszcze nie mam pomysłu.

Troszkę dziś poszpachlowałem.

Moduł skos 012jpeg.jpeg
 

Podobne wątki