• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:25 [relacja + galeria] Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - KONIEC

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
OP
OP
Precyzyjny

Precyzyjny

Aktywny użytkownik
Reakcje
167 2 0
#21
Witam

Ostatnio częściej chodziłem na grzyby niż kleiłem model, dlatego też dzisiaj pokaże tylko jak zrobiłem klapę dymnicy.

Najpierw od nowa narysowałem w Corelu klapę bardziej zgodną z oryginałem, po wydrukowaniu na brystolu pomalowałem to dwa razy lakierem bezbarwnym matowym.



Wyciąłem cyrklem koło z tekturki 1,5 mm i nakleiłem na nią front klapy oraz różne drobiazgi, śubki, zawiasy. Brzeg nasączyłem cyjanoakrylem i lekko zaokrągliłem.



Maskolem zakryłem napis, który ma zostać niemalowany. Lepiej ciut wyjechać za krawędź litery (cyfry) niż później zeskrobywać farbę.



Zrobiłem "łapy" trzymające klapę dymnicy w pozycji zamkniętej.




Pomalowałem czarnym matem kilkakrotnie klapę i zdrapałem maskol. Na razie klapa wygląda tak sobie, wymaga jeszcze ostatecznego "szlifu".



A tak całość wygląda po poprawkach i małym ubrudzeniu:



Pierwszy raz robiłem napisy taką metodą. Można raczej ją zastosować do większych napisów. Jeżeli litery miałyby być w innym kolorze niż biały, to można wcześniej pomalować kawałek brystolu odpowiednią farbą. Jak na pierwszy raz to chyba wyszło mi w miarę przyzwoicie.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
 
OP
OP
Precyzyjny

Precyzyjny

Aktywny użytkownik
Reakcje
167 2 0
#24
Witam

Dziękuje wszystkim za wyrazy uznania.

Dzisiaj zademonstruje jak zrobiłem budkę maszynisty (część zewnętrzną).

Najpierw zrobiłem podłogę z tektury 1mm i nakleiłem na nią drewniane paski, które następnie nieco przybrudziłem. Te "białawe" miejsca to odblaski, ślady po "rozlanej" wodzie i oleju:





Następnie zrobiłem wszystkie ścianki boczne i drzwiczki. Ścianki przednia i tylna są trochę niedokładnie spasowane (cześć zewnętrzna z wewnętrzną) . Należy wyciąć z zapasem jak na zdjęciach ten biały naddatek. Każdą ściankę malowałem trzykrotnie. Napisy zrobiłem metodą poprzednio opisaną przy klapie dymnicy i jak dla mnie to uważam, że wyszły zupełnie przyzwoicie. Są małe niedokładności, ale na którym parowozie były one namalowane idealnie, nie zatarły się i nie przybrudziły ?





W dalszej kolejności skleiłem ze sobą wszystkie ściany. Podłoga jest cały czas nie przyklejona.



Dorobiłem nowe pokrycie dachu. W oryginale składa się ono z trzech pasów blachy. Zrobiłem od podstaw klapę na dachu. Po pomalowaniu dach pobrudziłem. Z całego nadwozia parowozu dach był najbardziej brudny i przyrdzewiały.



I mała przymiarka na sucho do całości



Na zewnątrz pozostało dorobić jeszcze różne tabliczki, poręcze, uchwyty, zaczepy, boczne szybki i wstawić drzwi. W środku budka będzie malowana i częściowo wykładana drewnem, ale o tym w następnym odcinku.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#29
A propos napisów. Kilka lat temu w sklepach dla plastyków można było kupić tzw. kalkotex. Były to zestawy liter i cyfr o bardzo wielu krojach i wielkościach.Przykładało się to i delikatnie wcierało np. długopisem, następnie odrywało folię. Z tego co pamiętam były produkcji polskiej i holenderskiej, litery czarne i białe. Moim zdaniem rewelacja dla modeli w tej skali. Nie wiem tylko, czy obecnie jest to produkowane i osiągalne.
 
OP
OP
Precyzyjny

Precyzyjny

Aktywny użytkownik
Reakcje
167 2 0
#30
Witam

W dzisiejszym odcinku ciąg dalszy budki maszynisty - tym razem wnętrze. Ściany oraz sufit wyłożone są drewnianymi deseczkami. Zrobiłem okna boczne i okienka przednie, wstawiłem drzwi. Okna i drzwi są częściowo otwarte. Dorobiłem skrzynkę elektryczną z włącznikami. Nie jest to super cacko jak u innych, ale specjalnie się do tego elementu nie przykładałem, bo pod sufitem po zamontowaniu budki na stałe, będzie mało widoczny. Zrobiłem też wszystkie poręcze i parę mniejszych detali. Pozostałe brakujące elementy przykleję dopiero po zamontowaniu budki na stałe. Budkę odkładam na bok, najpierw zrobię pozostałe wyposażenie stojaka kotła.

Oto parę fotek:











Nakrętki są wycinane laserowo, a nity to kropelki wikolu. Na koniec budowy będziecie musieli jeszcze długo poczekać. Kalkotext pamietam, ale już chyba go nie robią. Można byłoby zamówić kalkomanie, ale to kosztuje. A napisy chyba i tak dobrze wyszły moją metodą.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
 
OP
OP
Precyzyjny

Precyzyjny

Aktywny użytkownik
Reakcje
167 2 0
#34
Witam

Dzisiaj tylko małe co nieco. Zaczęło się robienie wyposażenia, które jest małe, zabiera sporo czasu i jest mało efektowne luzem. Zrobiłem parę detali, które będę montował w dalszej kolejności. Najwięcej czasu zabrały mi pokrywy zaworów wyczystkowych (możecie mnie poprawić, jeśli się to inaczej nazywa) w liczbie 10 szt. Oryginalne pokrywy były sklejane metodą listkową. Ja je zrobiłem z 3 sklejonych ze sobą kółeczek z tektury 1mm. Następnie nożykiem olfa ściąłem wstępnie brzegi i po nasączeniu CA szlifowałem (powtarzać kilka razy), aż do uzyskania wymaganego kształtu. Jedną pokrywkę robi się godzinę, ale warto, gdyż wyglądają chyba lepiej niż te oryginalne z wycinanki.

Oto kilka fotek z frontu robót:





Do końca grudnia tempo prac raczej nie wzrośnie, bo w tym czasie mam więcej pracy zawodowej. Ale i tak postaram się co tydzień coś tu wstawić.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
 
OP
OP
Precyzyjny

Precyzyjny

Aktywny użytkownik
Reakcje
167 2 0
#35
Witam ponownie.

Pora wznowić relację, bo od ostatniej prezentacji moich dokonań minęło już 3 miesiące. Niestety nie da się na okrągło robić modelu przez 8 godzin dziennie - codziennie. Trzeba też popracować, a w mojej branży (jestem właścicielem sklepu komputerowego) okres od listopada do stycznia to żniwa i dużo pracy.

Zapraszam ponownie wszystkich do śledzenia i komentowania mojej zabawy z kartonem. Obecnie pracuję na wyposażeniem budki maszynisty. Dorobiłem schodki prowadzące do budki (będą doklejone później) oraz zacząłem sklejać wyposażenie stojaka. Swoje modele buduję wzbogacając to co się da, by było jak najbardziej podobne do oryginału. Niestety w przypadku wyposażenia budki idę na łatwiznę i dlatego te elementy są takie uproszczone. Z tej przyczyny, że po zamknięciu budki niewiele będzie widać, co jest w środku.

Oto parę fotek co ostatnio zostało zrobione:









Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
 

aqws9

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#38
Jak zwykle przepiękne... możesz zdradzić, jak zrobić takie zawory (pokrętła?) nie wyglądają na laser... a ciężko mi sobie wyobrazić jak to wygiąć ??
 
A

Anonymous

Gość
#40
z TAAAKIM modelem, to ja kolegę Precyzyjnego na Warsztaty do Bielska zapraszam !!
Nocleg i wyżywienie oraz tolopiwo i tolobigos - GRATIS !

Biegnę już polerować tegoroczny puchar zdobywcoof pucharoof... ;)

Tolo
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Podobne wątki