• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Samochodowa Makieta Modułowa - budowa - mafo

Michał Type_r7

Moderator działu Modelarstwo Samochodowe
Zespół forum
Reakcje
13.900 158 2
to nie takie proste, zwłaszcza w wydaniu modeli Piotra - wszystkie są pięknie spatynowane i wyglądają jak żywcem wyjęte z epoki, a na zloty przyjeżdżają auta wycmokane i wypolerowane... Lepiej zrobić scenę np. z kręcenia filmu osadzonego w PRLu...

Na marginesie - wczoraj oglądałem serial "Wielka woda" o powodzi z 1997 roku no i oczywiście na ekranie przekrój polskiej motoryzacji, czyli stary, jelcze, maluchy, fiaty 125, polonezy a nawet gościnnie kamaz wywrotka i ifa beczkowóz - co zauważyłem jednak dziwnego - wszystkie te pojazdy były czyściutkie. Dodam, że jak z kombinatu w Kołobrzegu jakaś ekipa filmowa pożyczała dźwig to był przykaz, by go nie myć. Miał pojawić się na planie filmowym brudny, prosto z budowy. Na uwagę, że dźwigi się tak nie brudzą jak wywrotki, stwierdzili, że trzeba go pobrudzić, bo w filmie nie będzie pasował taki czysty.
Na pewno znajdzie coś czego jego magiczne dłonie nie tknęły ;)
 

szifo30

Znany użytkownik
Reakcje
4.471 3 0

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
11.215 47 0
Na marginesie - wczoraj oglądałem serial "Wielka woda" o powodzi z 1997 roku
Czyli nie tylko ja straciłem bezpowrotnie kilka godzin życia na to badziewie.:ROFL:

Ogólnie pojazdy tam były dobrane całkiem dobrze, ale jak na mój gust za mało Polonezów, Fiatów, Maluchów itp. Za dużo "nowoczesnych" Cieniasów i tego typu Tico. No ale za efekty to jedyny plus dla tego serialu.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10.121 301 15
Czyli nie tylko ja straciłem bezpowrotnie kilka godzin życia na to badziewie
W sumie to oglądam tylko dlatego, by pooglądać samochody i punktować scenariuszowe głupoty, bo moja żona się zajarała, teść podobnie, a ja co chwilę pękam ze śmiechu. No ale nie o serialu my tu, tylko o makiecie. Jeśli Piotr chce jednak iść w nowoczesne, to ja zmykam :D
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10.121 301 15
W nowoczesne tylko do tego kawałka makiety.
domyśliłem się :D
A trochę szkoda, bo jednak uchwycenie klimatu PRLu na ruchomej makiecie to byłby przełom. Wiem, że nie wszyscy lubią i chcą oglądać stare złomy z komuny. Dlatego można by zrobić dwa równoległe projekty - jeden nowoczesny, drugi historyczny. Tylko kiedy... :(
 

Michał Type_r7

Moderator działu Modelarstwo Samochodowe
Zespół forum
Reakcje
13.900 158 2
domyśliłem się :D
A trochę szkoda, bo jednak uchwycenie klimatu PRLu na ruchomej makiecie to byłby przełom. Wiem, że nie wszyscy lubią i chcą oglądać stare złomy z komuny. Dlatego można by zrobić dwa równoległe projekty - jeden nowoczesny, drugi historyczny. Tylko kiedy... :(
Wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chęci.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
25.313 387 20
Popieram Michała. Działaj Grzegorzu. Odpuść trochę modele z druku i podziałaj, choćby tak, jako odskocznia od modeli i zrób moduł makiety samochodowej w systemie Fallera właśnie z czasów PRL. Trzymam kciuki.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
25.313 387 20
Dziś krótko. Wziąłem na "warsztat" (dużo powiedziane, bo robię to w kuchni... ;) :D ) moduł, w którym mam zrobić drogę dla pojazdów FallerCarSystrem. Moduł dostałem już sklejony. Niestety nie mam frezarki ani lasera do zrobienia rowka dla drutu więc wypróbowałem sposób, zaproponowany przez Mikołaja @M&M.
Po wyznaczeniu miejsca rowka, naciąłem go wstępnie nożykiem do cięcia polistyrenu, a potem płaskim śrubokrętem położonym na sztorc przeciągnąłem kilkanaście razy wzdłuż linijki. No i powstał rowek. Na zbliżeniu wygląda może nie do końca estetycznie, ale drut się mieści, a i tak przykryje to szpachla. To taki w sumie łatwy sposób, żeby zrobić prostą drogę.
Teraz pozostanie wyprostować drut i wkleić go w rowek. Jeden z najprostszych sposobów prostowania drutu jest taki:
jeden koniec drutu mocujemy w imadle, drugi koniec w wiertarce, napinamy drut i włączamy wiertarkę na kilkanaście sekund z obrotami w prawo, potem kilkanaście sekund w lewo itd. Po kilku takich rotacjach drut jest prościutki.

Moduł 100 rowek na drut 01.JPG
Moduł 100 rowek na drut 02.JPG
Moduł 100 rowek na drut 03.JPG
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
25.313 387 20
Przyjemnego dłubania przy skrzynkach(y)
Dzięki. (y) Lubię tą robotę, bo sprawia mi przyjemność. To jak mam chwilkę czasu to podłubię coś. A tak w ogóle to pokazuję tu jak można sobie poradzić bez wyszukanych narzędzi i w miarę łatwo i tanio zrobić skrzynkę na moduł makiety.

Dziś szybkie klejenie drutu cyjanoakrylem, a po wyschnięciu lekkie szlifowanie. Teraz oznaczam brzeg drogi taśmą malarską. Nałożyłem 7 warstw, co daje grubość 0,8 mm.

Moduł 100 04 brzeg ulicy.jpg



Teraz szpachlowanie, używam szpachli elastycznej do drewna z marketu budowlanego koszt około 8 zł za opakowanie.

Moduł 100 05 szpachla.jpg



Po wyrównaniu szeroką szpachelką czekam tak ze 2 minuty i zdejmuję taśmę. Ulica zaczyna wyglądać...

Moduł 100 06 szpachla.jpg
Moduł 100 07 szpachla.jpg




Teraz czekam co najmniej 24 godziny, żeby szpachla dobrze wyschła i związała się ze sklejką.
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.814 40 1
Widzę, że szpachla ma już prawie kolor drogi. Co planujesz na tym module?
Ja swoją robiłem z kartonu, a rowek całkiem podobnie;)
 

Podobne wątki