• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Makieta H0e - rozbudowa

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#1
Tytuł odrobinę na wyrost, bo sama makieta trochę podda się zmianom, natomiast gro prac wykonanych będzie z jej osnową czyli skrzynkami.
Obecnie buduję skrzynki do trzech makiet, gdy Kolega Arti 2811 poprosił mnie o pomoc w zmianach w jego makiecie o których rozmawialiśmy w Łodzi na "imprezie" modelarskiej, nie wahałem się, jak jest dużo pracy to głupie myśli do łba nie przychodzą.

Przewidziane zmiany w konstrukcji makiety, dwie dodatkowe skrzynki według pomysłu właściciela, wymiana nóg na solidniejsze i szybsze w montażu, wymiana uchwytów do tła i oświetlenia które jednocześnie będą podporami dla dwóch pętli i odcinka prostego je łączącego, nowe zasobniki na skrzynki, pętla i łącznik.
Wszystko to ma pozwolić na samodzielne wystawianie się na różnego rodzaju imprezach.

Teraz już tylko obrazy z krótkim komentarzem.

Pewnego wtorku makieta przyjechała do mnie, w pomieszczeniu którym dysponuję rozłożyliśmy jej część.

P1260966.JPG


Kasety transportowe muszą być zrobione od nowa, muszą być bardziej funkcjonalne i lżejsze od starych.

P1260967.JPG


Plan i przymiarka nowej jeszcze wirtualnej skrzynki.

P1260969.JPG


Akceptacja i proces twórczy, goła skrzynka bez pokrycia.

P1260998.JPG


I już z wierzchem podczas klejenia listwy podtorowej.

P1270004.JPG


Przymiarka pierwszej części pętli i jej mocowanie do skrzynek, bez udziwnień.

P1260999.JPG


P1270002.JPG


Dalszy ciąg pętli i przymiarka całości, ostatni element wycięty jest z cieniutkiej sklejki po to aby przed ostatecznym wykonaniem sprawdzić poprawność projektu, wszystko się zgodziło.

P1270005.JPG


P1270006-crop.JPG


Myślę intensywnie nad nowym rozwiązaniem mocowania nóg, poprzedni według mojego pomysłu, nie jest do końca idealny, na razie mam mnóstwo wizji i żadnych konkretów, do świąt pewnie niewiele się zmieni, ale po nowym roku to ho ho.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#8
Skusiła go wąska strona Mocy:D
Ten typ(ek) tak ma. Najpierw z czegoś rezygnuje, ale potem wraca.
:)
Świetnie Pawle, że dałeś się namówić. (y)

Jak to mawia Patryk Mikiciuk z programu na YT pt"Polskie Porsche" "prawda jest taka że"

Zbyt dużo czasu trwałem w tym aby teraz tak skutecznie się pozbyć wszelkich naleciałości i odruchów modelarskich, powoli wracam do tego co było na początku czyli tabor, i to w dość dużej wielkości bo w jedynce, mam sporo rozpoczętych modeli w 0e, też wypadało by je skończyć skończyć, wąski tor zawsze był bliski mojemu sercu i tak zostanie, skrzynki które robię są dla znajomych/przyjaciół, za symboliczną opłatę, czasami bez.
Nie zobaczycie z pewnością makiety w jakiejkolwiek wielkości wykonanej od zera przez moją osobę, ten etap mam za sobą, innym pomagam bo nigdy takowej nie odmawiałem.

I to tyle o mnie i motywach mojego "powrotu" wszak ten wątek o czym innym jest, Misiek ma rację, mam w pewnych sprawach chwiejny charakter, ale biorę leki ;)i pracuję nad tym.
 
Reakcje
2.460 79 2
#9
Najważniejsze że wróciły chęci modelarskie. I to z przytupem :p. Budynki na nowe skrzynki się tworzą tak że po nowym roku ruszamy panie z kopytka :)
 

michal-c74

Aktywny użytkownik
Reakcje
86 0 0
#10
Paweł i tak trzymaj (y) Czasami od dłubania trzeba zwykle odpocząć, rok, dwa a może i dłużej by znów doznać tego głodu i " kopa " do modelarstwa. Najważniejsze: by człek miał radochę z tego co robi i odskocznię od szarego życia.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#14
No i tak trzymaj Pawle. Pomaganie zawsze było jedną z najlepszych form. Sam je stosuję i już jakiś czas temu stwierdziłem, że to bardzo fajne móc komuś w czymś pomóc... To przychodzi z wiekiem. :)
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#15
Dziś się dzień nie zaczął się tak jak sobie wymarzyłem, koncepcja mocowania nóg poszła w kąt, bo jakiś nadgorliwiec wyrzucił specjalne śruby do łączenia form czyszczących które chciałem wykorzystać " no bo nie trza nam takich" cóż nie dokończył widząc moją minę, miałem spokój nikt nie odważył się przyjść do warsztatu.
Postanowiłem jednak coś zrobić aby nie poszedł cały na marne, nie wiem czy Artur ma jakąś studnię, nie chciało mi się iść na górę i sprawdzać, jak ma to będzie miał dwie jak nie to już ma.

Na pierwszym zdjęciu surowiec, część wykonana przy pomocy "Zosi" część z łapy, reszta trawionki.

IMG_2586-crop.jpg


Prawda że wygląda jakby robił to ktoś dla przedszkolaka, na odwal się.

Ale po pomalowaniu i to tylko sprayem bo jakoś nie chciało mi się brudzić aerografu, poza tym nie mam zielonej farby, wygląda już o wiele lepiej, jak kolor się nie będzie podobał zrobimy inną.

IMG_2587-crop.jpg


Myślę że całą ta makietę trzeba wyposażyć w jak największą ilość takich gadżetów.
Ale to już zależy od właściciela.

Zdjęcia robione telefonem z "marszu" więc nie ma szału.
 
Reakcje
2.460 79 2
#16
Superrr :) na pewno będzie mile widziana. Tak, cały bajer na makietach to szczegóły. Jak najwiwcej ich. Zresztą publiczność najbardziej na nie zwraca uwagę. W mniejszym stopniu na to co jedzie. Zaobserwowalem to na wystawie.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#17
Czasami mam trochę luzu, jak się coś długiego frezuje bez nadzoru i wtedy dłubię sobie różne rzeczy, tym razem po zrobieniu projektu na tzw. kolanie powstała portiernia z dodatkową funkcją wagi samochodowej.

Wycięte ściany.

P1270008-crop.JPG


Na wszelki wypadek dwa egzemplarze, krawędzie styku ścian ukosuje w przyrządzie który robię już prawie pięć lat, ot taka niemoc, śruby ustalające i łączące zastępują wiertła i ścisk stolarski.

P1270009-crop.JPG


A tak się tego używa.

IMG_2591-crop.jpg


Po prawej ściany już ukosowane.

P1270011-crop.JPG


Ewentualne nierówności szlifuję na kolejnym przyrządzie tym razem skończonym.

P1270010-crop.JPG


Jako pomocy przy klejeniu używam klocka posiadającego wszystkie ściany obrobione i zachowujące na styku kąt prosty.
Kostka jest wykonana z POM-u wikol się jej nie ima.

P1270013-crop.JPG


P1270014-crop.JPG


I szkielet gotowy, z podłogą i płytą przy drzwiach.

P1270018-crop.JPG


Dach będzie dwu lub czterostronny, kryty dachówką, zrobiłem sobie wykrojnik do dachówek, może to jeszcze nie ideał, ale ze względu na fakturę mnie się podoba.

IMG_2593-crop.jpg



I to chyba w tym roku będzie koniec, trzeba zakupić mebelki i obsługę.
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Podobne wątki