• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytania dotyczące Roco z21

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#22
Czy spotkaliście się z takim problemem?
Wygląda na zablokowany port w centralce, po zalogowaniu na router nie widać klienta. Macie jakieś rozwiązanie?

Można usunąć. Pomógł restart wszystkiego.


Schowek01.jpg
 
Ostatnio edytowane:

sirmiecho

Nowy użytkownik
Reakcje
20 0 0
#25
Przez restart autor prawdopodobnie miał na myśli wyłączenie i włączenie rutera, centralki, komputera.
Komunikat jak na obrazku powoduje najczęściej zapora systemu Windows, trzeba dodać do niej odpowiednie reguły, żeby program "Z21 maintenance tool" prawidłowo widział centralkę.
Oczywiście możliwe są też inne przyczyny, dlatego kluczowym pytaniem jest jak Kolega ma podłączoną centralkę - do sieci dedykowanej, do sieci domowej, czy tylko kablem "na krótko" do komputera.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#26
Jeżeli na ekranie jest napisane, że nie ma komunikacji na porcie UDP 21106, to znaczy że trzeba ten port odblokować w firewallu (zaporze sieciowej), albo po prostu wyłączyć zaporę na czas pracy z z21.
 

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#28
W jaki sposób mogę podłączyć centralkę do sieci domowej?
Centralka znajduje się w innym pokoju, niż router UPC connect box.
Posiadam również router TP-Link z zestawu Roco.
W grę wchodzi wyłącznie połączenie bezprzewodowe.
Czy jest to kwestia przeniesienia sygnału z routera UPC na router TP-Link?
Zaznaczam, ze wszystko działa gdy podłączam Z21 kablem do routera UPC.
Czy ktoś miał podobne doświadczenia.
 

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
98 1 0
#29
Cześć.
Myślę, że musisz połączyć bezprzewodowo ruter "domowy" z ruterem "od kolejki" wg. opisu z poniższego linku. Jest to jakieś tłumaczenie, ale da się zrozumieć o co chodzi.
Ja rozumiem z tego artykułu, że musi to być połączone przez WDS, a nie jako repiter. Dzięki temu "kolejkowy" ma połączenie z internetem, ale tworzy własną podsieć. Podłączasz się przewodowo z21 do rutera i korzystasz z czerwonej myszy lub aplikacją na telefonie/tablecie przez wifi.

https://pl.ateasyday.com/articles/t...osta-wds-soedinyaem-dva-routera-po-wi-fi.html

Pozdrawiam. Szymon.
 

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
98 1 0
#30
Nie dawało mi spokoju "czy tak się da"? Wróciłem z pracy i zabrałem się za testy zgodnie z w/w linkiem. Mój główny ruter to FRITZ!Box 3490, a ruter od ROCO z zestawu startowego TL WR841N. No i nie znalazłem w TL opcji połączenia WDS :( . Nie wiem jak można to "ugryźć"? Czy to możliwe, że soft jest okrojony!?
 

Załączniki

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#31
Jeżeli Twój router nie ma WDS, to pozostaje nabycie takiego, który ma. Centralkę z21 możesz podłączyć kablem do dowolnego routera, który ma gniazdo Ethernet. Nie musi to być router zakupiony od Roco.
 

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
98 1 0
#32
Dzień dobry :)
Trochę musiałem doczytać, ale znalazłem rozwiązanie dla pytania kol. Michał_P dotyczącego podłączenia centralki do sieci domowej, bez kabli.

W moim przypadku "matką/domowym" ruterem jest FRITZ!Box, natomiast "kolejkowym" zakupiony z zestawem startowym TP LINK TL-WR841N.

Najpierw logujemy się do "matki" i w sekcji dotyczącej kanału wifi ustawiamy wartość z AUTO na statyczną, na np.: 1.
Tu logowałem się przez wifi i po wylogowaniu nie restartowałem urządzenia.

Zrzut ekranu (2).png

I można się wylogować z "matki"
Następnie przechodzimy do rutera "kolejkowego". Podłączyłem go do komputera przez przewód włączony do dowolnego gniazda, byle NIE WAN

gniazda.png

Po zalogowaniu, jesteśmy na stronie głównej i widać oryginalne ustawienia (nazwa sieci SSID, IP, kanał ustawiony - jeszcze ;) - na AUTO...
i tryb pracy rutera (operation mode) jako router.

Zrzut ekranu (3).png

Przechodzimy do sekcji "OPERATION MODE" i wybieramy tryb pracy "WISP"

Zrzut ekranu (4).png

Następny krok jest raczej oczywisty, mimo "wątpliwości" systemu ;)
"SAVE", "OK", "SAVE"

Zrzut ekranu (6).png

Zrzut ekranu (7).png

Kolejne okno jest dosyć ważne. Tu w oknie z nazwą sieci, trzeba wpisać nazwę sieci z którą chcemy się połączyć.
Następnie uruchamiamy skanowanie sieci przyciskiem "SCAN"

Zrzut ekranu (8).png

Po chwili otworzy się okno ze znalezionymi sieciami.
Wybieramy tę, z którą tworzymy most i akceptujemy przez przycisk "CONNECT"

Zrzut ekranu (10).png

Następne okno zawiera większość automatycznie pobranych i wpisanych danych.
Jedynym oknem, na które należy zwrócić uwagę, jest okno "wołające" o hasło. Tu wpisujemy hasło z rutera "matki"
Oczywiście "SAVE" i po chwili mamy dostęp przez ruter "od kolejki" do sieci domowej.

Zrzut ekranu (11).png

Pisząc to, mam podłączony przewodowo komputer stacjonarny do rutera "kolejkowego", telefon po wifi też do "kolejkowego" i nie widzę kłopotów z prędkością czy w ogóle z połączeniem. Most wifi pomiędzy ruterami został utworzony.
Nie zmieniałem IP w ruterze "kolejkowym" żeby nic nie zmieniać w centrali z21. Wszystko zostało na fabrycznych ustawieniach. Nie wyłączałem też DHCP.

Zrzut ekranu (13).png

Działa :)
Dla starszych czy innych wersji oprogramowania rutera, ważne jest aby szukać ustawienia WISP lub WDS. To to samo, ale może być zaszyte w innych oknach.
Generalnie potrzebujemy stałego kanału wifi wychodzącego z rutera "matki", odszukania trybu pracy (WISP lub WDS) i ustawienia go w ruterze "kolejkowym". Ustawienia tego samego SSID i hasła dostępu oraz kanału wifi w ruterze "kolejkowym" i "matce"

Pozdrawiam :)
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#34
Czy trzeba odblokować port LAN czy nie? Do jakich kolwiek działań.
Do jakichkolwiek nie, bo oprogramowanie Z21_Maintenance.exe na komputerze będzie widziało centralkę nawet z zablokowanym portem. Będzie możliwe podstawowe konfigurowanie centralki, a jeśli dobrze pamiętam, to chyba nawet jej upgrade (chyba, bo aktualnie nie dysponuję sprzętem, by to sprawdzić). Niemożliwe będzie jakiekolwiek sterowanie kolejką.

Tak więc, jak chcesz tylko sprawdzić, czy centralka "żyje", to możesz bez odblokowywania. Jednak jak chcesz jej używać do sterowania, to musisz odblokować. Kod odblokowujący występuje w wersji z routerem lub bez. Można kupić bez, jeśli masz jakiś inny router.
 

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
875 60 10
#35
Właśnie nie mogę jej używać. Podłączenie kablem do routera i komputer i z21 a wyskakuje błąd połączenia.
Spróbuję jeszcze laptopa na wi-fi a router na kablu od laptopa.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#36
Których gniazd routera użyłeś do podłączenia z21 i komputera? Było o tym wyżej.
Adresy IP są przydzielane przez DHCP czy na sztywno?

Do komunikacji potrzebne są poniższe porty UDP.
Spróbuj wyłączyć firewall na komputerze. Zobacz poniższy fragment instrukcji:

Please take into account in the settings of your Windows firewall and potentially also of your virus
scanner, that "Z21_Maintenance.exe" must be able to access the ports 21105, 21106 and 34472 via UDP
in order to communicate with your Z21. Very strict settings on the virus scanner and firewall may cause
communication on these ports to be reported as "suspicious network traffic" and be blocked.

Poza tym, często nie widzi za pierwszym uruchomieniem Z21_Maintenance.exe, ale potem po kolejnym kliknięciu "Connect" już widzi. Przy czym, jak widać, mam niestandardowy adres IP, więc nie przepisuj :D
1637232239486.png


Jeżeli Z21_Maintenance.exe nie widzi centralki, to żadne odblokowywanie portów nie tylko nie pomoże, ale w ogóle nie będzie możliwe, bo odblokowuje się właśnie za pomocą Z21_Maintenance.exe.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#39
A miał ktoś taki problem i sobie poradził?
IMG_20220121_200810.jpg
Chciałem zrobić upgread myszy i dupa zbita.
Mysz podłączona
IMG_20220121_200958.jpg

A ten mi zgłasza że nie odpowiada albo nie podłączona.
Ma ktoś jakiś pomysł?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 3
DCC 9
DCC 14
DCC 25

Podobne wątki