• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolejowe klimaty za granicą

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.472 12 6
Z tego co pamiętam to druga strona, czyli ZSRR też myślało o takiej kolei, tylko u nich do napędu miał zostać użyty reaktor jądrowy. Ale rozstaw toru też miał wynosić 6mb.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
Ale rozstaw toru też miał wynosić 6mb.
Czy kolega @Jan Bednarczyk ma na myśli szerokość toru (rozstaw szyn w torze) 6 metrów? Jeżeli tak, to nie "też", bo kolej Hitlera miała jeździć po torach o szerokości 3 metry, czyli połowę mniej. Poza tym pomysły radzieckie z napędem atomowym to już chyba sporo po wojnie, choć ja nie słyszałem o tak szerokim torze - ale nie pretenduję do miana znawcy tematu.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.472 12 6
Kolego Andrzeju, teraz nie pamiętam w jakim czasopiśmie był taki artykuł, ale zapamiętałem właśnie ten rozstaw torów ze względu na wielkość reaktora jądrowego. Oczywiście mówimy tu już o latach powojennych. Być może był to artykuł jak z powieści Lema, czyli czy taka kolej może powstać w rzeczywistości, tego niestety nie pamiętam.
 
Ostatnio edytowane:

prepik

Znany użytkownik
Reakcje
925 0 0
Jakby ktoś tęsknił za zimą ... 5.02.2022 r. Szczyrbskie Pleso na Słowacji stacja "elektriczki" w zimowej scenerii , a śnieg nadal padał , moje zdjęcia z godziny 22-giej.
a.JPG
b.JPG
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
589 1 0
Hiszpańskie tory.

ESP_tor.jpg

Szersze niż rosyjskie. 1668mm czyli modele RENFE w H0 są co nieco oszukane :p

Nie wiem co to za urządzenie ale zapewne to jakiś czujnik albo coś jeszcze innego co w epoce pary, którą się do tej pory zajmowałem nie występowało.

Hiszpańskie semafory

ESP_sem.jpg


Słupki hekto a może hiszpańsko-metryczne ? Pewnie co 100 metrów umieszczane ale też się nie znam.

ESP_slh.jpg


No i hiszpańska sieć trakcyjna

ESP_el1.jpg


ESP_el2.jpg


ESP_el3.jpg


ESP_el4.jpg


ESP_el5.jpg


dzięki której hiszpańskie pociągi śmigają; czasami całkiem niedaleko plaży

ESP_train.jpg


więc podczas podróży można podziwiać uroki - na tym zdjęciu - morza śródziemnego albo plażowiczek lub plażowiczów

ESP_pla.jpg

w zależności od osobistych upodobań.;)
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
Nie wiem co to za urządzenie ale zapewne to jakiś czujnik albo coś jeszcze innego
Coś innego - to urządzenie oddziaływania tor-pojazd, coś podobnego do niemieckiego Indusi (nie znam dokładnie tego systemu), przekazujące do lokomotywy informację o wskazaniach semaforów.
hiszpańska sieć trakcyjna
Nawiasem mówiąc, w takim samym systemie zasilania, jak w Polsce: 3000 V DC.
 

jack_flash

Aktywny użytkownik
Reakcje
664 64 8
Budynek na prawo z kolumnami, to dawny dworzec kolejowy w centrum Ottawy. Obecnie tymczasowa siedziba Senatu, na czas remontu Parlamentu.
85919A44-A09E-4AF1-9159-ADED5F3B59D9.jpeg


Ujęcie kilkanaście metrów ulicą (Wellington, przechodzi w Rideau) na wschód. Dworzec po prawej, przed nim samochód policji. A co się tam dzieje, to każdy widzi,

541B8456-AB0C-461F-9F3A-25C7C1D86027.jpeg


I kawałek dalej. Wszystkie foty to klatki z wideo 3 Luty 2022.

CB1D2934-814A-41DC-8516-0353917FECC9.jpeg
 

Podobne wątki