• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Nowości GPM

Luke

Znany użytkownik
Reakcje
2.180 1 1
Darku @Dariusz71, Heniu @jestrabh kalki jadą do GPM'u zarówno na pojazdy/zabudowy które weszły w ostatnim czasie do sprzedaży jak również modele tutaj zapowiadane;)

A tak się prezentuję "zwyżka" w wersji roboczej:
LukesWorkshop-Zwyżka-05.jpg

LukesWorkshop-Zwyżka-06.jpg
LukesWorkshop-Zwyżka-07.jpg

@saaro postaram się zaprezentować taką konfigurację;) jak tylko znajdę odpowiednią bazę...

Pozdrawiam,
Łukasz
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
No to Łukaszu świetna wiadomość odnośnie kalek.
Widzę, że masz dobre relacje z Grzegorzem i liczy się z Twoim zdaniem/ modele przedpremierowe trafiają do Ciebie zapewne do oceny i nie tylko/ Tak przynajmniej sądzę.
Może zasugeruj aby przy takich modelach jak wychodzą ostatnio same zabudowy były do wyboru z możliwością zakupu np.kilku różnych szt. do jednej bazy.
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
I jeszcze jedno zdanie. Faktycznie podnośniki głównie były montowane na starach i innych markach sam. ciężarowych. Na Jelczach to były wyjątki.
36C9FE1A-9205-47BE-80F6-15EBDD53DAD4.png
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
Ktoś popił albo rysował z głowy.
Jak zdaniem projektanta miał działać główny siłownik hydrauliczny (strzałka)?
Również (w starze tak było) podpora transportowa ramienia jest za blisko kabiny. Może w jelczu tak była, nie upieram się.
Wydaje mi sie również, że element zaznaczony strzalką na niebiesko jest zbędny.

IMG_20220114_094059.jpg

Poczekacie chwile to bedzie ładny kosz na starze.
Wymiarowałem go już jakis czas temu..

I jeszcze jedno zdanie. Faktycznie podnośniki głównie były montowane na starach i innych markach sam. ciężarowych. Na Jelczach to były wyjątki. Zobacz załącznik 868199
To jest zupelnie inny typ podnośnika.
 
Ostatnio edytowane:

Luke

Znany użytkownik
Reakcje
2.180 1 1
No to Łukaszu świetna wiadomość odnośnie kalek.
Widzę, że masz dobre relacje z Grzegorzem i liczy się z Twoim zdaniem
:)
modele przedpremierowe trafiają do Ciebie zapewne do oceny i nie tylko/ Tak przynajmniej sądzę.
Coś w tym jest;)
Może zasugeruj aby przy takich modelach jak wychodzą ostatnio same zabudowy były do wyboru z możliwością zakupu np.kilku różnych szt. do jednej bazy.
Powiem szczerze Heniu, że mnie ubiegłeś, gdyż też mi ten pomysł chodził mi po głowie.(y)
Warto zwrócić uwagę, że każdy model Jelcza ma pewne zmiany konstrukcyjne w podwoziu co do umieszczenia elementów takich jak koło zapasowe, zbiornik paliwa czy też układ wydechowy. Ale z drugiej strony co to za problem dla modelarza poprzestawiać w inne miejsce, prawda?
Nie takie rzeczy się robiło;)

Ktoś popił albo rysował z głowy.
Jak zdaniem projektanta miał działać główny siłownik hydrauliczny (strzałka)?
Również (w starze tak było) podpora transportowa ramienia jest za blisko kabiny. Może w jelczu tak była, nie upieram się.
Wydaje mi sie również, że element zaznaczony strzalką na niebiesko jest zbędny.
.
Drogi Wojtku, prezentowany egzemplarz jest modelem przed produkcyjnym i ja bym w to nie mieszał alkoholu...
A pewne nieścisłości mogły się wkraść i dlatego też jest prezentowany model na forum, zarówno jako zapowiedz ale również by koledzy znający temat mogli wychwycić nieścisłości na tym etapie.

Co do siłownika to myślę, że warto rzucić okiem na poniższą fotkę:
1642223148199.png

W produkcie seryjnym będzie możliwość dostosowania pozycji podnośnika do własnych potrzeb. A więc będzie można wykonać zarówno jako wersję transportową jak i roboczą gdzie będzie możliwość dostosowania wysokości pracy ramienia do własnych potrzeb (makietowo-modułowych).

Pozdrawiam,
Łukasz
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
:)
Drogi Wojtku, prezentowany egzemplarz jest modelem przed produkcyjnym i ja bym w to nie mieszał alkoholu...
Przecież to z podpitym projektatnem to była taka przenośnia.

A pewne nieścisłości mogły się wkraść i dlatego też jest prezentowany model na forum, zarówno jako zapowiedz ale również by koledzy znający temat mogli wychwycić nieścisłości na tym etapie.

Co do siłownika to myślę, że warto rzucić okiem na poniższą fotkę:
Zobacz załącznik 868547
Pozdrawiam,
Łukasz
No właśnie Łukaszu. Rzuć okiem na to zdjęcie, które wkleiłeś i porownaj z mocowaniem silownika w modelu.
Tak jak jest zamocowany w modelu, nie miałby prawa działać w rzeczywistości.
Możesz mi wierzyć lub nie, ale to nie jest prawidłowe mocowanie.
Znam to auto troszkę. Łaziłem po takim z metrem i mam zrobionych kilkadziesiąt zdjęć. Łącznie z pomierzeniem pod jakimi kątami idzie krawędź blachy na podstawie.
Nie zrobiłem tego modelu bo właśnie nie chciałem żeby wyszło jak w GPM.
Dodatkowym problemem są cienkie elementy wzdłuż ramion wysięgnika, które tak jak na fotkach od Ciebie są wygięte. Dużo lepiej byłoby zrobić je albo trawione albo (tansza opcja) cięte laserem w kartonie (chociaż wtedy wyjdą grube).

Żeby nie być gołosłownym :
IMG_20220115_093839.jpg
IMG_20220115_093852.jpg
IMG_20220115_093934.jpg
 

Luke

Znany użytkownik
Reakcje
2.180 1 1
Przecież to z podpitym projektatnem to była taka przenośnia.
Wiem, wiem chciałem sprawdzić Twoją reakcję kolego:p
No właśnie Łukaszu. Rzuć okiem na to zdjęcie, które wkleiłeś i porownaj z mocowaniem silownika w modelu.
Nie zrobiłem tego modelu bo właśnie nie chciałem żeby wyszło jak w GPM.
Kolejny raz porównuje dolne ramie i fotkę i powiem Ci szczerze, że umiejscowienie siłownika wydaje się być prawidłowe, może dlatego, że mam go w ręce a nie porównuje dwóch fotek;) Jedynie z czym bym się zgodził to brak nazwijmy to "ażurowości" przy dolnym mocowaniu siłownika oraz punktu jego obrotu, ale jak się domyślam ma to za zadanie usztywnić podstawę zwyżki i jest to tzw kompromis modelarski.
Dodatkowym problemem są cienkie elementy wzdłuż ramion wysięgnika, które tak jak na fotkach od Ciebie są wygięte. Dużo lepiej byłoby zrobić je albo trawione albo (tansza opcja) cięte laserem w kartonie (chociaż wtedy wyjdą grube).
Cięgna na fotkach są nie sklejone z dolną częścią podnośnika tylko są oparte na górnej krawędzi krzywki, co oczywiście nie zmienia faktu, że są delikatne i wiotkie, aczkolwiek jak słusznie zauważyłeś można je "z modelarskiego obowiązku" zmienić na trawione lub wyciąć paski z cienkiego poliestru i zastąpić oryginalne, prawda? Dla chcącego nic trudnego:cool:

Pozdrawiam,
Łukasz
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
Wiem, wiem chciałem sprawdzić Twoją reakcję kolego:p
No wiesz.... Takiego spokojnego człowieka jak ja wystawiać na próbę...? ;)

Siłownik nie może byc "wetknięty w podstawę zwyżki. Musi się ruszać góra dół. Moim zdaniem w H0 nie musi tu być aż kompromisu. Ja" męczę" to w TT. A tam wszystko cieńsze o jakies 30% :)
Moim zdaniem obecnie wygląda to kiepsko.

Da się coś takiego zrobić.
Tak jak przerobiłem pewien statyczny model na ruchomy.
IMG_20211021_195529.jpg
 

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
Wiem, wiem chciałem sprawdzić Twoją reakcję kolego:p

Kolejny raz porównuje dolne ramie i fotkę i powiem Ci szczerze, że umiejscowienie siłownika wydaje się być prawidłowe, może dlatego, że mam go w ręce a nie porównuje dwóch fotek;)
Wojtkowi chodzi o to że dolna część w której zamocowany jest cylinder siłownika jest litą bryłą i cylinder jest w niej zatopiony przez co nie ma możliwości ruchu :) Zapewne to uproszczenie tymczasowe i na kolejnym etapie projektowania będzie poprawione jak we wszystkich modelach.
 

Luke

Znany użytkownik
Reakcje
2.180 1 1
Wojtkowi chodzi o to że dolna część w której zamocowany jest cylinder siłownika jest litą bryłą i cylinder jest w niej zatopiony przez co nie ma możliwości ruchu :)
Przemek, napisałem o tym w poście powyżej, ten który zacytowałeś ale trochę niżej;) Ale czywiście dziękuję za cenna uwagę

A na marginesie już z Wojtkiem obgadaliśmy temat

PS Dla przypomnienia wersja finalna pozwoli na dowolne ustawienie położenia ramion i kosza, więc z automatu siłownik powinien być ruchomy:D

Pozdrawiam,
Łukasz
 

MK87

Aktywny użytkownik
Reakcje
583 1 0
Kolejna Nowość z GPM, która mam nadzieję niebawem ukaże się w sprzedaży. Przyczepa niskopodwoziowa ZREMB. Model robi wrażenie ilością detali. Części jeszcze w "koszykach", ale w wolnej chwili postaram się poodcinać osłony i pokazać dokładniej detale.










 

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
Mi jak do tej pory trafiały się bez żadnych uszkodzeń. Raz jedynie jak zamówiłem elementy fototrawione do Jelcza śmieciarki, to w opakowaniu znajdowały się blaszki do Jelcza 640 opisane jako Jelcz 300 ;)
 

MK87

Aktywny użytkownik
Reakcje
583 1 0
Remonter po złożeniu jest bardzo okazały, kawał modelu :) z blaszką do Jelcza 300 miałem to samo, w opakowaniu była dla 640 :) Jeśli chodzi o uszkodzenia modeli, to nie mam z tym większych problemów, odkąd zamawiam wydruki nieutwardzone, sam utwardzam i wszystko gra. Wcześniej jeśli coś brakowało w modelu lub było uszkodzone to również nie było z tym problemu, zawsze otrzymywałem brakujące i nowe, nieuszkodzone części.
 

Podobne wątki