• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Samochodowa Makieta Modułowa - budowa - mafo

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
Rampa chyba niedawno oddana do użytku bo jeszcze się beton olejem nie zachlapał.
Ponieważ rampa wygląda na dość wysoką, brakuje mi w niej dość istotnego elementu, a mianowicie podestu z barierkami albo tego aby jeden z najazdów był szerszyp.
Wysiadanie z auta nie groziło wtedy upadkiem w dół.
Tak wiem, są zdjęcia w sieci bez tych elementów.
Jednakże ja zapamiętałem takie jak na fotografiach (z sieci) poniżej :

images (2).jpeg dd70be82446792c4c6f4b51c385f.jpeg 38c4db2b4a33829a6d7a8d40b693.jpeg 562e9a477dfef_o_medium.jpg najazd-rampa-kanal-samochodowy-lodzkie-lodz-sprzedam-511499933.jpg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Rampa chyba niedawno oddana do użytku bo jeszcze się beton olejem nie zachlapał.
Nie wiem czy zauważyłeś, że rampa została dopiero zamontowana, to nie jest gotowy i ukończony projekt. ;)
Ponieważ rampa wygląda na dość wysoką,
Rampa ma wysokość 19mm, czyli w oryginale to 165 cm.
brakuje mi w niej dość istotnego elementu, a mianowicie podestu z barierkami albo tego aby jeden z najazdów był szerszyp.
Były i takie, i takie. Ja pamiętam rampy dla osobówek bez dodatkowego podestu i bez barierek. Barierki albo podesty miały rampy dla ciężarówek.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
Nie wiem czy zauważyłeś, że rampa została dopiero zamontowana, to nie jest gotowy i ukończony projekt. ;)
Niestety ze zdjęć i bez słowa komentarza trudno domyśleć się czy to już koniec czy coś jeszcze będzie robione. Stąd moja sugestia.
Rampa ma wysokość 19mm, czyli w oryginale to 165 cm.
No to już jakaś wysokość jest, z ktorej gdy sie spadnie można sobie zrobić krzywdę ;)

Były i takie, i takie. Ja pamiętam rampy dla osobówek bez dodatkowego podestu i bez barierek. Barierki albo podesty miały rampy dla ciężarówek.
Tak. Były i jedne i drugie o czym wspomniałem. Chociaż ja na żywo widziałem głównie dla osobówek z pomościkiem i balustradką.
Koło mojego domu jest camping i tam właśnie jeszcze do wakacji była taka rampa. Nawet chciałem ją pomierzyć albo chociaż udokumentować. Niestety niedawno zakończyła żywot.
Taki klimat minionej epoki kiedy każdy właściciel czterech kół umiał coś grzebnąć.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Niestety ze zdjęć i bez słowa komentarza trudno domyśleć się czy to już koniec czy coś jeszcze będzie robione. Stąd moja sugestia.
Wiesz... Uczę się od poważnych modelarzy i najazd chyba będzie u mnie tłem, także nie wiem, czy będę go jeszcze poprawiał... ;)
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Pandemia covidowa została jakiś czas temu odwołana, spotkania modelarskie ruszyły, to i trzeba wreszcie popracować przy makiecie modułowej. Dołączają kolejni koledzy z modułami i zaczyna się robić zbyt długa prosta ulica do przejazdu samochodów, także postanowiłem zrobić moduł z zakrętem.
Skrzynka skręcona i sklejona, a teraz trzeba wkleić wypełnienie. Mam jeszcze trochę korka to go użyję. Żeby się dobrze przykleił wykorzystuję „wiedzę książkową”. ;)

Moduł zakręt 001 wiedza.JPG



Jak się posklejało to teraz ulica. Żeby była dobrze zrobiona przydaje się czasem prawdziwy bruk. ;) Oczywiście elementy do drogi w systemie Faller Car zakupione w sklepie u Stefana. klik.

Moduł zakręt 002 bruk.JPG
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Muszę i ja się za to zabrać. Fajnie że powstały gotowe elementy drogi. To ułatwi sprawę.
Działaj Bartku. W tym temacie znajdziesz praktycznie wszystkie informacje co i jak zrobić. W razie pytań to pisz albo dzwoń.

A ja działam dalej. Teraz czas na montaż drutu.
Drut jak zwykle wklejam przy użyciu rzadkiego cyjanoakrylu. Robię to odcinkami, zakraplając strzykawką cyjanoakryl w rowek w sklejce i wkładam drut. Przytrzymuję go płaskim śrubokrętem, żeby dobrze się ułożył i nie wystawał za bardzo. Ważne, a nawet bardzo ważne jest to, żeby drut był wyprostowany i żeby nie za głęboko go wkleić. Najlepiej jak jest w poziomie sklejki lub ciutkę, dosłownie ułamek milimetra, wystaje z rowka w sklejce.
Tak to wygląda po wklejeniu

Moduł zakręt 003 drut.JPG
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Teraz szpachlowanie i szlifowanie. Używam elastyczną szpachlę do drewna kupioną w markecie budowlanym (najtańsza jaka była i akurat jest też w kolorze szarym). Pierwsza warstwa położona.

Moduł zakręt 004 szpachla.JPG
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Szpachluję kilka razy i za każdym razem po wyschnięciu szlifuję do poziomu drutu. To jest bardzo ważne, żeby nie nałożyć za grubej warstwy szpachli, bo samochód nie będzie się trzymał drutu i będzie uciekał.

modul-zakret-005-szpachla.jpg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Jak już droga ma odpowiednią równą powierzchnię i drut jest tuż pod powierzchnią, to teraz przyklejam wypełnienie z cienkiego styroduru, tak mniej więcej do poziomu jezdni, może być troszkę niżej niż poziom jezdni, bo potem trzeba to zaszpachlować.

Moduł zakręt 006 styrodur.JPG




No i znów szpachlujemy i szlifujemy, i szpachlujemy i szlifujemy… Tak aż do uzyskania porządanej równości i gładkości powierzchni, no i staram się nie wyjść ponad poziom jezdni.

Moduł zakręt 007 szpachla.JPG
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Ta szpachla, którą stosuję Szpachla elastyczna do drewna.jpeg schnie szybko i właściwie po 2-3 godzinach można już szlifować i kłaść kolejną warstwę.
Także jak już teren ma zadowalającą gładkość i równość, wyznaczam drogę i kładę asfalt, tzn. maluję farbą Faller Strassen-Farbe nr kat. 180506

Moduł zakręt 008 droga taśma.jpeg


Moduł zakręt 009 asfalt.jpeg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Dzięki Piotrze za jedyny komentarz. (y)

No i nadszedł ten moment... :rolleyes:;)
Najważniejsza rzecz to przejezdność modułu, więc teraz, jak to mówią: „prawda czasu, prawda ekranu", czyli robię próbę przejazdu.:D

 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
Super to wygląda Maćku, coraz bardziej się nad tym systemem zastanawiam w świetle domowej makiety.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
Dzięki Marku. (y) Pomysł masz dobry, bo ruch samochodów, nawet taki nie do końca realny, urozmaici makietę i to bardzo.
 

Podobne wątki