• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytania dotyczące Roco z21

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#45
Problem rozwiązany. Winne było gniazdo rj12 mojej myszy. Między pinem 5 a 6 tkwiło jakieś mikro badziewie, które zwierało styki.
Po usunięciu szczoteczką myszka zaktualizowala się od razu.
Dziękuję za chęć pomocy.
 

andsaw

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#46
Witam
Mam problem z Z21 lub z komputerem: dostaje komunikat ze jest problem z UDP port 21106, nie moge poradzic sobie ze znalezieniem tego portu w PC.
Czy ktos ma jakies doswiadczenia w tej sprawie. Jak dojsc do ustawien UPD.?
Pozdrowienia Andrzej
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#47
Prawdopodobnie firewall blokuje komunikację na tym porcie. Jeżeli masz dostęp admina na komputerze, możesz zmienić ustawienia lub na chwilę wyłączyć firewall. Jeżeli nie masz uprawnień, nie da rady użyć tego komputera do Z21.
 

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.131 28 6
#48
Witam
Mam problem z Z21 lub z komputerem: dostaje komunikat ze jest problem z UDP port 21106, nie moge poradzic sobie ze znalezieniem tego portu w PC.
Czy ktos ma jakies doswiadczenia w tej sprawie. Jak dojsc do ustawien UPD.?
Pozdrowienia Andrzej
W firewallu utworzyć regułę na port i aplikację; do tsetów najlepiej całkowicie wyłączyć firewall (wbudowany w system lub z antywirusa)
 

belyall

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#49
Witam,
Mam pytanie, czy z21 można połączyć z komputerem tylko kablem przez wejścia/wyjścia lan?
Chodzi o sterowanie z pominięciem wifi.
Pozdrawiam, Mario
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#50
Z21 można połączyć za pomocą kabla z hubem, switchem albo routerem i tak samo podłączyć komputer, do tego samego huba, switcha albo routera.

Połączenie 2 urządzeń np. z21 i komputera bezpośrednio przez porty Ethernet też powinno działać. Kiedyś byłoby to możliwe tylko za pomocą kabla z przeplotem. Współczesne karty sieciowe obsługują funkcję Auto MDI / MDIX, więc powinno działać ze zwykłym kablem. Tylko, że wtedy musisz ustawić im ręcznie adresy IP z tej samej sieci. Bo nie masz serwera DHCP. Ze switchem jest wygodniej.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#54
Czy ktoś próbował podłączyć wzmacniacz Roco 10764jako booster do Z22?
Używałem czarnej "centralki" Roco przerobionej na booster, działała z z21 (czy Z22 to jakiś nowy system, czy literówka?).

Przestałem używać, bo nie potrafiłem osiągnąć poboru aż 3 amperów na makiecie. Świecę w wagonach LEDami, nie żarówkami, więc pobór całości, przy kilku lokomotywach dźwiękowych i ok 20 świecących wagonach, nie osiąga 2 A. Samo z21/Z21 wystarcza i jakiekolwiek boostery są zbędne.
 

belyall

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#55
Z21 można połączyć za pomocą kabla z hubem, switchem albo routerem i tak samo podłączyć komputer, do tego samego huba, switcha albo routera.

Połączenie 2 urządzeń np. z21 i komputera bezpośrednio przez porty Ethernet też powinno działać. Kiedyś byłoby to możliwe tylko za pomocą kabla z przeplotem. Współczesne karty sieciowe obsługują funkcję Auto MDI / MDIX, więc powinno działać ze zwykłym kablem. Tylko, że wtedy musisz ustawić im ręcznie adresy IP z tej samej sieci. Bo nie masz serwera DHCP. Ze switchem jest wygodniej.
Bardzo dziękuję za informację.
 

Arekmiz

Znany użytkownik
Reakcje
1.138 120 0
#56
nie potrafiłem osiągnąć poboru aż 3 amperów na makiecie. Świecę w wagonach LEDami, nie żarówkami, więc pobór całości, przy kilku lokomotywach dźwiękowych i ok 20 świecących wagonach, nie osiąga 2 A. Samo z21/Z21 wystarcza i jakiekolwiek boostery są zbędne.
Powiedz dokładnie ile w pełni oświetlonych wagonów i ile lokomotyw z dekoderami dźwięku możesz na raz uruchomić z Z21? Bo zastanawiam się czy kupować booster. U mnie będzie 30 wagonów i 10 lokomotyw...
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#57
Powiedz dokładnie ile w pełni oświetlonych wagonów i ile lokomotyw z dekoderami dźwięku możesz na raz uruchomić z Z21? Bo zastanawiam się czy kupować booster. U mnie będzie 30 wagonów i 10 lokomotyw...
Jeżeli w wagonach będą LEDy, a nie żarówki, to bez boostera da radę.

Aplikacja na smartfonie pokazuje pobór prądu. Jak nie osiąga 3 amperów, to booster jest zbędny.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#59
W wagonach będą Ledy ale z dekoderami (żeby każdy przedział osobno zapalać). :)
Nie wiedziałem, że można inaczej :D
Tzn. na upartego można inaczej, ale po co?

Błagam, zmierz ten prąd. Tzn. wyświetl sobie w opcjach aplikacji Z21 na smartfonie, ile prądu jest na wyjściu centralki:
a. Bez żadnych wagonów i lokomotyw.
b. Z jednym wagonem
c. Z jedną lokomotywą.
d. J.w., ale lokomotywa jedzie.

Resztę łatwo przeliczysz.


Notabene, dźwięk w lokomotywie pobiera znaczący prąd. Ale dźwięk 10 lokomotyw na raz to raczej nieartykułowany szum, więc spójrz na to realistycznie. Mało jest też makiet mieszczących się w domu, gdzie więcej niż 2 lokomotywy na raz mogą jechać.

Standardy przyjęte w budowie modułów zabraniają też zasilania dodatkowych urządzeń z tego samego obwodu, co zasilanie torów.


Obstawiam, że przy 50 wagonach i 50 lokomotywach możesz być już blisko maksymalnej mocy 1 centralki z21.


Legendy o potrzebie boosterów wzięły się stąd, że poprzedni system Roco miał mniejszą moc. Ale siła legendy jest tak duża, że znajomi kupują boostery, potem mają problem z ich podłączeniem, pytają co zrobić, a ja im mówię, że schować booster do szuflady - i pstryk, wszystko działa :p


Ludzie też walczą ze spadkami napięć na długich odcinkach torów - ale tu rozwiązaniem nie jest booster, tylko odpowiednio grube kable zasilanące moduły. Ja stosuje mniej więcej takie, jak budowlańcy umieszczają pod tynkiem w budynkach jednorodzinnych :D Makieta obejmuje cały strych, a jedna centralka steruje całością.
 
Ostatnio edytowane:

Arekmiz

Znany użytkownik
Reakcje
1.138 120 0
#60
Spokojnie, tak zrobię, ale na razie nie mam lokomotywy z dekoderem dźwiękowym. Mam jedną z dekoderem jazdy, a 3 dekodery ZIMO mx645 kupiłem na szwajcarskim ebayu i leżą od 10 dni w WER Warszawa (wuj wie po co?)... A wagony - też nie mam na razie w żadnym oświetlenia. Jeden WLAB RZD ACME jest u kolegi z forum na testach nowych płytek oświetleniowych... :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 3
DCC 9
DCC 14
DCC 25

Podobne wątki