• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Makieta H0e - rozbudowa

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Wierzcie mi że takie cudo widziałem w latach 90 będąc we Włoszech. Bez spekulacji dokładnie pod samym Rzymem.
Reguły dotyczące pochylenia nasypów i przekopów bywają różne w różnych krajach. Wynika to m.in. z własności fizycznych (spoistości) lokalnego gruntu. Pochylenie 1:1,5 jest stosowane m.in. w Polsce i w Niemczech, ale we Włoszech może być inaczej. Choć tak stromych skarp bym się raczej nie spodziewał nawet tam. Pytanie jeszcze, czy ta skarpa pod Rzymem nie była w jakiś sposób dodatkowo umocniona, może w niezbyt widoczny sposób.
 
Reakcje
2.464 79 2
czy ta skarpa pod Rzymem nie była w jakiś sposób dodatkowo umocniona, może w niezbyt widoczny sposób
Wydaje mi się że była umocniona bo na zdrowy rozsądek wiadomo że przy ulewie większość nasypu po prostu by spłynęła. Niemniej była raczej przysypana piachem co właśnie chciałem zrobić u siebie. Gdybym rozbujał się trzymając norm piach był by na torach. Kompromisem miał być sprzęt budowlany ustawiony zaraz pod nasypem, a raczej pod murem oporowym przysypanym piaskiem podczas remontu.
 

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
259 23 5
Nikogo nie zadręczasz , to Twoja praca więc ty decydujesz, ale czasem warto posluchac bo ktoś morze mieć rację a forum właśnie do tego służy, nie jesteś tu od wczoraj więc na pewno wiesz.
..."Ja nikogo nie chce atakować..." a wcześniej..." A to bardzo ciekawe Czyli wymyślone skrzynki pana Lewińskiego też nie wchodzą w grę bo zalatuje tam fikcją? A to przecież guru tu co niektórych...." Nie każdy musi lubić Leszka Lewińskiego ale nie można mu odbierać kunsztu modelarstwa. Najnowsza jego praca" Nad dachami Kwidzyna..."to naprawdę modelarstwo z wysokiej półki. Obserwuję Twój wątek i bardzo kibicuje, robisz dobrą robotę.
A mnie Włochy kojarzą się ze skalistym terenem i takie coś jak na zdjęciach być może właśnie miało tam miejsce. Nasyp o takim kącie musiał być na pewno jakoś utwardzony.
 
Reakcje
2.464 79 2
Ja nikogo nie chce atakować..." a wcześniej..." A to bardzo ciekawe Czyli wymyślone skrzynki pana Lewińskiego też nie wchodzą w grę bo zalatuje tam fikcją? A to przecież guru tu co niektórych....
Ja stwierdziłem fakt. Czy napisałem gdzieś nie prawdę? Ja nie mam nic do LL ale wiele osób na tym panu się wzoruje. I też popełnił fikcję.
ale czasem warto posluchac bo ktoś może mieć rację a forum właśnie do tego służy
Słuchaj, mogłem od razu zrobić ten mur oporowy tzw standard i nie było by sprawy niemniej postanowiłem zrobić inaczej i nie na przekór zdrowemu rozsądkowi ale żeby trochę to ubarwić maszynami budowlanymi które również składam.
Dlatego proszę nie doszukujcie się u mnie realizmu. Jest wg mnie zachowany kompromis. Inaczej ta skrzynka wygląda na żywo, a inaczej na zdjęciu. Będzie można ocenić na październikowej wystawie (y)
 
Reakcje
2.464 79 2
Przespałem się z tematem i w wolnej chwili zrobię zarys muru oporowego coby nikt w nocy nie miał koszmarów z tego powodu :p obawiam się tylko czy jak pokaże drugą skrzynkę do kompletu trawa będzie odpowiednio się układać :ROFL: no ale spróbuję mimo wszystko.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
zrobię zarys muru oporowego coby nikt w nocy nie miał koszmarów z tego powodu
czasem w mojej pracy naoglądam się takich dziwolągów, że pokazując je na makiecie, wywoływałbym co rusz nie g..wnoburzę, a g.wnotsunami. Pod każde nienormatywne rozwiązanie powinniśmy podklejać zdjęcie. Czyli pod taki moduł, pod każdą jego publikacją (bo przecież nikt nie będzie się cofał w wątku 12-15 stron, by sprawdzić) podpinać trzeba by było kilkanaście zdjęć...
Fajnie jest jak trzymamy się realiów, ale trzeba pamiętać że z nimi było różnie.
A propos Pana Leszka - na warsztatach NZP zarzucił mi, że na module zrobiłem skarpę 1:1, bo takie nie występują. Otóż występują tam gdzie jest to konieczne, czasem się je umacnia geowłókniną, ukorzenieniem, a czasem nawet szpilkami stalowymi lub betonowymi. Nie takie cuda z moim geotechnikami robiliśmy. Nawet Panu Leszkowi wskazałem taką lokalizację i to nie współczesną, a historyczną. On doskonale zna takie przypadki, bo pracuje w zespole uzgodnień na kolei w Gdyni. Ale zmieniłem to nachylenie żeby uniknąć zbędnych dyskusji. Zresztą Pan Leszek powiedział - zmień, bo przyjdą inne marudy i będziesz co chwilę tłumaczył i udowadniał. A nie chciało mi się kopać z końmi co rusz.
Mur oporowy zamknie dyskusję na pewno. Chyba że otworzy nową - np. czy mur bez przypór i z tego materiału się utrzyma. Także ten... uważaj... :ROFL:
 
Reakcje
2.464 79 2
Cofnij się kilka stron odnośnie ogrodzenia stacji trafo. Pojechałem zrobiłem fotkę a i tak nią nie przekonałem nieprzekonanych! Już nie kombinuję w tzw foto - udowodniacze. Jest jeszcze opcja nic tu nie pokazywać którą stosuje coraz więcej budujących cokolwiek. Ja jeszcze zaryzykuję choć wszystko ma swoje granice. Bo po co kopać się z koniem ;)
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
A to bardzo ciekawe :ROFL: Czyli wymyślone skrzynki pana Lewińskiego też nie wchodzą w grę bo zalatuje tam fikcją? A to przecież guru tu co niektórych. Kolega powinien mniej pisać bo to zabiera czas, a więcej tworzyć tak jak to ostatnio popełnił w kartonie długi czas temu bo chyba to wszystko?! Pozdrawiam serdecznie.
Niestety się nie rozumiemy. Słowo "fikcja" może być rozumiane dwojako.
Fikcja Pana Lewińskiego Leszka na makiecie "Lewin Leski", to fikcja w sensie, że taki obiekt nie istnieje w realu, ale gdyby istniał, to by wyglądał właśnie "tak". Jest wykonany zgodnie z zasadami projektowania linii kolejowych i nie są na nim w modelu wykonane rzeczy, które fizycznie nie miały by prawa istnieć /jak wspomniany nasyp o skosie niemożliwym do utrzymania się/.
Inaczej rozumiemy słowo "fikcja"...

Pan Leszek Lewiński nie wykonuje tzw. makiet "fantazyjnych" rozumianych w tym drugim sensie...
A propos Pana Leszka - na warsztatach NZP zarzucił mi, że na module zrobiłem skarpę 1:1, bo takie nie występują. Otóż występują tam gdzie jest to konieczne, czasem się je umacnia geowłókniną, ukorzenieniem, a czasem nawet szpilkami stalowymi lub betonowymi. Nie takie cuda z moim geotechnikami robiliśmy. Nawet Panu Leszkowi wskazałem taką lokalizację i to nie współczesną, a historyczną. On doskonale zna takie przypadki, bo pracuje w zespole uzgodnień na kolei w Gdyni. Ale zmieniłem to nachylenie żeby uniknąć zbędnych dyskusji. Zresztą Pan Leszek powiedział - zmień, bo przyjdą inne marudy i będziesz co chwilę tłumaczył i udowadniał. A nie chciało mi się kopać z końmi co rusz.
Mur oporowy zamknie dyskusję na pewno. Chyba że otworzy nową - np. czy mur bez przypór i z tego materiału się utrzyma. Także ten... uważaj... :ROFL:
Nie chodzi o to "że przyjdą marudy"..... ludzie....
Jeśli ktoś idzie z makietą na przykład na tzw. "pokaz realistycznych makiet" to absolutnie nie należy się dziwić że widzowie zadają pytania. Więc pisanie że "marudy" jest trochę dziwne...

Jeśli ktoś idzie na pokaz tzw. "makiet bajkowych" to ludzie będą może zadawali też pytania.... ale na pewno nie będą się czepiać "pionowych nasypów".... (marudzić w tym sensie).

Także wszystko zależy od założeń budującego, które kolega już sprecyzował, więc nie ma co spinać się z udowadnianiem czegokolwiek, bo już wiemy, że:
Niech koledze zagra wyobraźnia i przez różowe okulary spojrzy na betonowe wzmocnienie przysypane piachem ;) swoją drogą ja nie buduje nic z realu. Czysta fantazja i dobra zabawa (y)
...i wtedy jak się to mówi "nie mam więcej pytań"...

Temat jest zero-jedynkowy. Albo budujemy coś "co mogło by istnieć w rzeczywistości w jakiej to odwzorowujemy"..... albo budujemy "bajkę, na którą patrzeć należy przez różowe okulary". Widać kolega wybrał drugą opcję. Mimo wszystko życzę dobrej zabawy.... w końcu ostatecznie tylko to się liczy ;-)
 
Ostatnio edytowane:

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Temat jest zero-jedynkowy. Albo budujemy coś "co mogło by istnieć w rzeczywistości w jakiej to odwzorowujemy"..... albo budujemy "bajkę, na którą patrzeć należy przez różowe okulary".
To jeszcze dodam, że nie tak do końca. Bo mamy wariant trzeci - czyli pełne odwzorowanie. Podsumowując:
1) totalna fantazja, hulaj dusza... robimy co chcemy, stawiamy co chcemy, jest zabawa
2) realizm przedstawienia pojazdów, zabudowy, układów stacyjnych itp. ale nie występujących w realu - czyli realizm - tak, pełne odwzorowanie - nie
3) totalne odwzorowanie z natury z numerami rejestracyjnymi samochodów włącznie.

Pewnie jeszcze znalazłoby się ileś tam wersji pośrednich :)

Osobiście celowałbym w opcję nr 2 z dodatkiem takim, że nie trzymałbym się kurczowo wszystkiego co powinno znaleźć się na makiecie, bo tutaj jest spore pole do domysłów i interpretacji. A i czasem miejsca brak.

Nie chodzi o to "że przyjdą marudy"..... ludzie....
To było pokazanie dystansu Pana Leszka, mimo jego dość stanowczego poglądu na modelarstwo. :)

Pamiętajmy, że najważniejszy jest umiar. W każdą stronę. Podobnie jak z piciem alkoholu - jak ktoś za dużo pije, to jest nie do zniesienia, jak wcale to... jeszcze gorzej, bo pewnie szpion i donosiciel.
 
Reakcje
2.464 79 2
Temat ogarnąłem co by bajkowa skrzynka była jeszcze bardziej bajkowa :p Ale nie pokażę bo nabawiłem się jakiś lęków :niepewny:Jak się odstresuję na kolejnej skrzynce to pokażę komplet no i oczywiście będę liczył na odzew kolegi fachowca (y) Do zobaczenia.
 
Reakcje
2.464 79 2
Czołem. Emocje minęły. Czas na drugą część mojego planu. Tym razem spokojnie i bez wzniesień ;) co by nikogo nic nie bulwersowało. Brakuje kilku gadżetów na które cierpliwe czekam. Myślę że do października na wystawę wszystko już ogarnę. No i to chyba na dłuższy czas było by wszystko z mojej strony. Pozdrawiam słonecznie.
20230329_154600.jpg
20230329_154644.jpg
20230329_154654.jpg
20230329_154708.jpg
20230329_154737.jpg
20230329_154929.jpg
20230329_154950.jpg
20230329_155013.jpg
20230329_155027.jpg
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Podobne wątki